عزاداری بزرگ دانشجویان غیرایرانی به مناسبت رحلت پیامبر(ص) و نهضت عاشورا برگزار شد

ارسال شده در تاریخ :
عزاداری بزرگ دانشجویان غیرایرانی به مناسبت رحلت پیامبر(ص) و نهضت عاشورا برگزار شد

به همت اداره دانشجويان بين المللي دانشگاه فردوسي مشهدو اداره كل اموردانشجويان غيرايراني وزارت علوم تحقيقات وفناوري واموربين الملل نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها، مراسم بزرگ عزاداري دانشجويان غير ايراني دانشگاه‌هاي مشهد درشب رحلت حضرت رسول اكرم (ص) در دانشگاه فردوسي  مشهد برگزارشد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومي دانشگاه ،مدیرکل دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم، دكتر محمد حاج جباری، در شمشمین نشست‌ مراسم عزاداری بزرگ دانشجویان غیرایرانی به مناسبت رحلت پیامبر(ص) و نهضت عاشورا كه باحضور 1200نفر از دانشجويان غيرايراني دانشگاههاي فردوسي مشهد،علوم پزشكي مشهد،آزاداسلامي مشهد،امام رضا (ع) مشهدو جامعه المصطفي العالميه در مسجد حضرت زهرا (س) دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد، از تحصیل 21 هزار دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه‌های کشور خبرداد و اظهار کرد: با توجه به اینکه 5000 دانشجوی غیرایرانی در استان خراسان و مشهد و 1400 دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه فردوسی مشهد مشغول تحصيل هستند، باید توجهات ویژه‌ای به مسائل فرهنگی دانشجویان غیرایرانی این استان داشته باشیم.

وی ادامه داد: مسائل فرهنگی دانشجویان غیرایرانی در کارگروه فرهنگی با حضور نمايندگان اموربين الملل نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري تبیین شده و درنهایت در اداره کل دانشجویان غیرایرانی به اجرا می‌رسد.

مدیرکل دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم با اشاره به سلسله نشست‌های مراسم عزاداری بزرگ دانشجویان غیرایرانی به مناسبت رحلت پیامبر(ص) و نهضت عاشورا تصریح کرد: پنج نشست از این برنامه‌ها در دانشگاه‌های مختلف برگزار شد و شمشمین نشست نیز در قالب مراسم اختتامیه آن در دانشگاه فردوسی مشهد صورت گرفت. امسال سومین سال برگزاری این سلسله نشست‌ها با هدف رساندن پیام نهضت امام حسین(ع) است.

حاج‌جباری افزود: امسال برای اولین بار بنا بر این شد که در دانشگاه‌های شهرستان‌های کشور این برنامه را برگزار کنیم و در سال آینده نیز ایده برگزاری این نشست‌ها تقویت خواهد شد.

وی با بیان اینکه در ایام تابستان برنامه ضیافت اندیشه در روزهای پایانی تابستان در مشهد برای غیرایرانی‌ها برگزار شده است، عنوان کرد: تاکنون سه دوره از این برنامه در مشهد برگزارشده و دانشجویان غیرایرانی جهت ثبت‌ نام باید از طریق سایت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری اقدام کنند.

مدیرکل دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم با اشاره به برگزاری اردوهای ایران‌شناسی و آشنایی با مراکز فرهنگی و گردشگری ایران به دانشجویان غیرایرانی در ایام نوروز، اضافه کرد: نشست‌های قرآنی تحت عنوان محفل انس با قرآن در ایام ماه مبارک رمضان برای دانشجویان غیرایرانی برگزار می‌شود که به ‌نوعی به سمت مسابقات قرآنی رمضان پیش می‌رود که امسال دومین دوره آن برگزارشد و در سال آینده نیز برنامه آن مطرح است.

حاج‌جباری با اشاره به قانون دانش‌آموختگی طی تحصیل برای دانشجویان بورسیه و غیربورسیه غیرایرانی خاطرنشان کرد: امسال برای اولین بار قانون دانش‌آموختگی برای دانشجویان آزاد و غیربورسیه به ‌طور جدی پیگیری و تصویب می‌شود.

علی غنایی، رئیس اداره دانشجویان بین‌المللی دانشگاه فردوسی مشهد ، نیز در ادامه این نشست با اعلام اینکه حدود 5000 دانشجوی غیرایرانی در استان و مشهد اشتغال به تحصیل دارند، بیان کرد: دانشگاه فردوسی مشهد دارای حدود 1400 دانشجوی غیرایرانی بوده که از این ‌بین 1050 دانشجو در حوزه آکادمیک دانشگاهی و 300 دانشجو در حوزه زبان فارسی تحصیل می‌کنند.

وی با بیان اینکه از 1400 دانشجوی غیرایرانی دانشگاه فردوسی مشهد ، یک‌سوم زن، دوسوم مرد، یک‌سوم بورسه دوسوم غیر بورسیه  هستند، گفت: با همت و تلاش مجموعه در گروه‌های مختلف توانستیم از شهریور سال گذشته تاکنون جمعیت دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی را به 1400 نفر برسانیم و امیدواریم که تا مهر آینده این رقم افزایش قابل توجهی یابد.

رئیس اداره دانشجویان بین‌الملل دانشگاه فردوسی مشهد با تاکید براینکه خوابگاه ویژه‌ای را برای دانشجویان غیرایرانی در مجاورت خوابگاه پردیس دانشگاه فردوسی مشهد تاسیس کرده‌ایم، اظهار کرد: در جهت توسعه امکانات آموزشی، رفاهی و خدمات تلاش‌هایی در دانشگاه‌های مختلف به‌ ویژه دانشگاه فردوسی صورت گرفته که توانست جاذبه‌ها و امکانات ویژه‌ای را برای دانشجویان غیرایرانی فراهم کند.

غنایی با اشاره به اینکه شرکت دانشگاه‌ها و مراکز مختلف در شمشین نشست‌ مراسم عزاداری بزرگ دانشجویان غیرایرانی به مناسبت رحلت پیامبر(ص) و نهضت عاشورا حس ‌بین‌المللی شدن را القا می‌کند، یادآور شد: امشب در دانشگاه فردوسی مشهد ملیت‌هایی از 12 کشور حضور داشته که مطمئن هستیم با مساعدت و یاری مسئولان می‌توان وضعیت مطلوبی را در این دانشگاه و سایر دانشگاه‌ها ایجاد کرد.

درادامه حجت الاسلام والمسلمين قرائتي با اشاره به اصل مهم وحدت بين مسلمانان كشورهاي مختلف پرداخت وخاطرنشان كرد:يكي ازدلايل مهم بوجود آمدن گروههاي انحرافي مثل داعش درجهان اسلام، عدم حضورعلماوانديشمندان اسلامي و،وجود جهل وناداني به مسائل اسلامي ميباشد.

وي تصريح كرد:دانشجويان غيرايراني مسلمان وغيرمسلمان بايد اطلاعات خويش رانسبت به اسلام تكميل نمايند تابتوانند درمقابل شبهات وسوالاتي كه دشمنان اسلام به قصد كينه توزي وارد مي نمايند به روشني پاسخ دهند.

در پايان اين نشست دانشجويان وپزوهشگران غير ايراني(ابومحمد دانشجوي كشور نيجيريه ،جواد كاظم حميد الموسوي ازكشورعراق ، محمد عرفان از كشور پاكستان ،  هادي وثيقي ازكشور افغانستان وخانم سميراخادم ازكشوردانمارك)به بيان ويژگي هاي پيامبر اعظم (ص)و امام حسين(ع) پرداختند.

مراسم فوق ششمين نشست دانشجويان غيرايراني  ويژه تبيين قيام امام حسين (ع) ونهضت عاشورا بعدازدانشگاههاي :تهران،صنعتي اميركبير،شهيدبهشتي،تربيت مدرس وصنعتي اصفهان ميباشد.

 

 

az3

az4

az2

az5

az6

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار