تاسیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد به تصویب هیأت امنای دانشگاههای منطقه شمال شرق کشور رسید

ارسال شده در تاریخ :
تاسیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد به تصویب هیأت امنای دانشگاههای منطقه شمال شرق کشور رسید

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد تاسیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد، در 17 آذر 94 به تصویب هیأت امنای دانشگاههای منطقه شمال شرق کشور رسید.

دکتر عبدالرضا جوان جعفری، دانشیار گروه آموزشی حقوق و رئیس دانشکده علوم اداری و اقتصاد در خصوص ضرورت تاسیس این دانشکده گفت: دانشکده حقوق و علوم سیاسی در تمام نظام های آکادمیک یکی از استوانه های هر دانشگاه جامع می باشد.

وی تربیت نیروهای متخصص برای دادگستری و نهادهای سیاسی را یکی از ضرورت های تاسیس این دانشکده دانست و اظهار کرد: استقبال خاص دانش آموزان ممتاز از رشته های حقوق و علوم سیاسی در گروه علوم انسانی، نشان از اهمیت این رشته ها در جامعه دارد و تردیدی نیست که در آینده نه چندان دور، بخش قابل توجهی از حقوقدانان، وکلا، قضات، اساتید و کارشناسان برجسته علوم سیاسی از فارغ التحصیلان این دانشکده خواهند بود.

دکتر جوان جعفری با بیان اینکه وجود دانشکده مستقل مبادلات علمی و پژوهشی داخلی و بین المللی را افزایش خواهد داد، یادآور شد: متاسفانه پتانسیل بالای رشته های حقوق و علوم سیاسی در سال های اخیر، ظهور و نمود لازم را نداشته است.

دانشیار گروه آموزشی حقوق با اشاره به گسترش بی سابقه تحصیلات تکمیلی در دنیا و ایران خاطرنشان کرد: وجود بیش از 40 گرایش مختلف در مقاطع تحصیلات تکمیلی رشته های حقوق و علوم سیاسی، استقلال و هویت مجزا برای این دو رشته را ضروری می سازد.

وی در خصوص تاریخچه تاسیس این دانشکده گفت: بررسی ها نشان داده است که در سال 56 پروژه تاسیس دانشکده حقوق در دانشگاه فردوسی مشهد تصویب شده و برای این امر افرادی به عنوان بورسیه به خارج اعزام شدند که به علت مشکلات پس از انقلاب تاسیس این دانشکده در دستور کار قرار نگرفته است.

دکتر جوان جعفری ادامه داد: در دوره مدیریت قبل نیز مطابق برخی اسناد موجود این مهم پس از موافقت هیأت رئیسه در هیأت امنا مطرح و تصویب تصویب شد ه است که البته اصل صورتجلسه مذکور پیدا نشده و عملا از دستور کار خارج شد.

وی با اشاره به تصویب تاسیس این دانشکده در هیأت امنای منطقه شمال شرق کشور اظهار کرد: هیأت امنا یک نهاد قانونگذاری مستقل است و تمام تصمیمات آن با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و برخی معاونان و مشاوران وی ، ریاست دانشگاه و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی اتخاذ شده و ضمانت اجرا دارد.

دکتر جوان جعفری با بیان اینکه رشته های حقوق و علوم سیاسی قابلیت گسترش فراوانی دارند گفت: گروه دیگری به این دانشکده اضافه نخواهد شد و دلیل انفکاک این رشته عدم تناسب با دیگر رشته های دانشکده علوم اداری و اقتصاد بوده است.

وی با اشاره به اینکه در برنامه کوتاه مدت قرار است دانشکده حقوق و علوم سیاسی در یکی از ساختمان موجود در دانشگاه راه اندازی شود گفت: مطالعات و بر نامه های اجرایی برای ساخت ساختمان مستقل به نام حقوق و علوم سیاسی در برنامه جامع دانشگاه نیز پیش بینی شده است و این برنامه در دراز مدت اجرا خواهد شد.

ریاست دانشکده علوم اداری و اقتصادی زمان دقیق جابجایی دانشکده را مهر سال 95 اعلام و ابراز امیدواری کرد: با در اختیار قرار دادن فضا و ساختار مناسب برای رشته های حقوق و علوم سیاسی و ظرفیت بالای این دو رشته، دانشگاه فردوسی مشهد تبدیل به قطب حقوق و علوم سیاسی در کشور شود.

دکتر جوان جعفری در پایان از زحمات دکتر کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد که با حمایت و درایت ویژه و پیگیری های خاص باعث شدند که تاسیس این دانشکده به ثمر برسد، تشکر کرده و اظهار کرد: این مهم اقدام تاریخی ای است که در فضای علمی کشور به نام ایشان و هیأت رییسه دانشگاه ثبت خواهد شد.

    
  نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

  نظرات (2 نظر)

  یک اقتصاددان
  چهارشنبه ۱۶ دي ۱۳۹۴ - ۱۹:۷

  "دانشکده اقتصاد" هم در تمام نظام های آکادمیک یکی از استوانه های هر دانشگاه جامع می باشد اما هیچگاه در راستای تاسیس یک دانشکده مجزا برای رشته اقتصاد اقدامی انجام نشد که امیدوارم این اقدام هم هرچه سریعتر انجام شود.

  سیدجلال زمانیان کشفی
  جمعه ۱۸ دي ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۴

  به نام خدا. این خبر خوش که حاصل تلاش و جدیت و همراهی و همدلی همه اعضای دپارتمان های حقوق و علوم سیاسی در دانشکده علوم اداری و اقتصادی و نیز همراهی مدیران ارجمنددانشگاه رانیز به دنبال داشت برهمه همکاران ارجمند به ویژه اعضای محترم هیات علمی و دانشجویان و دانش پژوهان رشته های حقوق و علوم سیاسی مبارک باد.انید آن که با مدیریت و درایت جناب آقای دکتر کافی و هیأت رئیسه محترم دانشگاه هرچه سریعتر بااختصاص مکانی مناسب و در خور شأن این دانشکده شاهد افتتاح آن در آغاز سال تحصیلی 96-95باشیم.ان شاء الله

  آخرین اخبار