مسئولیت های دانشگاهیان در قبال انتخابات

ارسال شده در تاریخ :
مسئولیت های دانشگاهیان در قبال انتخابات

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد با تاکید بر ضرورت مشارکت  آگاهانه و  حداکثری در انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخاب مجلس خبرگان رهبری در هفتم اسفند، از همه دانشگاهیان به ویژه فعالان فرهنگی و مسئولان تشکل های اسلامی برای رونق بخشیدن به فضای انتخاباتی و تعمیق آگاهی های سیاسی در محیط دانشگاه و برون دانشگاهی دعوت  به همکاری و مشارکت نمود.

دکتر علی یوسفی گفت : مشارکت فعالانه در گفتگوها و مباحثات عقلانی پیرامون مسائل جاری و پیش روی کشور و آگاهی بخشی انتخاباتی جزء مسئولیت های اجتماعی و مدنی همه دانشگاهیان است و شایسته است که اعضای هیات علمی و دانشجویان با حضور خود در برنامه ها و فعالیت های آگاهی بخش سیاسی ، دیگران را به مشارکت آگاهانه و مسئولانه در انتخابات پیش رو تشویق نمایند. بدیهی است هرچه انتخاب مردم آگاهانه تر باشد ، افراد شایسته تری وارد مجلس خواهند شد و مجلس کارآمدتر و پاسخگوتری شکل خواهد گرفت و نتیجه این انتخاب برای کشور مفیدتر و سازنده تر خواهد بود.

معاون فرهنگی و دبیر هیات نظارت بر تشکل های اسلامی دانشگاه به مصوبات اخیر هیات محترم نظارت در خصوص فعالیت های انتخاباتی در دانشگاه اشاره نمود و گفت : هیات محترم نظارت در جلسه اخیر خود برای انجام فعالیت های انتخاباتی آگاهی بخش توسط تشکل های اسلامی دانشگاه،  ملاحظاتی را مصوب نموده و از تشکل های محترم خواسته که آنها را در نظر گرفته و به درستی رعایت کنند. این مصوبات عبارتند از :

1–دعوت تشكل هاي اسلامي دانشگاه از نمايندگان ائتلاف هاي سياسي كشور جهت معرفي ديدگاه هاي انتخاباتي جريان سياسي متبوع خود بلامانع است.در چنين مواردي اولويت با مناظره و پرسش و پاسخ در چارچوب آيين نامه كرسي هاي آزادانديشي خواهد بود. دعوت از شخصيت هاي شناخته شده ملي و چهره هاي شاخص ائتلاف هاي سياسي انتخاباتي كشور با تائيد هيات نظارت جهت سخنراني بلامانع خواهد بود.

2 –انجام هرگونه تبليغ له يا عليه كانديداها در دانشگاه مجاز نيست و در نشريات دانشگاهي نيز نمي توان براي كانديدايي خاص تبليغ نمود لكن در بازه مجاز تبليغات انتخاباتي ، اعلام موضع انتخاباتي تشكل هاي اسلامي دانشگاه و حمايت آنان از كانديداهاي مورد نظر از طريق بيانيه رسمي بلامانع خواهد بود.

3 –حق فعاليت انتخاباتي مطروحه در بندهاي1 و 2 براي كليه تشكل هاي اسلامي دانشگاه ، برابر است. بديهي است هيات نظارت نيز در صدور مجوزهاي مربوط و حمايت مادي و معنوي از آنها، رعايت مساوات را خواهد نمود.

دبیرهیات نظارت دانشگاه در پاسخ به این سوال که آیا به لحاظ قانونی تشکل ها می توانند از کاندیداهای حوزه انتخابیه مشهد برای سخنرانی  یا حضور در مناظرات در دانشگاه دعوت به عمل آورند ؟ پاسخ داد : حسب نظر هیات محترم نظارت تا قبل شروع رسمی تبليغات انتخابات ، نمی توان ازكانديداهاي مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه مشهد و کاندیداهای مجلس خبرگان رهبری در حوزه انتخابیه خراسان رضوی اعم از اينكه تاييد صلاحيت شده باشند يا نشده باشند، جهت سخنرانی ، مناظره و پرسش و پاسخ دعوت به عمل آورد، لکن در بازه مجاز تبليغات انتخاباتی، دعوت از كانديداهای رقیب در قالب مناظره احتمالا بلامانع خواهد بود که در مورد اخیر قرار شده از ستاد انتخابات استان  هم استعلامی داشته باشیم.

معاون فرهنگی دانشگاه در پایان این گفتگو از همه دانشگاهیان دغدغه مند و دلسوزکشور و نظام در دانشگاه فردوسی خواست که به سهم خود برای رونق فعالیت های فرهنگی سیاسی  آگاهی بخش و ایجاد نشاط انتخاباتی در دانشگاه تلاش کنند و این مسئولیت را به دیگران نسپارند.

.

کانال اخبار  دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

 

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار