حضور 16 شرکت دانش بنیان با رویکرد زیست محیطی در مرکز رشد دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :
حضور 16 شرکت دانش بنیان با رویکرد زیست محیطی در مرکز رشد دانشگاه فردوسی مشهد

مسئله آب، آلودگی هوا، زباله و پسماند و گونه های جانوری در حال انقراض از چالش های زیست محیطی عصر حاضر می باشند که شرکت های دانش بنیان دانشگاه فردوسی مشهد برای حل آن تلاش می کنند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، محمد جواد سمیعی مدیر عامل یکی از این شرکت های دانش بنیان در خصوص رویکرد زیست محیطی این شرکت ها گفت: این شرکت ها تلاش می کنند که معضلاتی که شهر ها در زمینه زیست محیطی دارند را برطرف کنند. وی مسئله آب، آلودگی هوا، زباله و پسماند و گونه های جانوری در حال انقراض را از چالش‌های زیست محیطی در این روزها دانست و گفت: شهر مشهد و استان خراسان رضوی دچار تنش آبی شدید است و بر طبق آمار، این استان بیشترین اضافه برداشت را از منابع زیرزمینی دارد. سمیعی با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان با رویکرد زیست محیطی به دنبال پاسخ برای این چالش ها هستند، یادآور شد: شرکت آب کاوان آبانگاه به طور خاص در دو حوزه افزایش بهره وری آب و ارتقای آگاهی های عمومی در زمینه آب و محیط زیست تلاش می کند.

وی با اعلام اینکه این شرکت به دنبال افزایش بهره وری آب از طریق سامانه های هوشمند می باشد، ابراز امیدواری کرد با ملحق شدن به فناوری های روز دنیا بتوانیم در عرصه صادرات نیز مشارکت داشته باشیم.

سميعي همچنین در رابطه با برنامه های پیش روی این شرکت گفت: بستر سازی اجتماعی و فرهنگی در ارتباط با طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی _ وزارت نیرو از جمله فعالیت هایی است که در آبانگاه با قوت پیگیری خواهد شد.

وي آبیاری در زمین های کشاورزی را در حال حاضر براساس دانش تجربی کشاورزان و یافته های نسل به نسل آنها دانست و یادآور شد: در دستگاه جدید با درنظر گرفتن متغیرهای اقلیمی، هوا، خاک، باران و تابش خورشید و براساس نیاز آبی گیاه دستور آبیاری داده می شود. مدیر عامل این شرکت دانش بنیان ادامه داد: سامانه ابداعی نشان می دهد چه مقدار آب در چه زمانی باید به گیاه داده شود و با کمک آن تا 40% در مصرف آب صرفه جویی می شود.

گفتني است اختراع این شرکت در جشنواره منطقه ای بنیاد نخبگان در سال 91 به عنوان اختراع برگزیده شناخته شده و دارای مدرک سطح 3 بنیاد می باشد.
      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار