نشست علمی «شاهنامه، دیروز، امروز» در قطب علمی فردوسی و شاهنامه برگزار شد

ارسال شده در تاریخ :
نشست علمی «شاهنامه، دیروز، امروز» در قطب علمی فردوسی و شاهنامه برگزار شد

نشست علمی «شاهنامه، دیروز، امروز»، روز دوشنبه 20 مهرماه 1394 در تالار کتابخانة قطب علمی فردوسی و شاهنامه دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد. در این نشست که استادان، دانشجویان و علاقه‌مندان زبان و ادبیّات فارسی حضور داشتند، دکتر نعمت‌الله فاضلی، فرهنگ‌شناس، جامعه‌نگر و استاد پژوهشگاه علوم انسانی سخنرانی خود را با عنوان «شاهنامه، دیروز، امروز» ایراد کرد.

در ابتدای این نشست، دکتر محمّد جعفر یاحقی، مدیر قطب علمی فردوسی و شاهنامه دانشگاه  دربارة دلیل برگزاری این نشست گفت: «امروز سالروز افتتاح آرامگاه فردوسی است. 81 سال پیش در چنین روزی یعنی بیستم مهرماه 1313 ساختمان کنونی آرامگاه فردوسی در حضور صدها دانشمند ایرانی و خارجی که در کنگره جهانی هزارة فردوسی شرکت کرده بودند گشایش یافت. ما امروز دورِ هم جمع شده‌ایم تا از تحوّلات رویکرد به شاهنامه در دیروز و امروز سخن بگوییم. دکتر نعمت‌الله فاضلی، امروز با چشم‌انداز دیگری از شاهنامه سخن خواهند گفت.»

در ادامه، دکتر نعمت‌الله فاضلی استاد پژوهشگاه علوم انسانی که از طرف قطب علمی برای ایراد سخنرانی به مشهد دعوت شدئه بود، سخنان خود را با این پرسش آغاز کرد که «چرا مردم شاهنامه نمی‌خوانند در حالی که این کتاب در گذشته­ها خوانده می شده است؟» چه عامل یا عواملی وجود دارد که شاهنامه به حاشیه رانده شده و حضور آن در «لحظة اکنون» کمرنگ یا حتی محو است؟»

دکتر فاضلی سپس به گفتمان‌های سه‌گانة سنّتی و مدرن و پسامدرن دربارة شاهنامه اشاره کرد و گفت: « در هر کدام از این گفتمان‌ها با فردوسی‌های مختلفی رو به رو هستیم. در ابتدای دورة قاجار و مشروطه، اقبال مردم نسبت به شاهنامه بیشتر بود؛ چراکه شاهنامه یک متن هویّت‌ساز است و در این دوره، حسّ ناسیونالیستی افزایش یافته بود. مردم به چنین متنی نیاز داشتند تا هویّت خود را ثابت و با آن، شور حماسی خود را تقویت کنند. در ادامه از نوع اقبال امروزین مردم به ادبیات در عرصه های مجازی سحن به میان آمد و پرسشهای زیادی را برانگیخت که دکتر فاضلی به اغلب آنها پاسخ گفت.

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار