طرح پژوهشگران دانشگاه فردوسی مشهد ثبت اختراع بین المللی شد

ارسال شده در تاریخ :
طرح پژوهشگران دانشگاه فردوسی مشهد ثبت اختراع بین المللی شد

طرح " روشي براي هم راستا سازي مواد يك بعدي و كامپوزيتهاي آنها" توسط دکتر مجید بنی آدم و دکتر مرتضی مغربی، استادیاران گروه آموزشی مهندسی شیمی و آقای احسان معاصری، دانش آموخته مقطع کارشناسی مهندسی شیمی دانشگاه فردوسی مشهد در اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری ایالات متحده (USPTO)به ثبت رسید.

دکتر بنی آدم در توضیح این طرح با اشاره به اینکه مواد مستحکم مکانیکی در صنایع مختلف مانند حمل و نقل، تولید انرژی و ... دارای کاربردهای زیادی هستند، گفت: در بین مواد مختلف، پلیمرها از جمله مواد سبک و نسبتا مستحکم می‌باشند که در قیاس با فلزات از قیمت کمتری برخوردار می‌باشند.

وی یکی از راههای بهبود خواص مکانیکی پلیمر، افزودن تقویت کننده‌های نانو مقیاس به ساختار آنها و ساختن کامپوزیت دانست و ادامه داد: مواد بهبود دهنده از هندسه به سه گروه صفر بعدی (نانوذرات و میکروذرات)، یک بعدی (نانولوله‌ها، نانو سیمها، الیاف) و دو بعدی (صفحات) تقسیم می‌شوند.

استادیار گروه آموزشی مهندسی شیمی دانشگاه با اشاره به اینکه تا کنون روشهای مختلفی برای هم راستاسازی بهبود دهنده‌های یک بعدی معرفی شده است، یادآور شد: مهمترین اشکال این روش به جای ماندن مواد مغناطیسی و اثرات نامطلوب آن بر کیفیت کامپوزیت تولیدی می‌باشد.

دکتر بنی آدم در خصوص روش پیشنهاد شده در پتنت ارائه شده گفت: در این طرح ذرات یک ماده مانند آهن به مخلوط ماتریس و مواد تقویت کننده اضافه می‌شود. سپس با اعمال میدان مغناطیسی و قبل از سخت شدن کامپوزیت، ذرات از آن بیرون کشیده می‌شوند. حرکت ذرات مغناطیسی در حین بیرون آمدن، تنشهای موضوعی برشی در مخلوط ایجاد می‌کند که باعث همراستا شدن مواد تقویت کننده یک بعدی می‌گردد.

وی با اشاره به اینکه این طرح ابتدا در ستاد ويژه توسعه فناوري نانو پیشنهاد و داوری شد، گفت: با حمایت مالی این ستاد و همچنین حمایت‌ها و تشویق موثر مسئولان دانشگاه فردوسی مشهد، این طرح در اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری ایالات متحده (USPTO) به ثبت رسید.

دکتر بنی آدم در خصوص دستاوردهای این طرح برای صنعت کشور خاطرنشان کرد: نتایج این طرح در بهبود خواص کامپوزیت‌های مختلف با انواع بهبود دهنده‌های یک بعدی مانند فیبرها، نانولوله‌ها و مانند آنها می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد که این مواد در صنایع مختلف مانند هواپیما سازی، کشتی سازی، ساخت توربین بادی و غیره مفید خواهد بود.

وی در پایان از همکاران گروه مهندسی شیمی و معاونت پژوهشی دانشگاه فردوسی مشهد و نیز ستاد ويژه توسعه فناوري نانو تشکر و قدردانی کرد.

لازم به ذکر است این طرح به شماره

US2015/0147560A1

در تاریخ 28 می 2015 در اداره ثبت اختراع و علائم تجاری ایالات متحده به ثبت رسیده است

    
  نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

  نظرات (1 نظر)

  حمیدرضاصحرایی
  سه‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۸:۲۲

  با سلام و خسته نباشید خدمت اساتید محترم گروه مهندسی شیمی دکتر بنی آدم و دکتر مغربی و همچنین مهندس احسان معاصری. دستاورد شما را در علم نانو ذرات تبرک عرض کرده و موفقیت روز افزون شما را پیرامون این مهم آرزو داریم.

  آخرین اخبار