برگزاری همایش همگرایی و واگرایی در جهان اسلام در دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :
برگزاری همایش همگرایی و واگرایی در جهان اسلام در دانشگاه فردوسی مشهد

همایش همگرایی و واگرایی در جهان اسلام به همت گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد و با همکاری موسسه آینده پژوهی جهان اسلام روز سه شنبه، 26 آبان در سالن اجتماعات دانشکده علوم اداری و اقتصاد برگزار شد.

دکتر سید احمد فاطمی نژاد، استادیار گروه آموزشی علوم سیاسی و دبیر این همایش با اشاره به اینکه کسب و افزایش قدرت الگوی عمل اصلی دولت­ها در عرصه سیاست خارجی است، گفت: یکی از شیوه­هایی که به افزایش قدرت دولت­ها کمک می­کند جمع شدن توان دولت­ها در قالب­های گوناگون از اتحاد و ائتلاف تا همگرایی و نهادگرایی است.

وی با بیان اینکه مسأله همگرایی در دنیای اسلام و چالش­های پیش روی آن یکی از مسائل روز کشورهای اسلامی است، اظهار کرد: همگرایی در اسلام به لحاظ هنجاری از سابقه­ای دیرینه برخوردار است که به طور مشخص در ایده «امت واحده اسلامی» خود را نشان می­دهد و هدف از این سمینار واکاوی جوانب گوناگون این مسئله بوده است.

دکتر فاطمی نژاد با اشاره به دو پنل ارائه شده در این سمینار یادآور شد: در پنل اول عمدتا مسائل مفهومی و بنیادی همگرایی در اسلام و در پنل دوم بر مسائل کاربردی و عینی همگرایی و واگرایی در اسلام تاکید شد.

استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد ابراز امیدواری کرد: مطالب ارائه شده در این سمینار حداکثر تا 10 آذر در قالب مقالات متعدد جمع­آوری و در یک مجموعه به چاپ برسد.

لازم به ذکر است در این همایش دکتر فیرحی، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران به عنوان اولین سخنران به تاریخ شکل­گیری ایده وحدت پرداخت و آن را مفهومی پارادوکسیکال معرفی کرد که در طول تاریخ عملا گروه­های وحدت­گرا باعث تفرق بیشتر و بعضاً رادیکالیسم شده­اند.

دکتر اطهری، دانشیار گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد نیز با اشاره به اینکه نمی­توان از جهان اسلام صحبت کرد، گفت: ما با جهان­های متعدد اسلامی مواجه ایم که این امر عملا دستیابی به وحدت را دشوار می­کند.

دکتر تقوی، دانشیار دیگر گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد نیز به مسئله شکل گیری داعش پرداخت و یادآور شد: این پدیده عمدتاً محصول ناکامی بهار عربی است که زمینه­ افراطی­گری و فعالیت­های تروریستی را فراهم کرده است.

در ادامه دکتر صفوی، رئیس موسسه آینده پژوهی جهان اسلام به ابعاد مختلف همگرایی و واگرایی پرداخت و اظهار کرد: این امر همزمان دارای جوانب ذاتی و عرضی است که با عناصر جغرافیایی، اقتصادی و فرهنگی در هم تنیده شده است.

در پنل دوم که با تمرکز بر مسائل کاربردی و عینی همگرایی و واگرایی در اسلام تشکیل شده بود، دکتر نبوی، عضو هیأت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به دشواری تبدیل ایده­ها به عمل پرداخت و این مسئله را ناشی از وجود تفاسیر مختلف می­عنوان کرد.

دکتر دهقانی، نماینده سابق ایران در سازمان همکاری های اسلامی نیز بر روی مسأله داعش و مشکلاتی که برای همگرایی اسلامی در پی داشته است، سخنانی ارائه کرد.

دکتر اسلامی، استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد نیز به مسأله تکنیک­های همگرایی و منطقه­گرایی اشاره کرد و در این زمینه عناصری مانند دولت­سازی، دموکراسی و نهادسازی را مؤثر دانست و اظهار کرد: تا در تحقق این عناصر ناکام باشیم صحبت کردن از همگرایی دشوار است.

14099

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار