ساخت موفقیت آمیز کامپوزیت‌های فلزی پلیمری یونی (IPMC) در دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :
ساخت موفقیت آمیز کامپوزیت‌های فلزی پلیمری یونی (IPMC) در دانشگاه فردوسی مشهد

کامپوزیت‌های فلزی پلیمری یونی(IPMC) برای استفاده به عنوان ماهیچه های مصنوعی، توسط پژوهشگران دانشگاه فردوسی مشهد در دانشکده مهندسی ساخته شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، این کامپوزیت‌ها توسط تیم تحقیقاتی فناوری‌های نوین در مهندسی پزشکی متشکل از دکتر نادیا نقوی، استادیار و دکتر محمد میمندی نژاد، دانشیار گروه آموزشی مهندسی برق و مهندس محسن عنابستانی، دانشجوی مقطع دکترای مهندسی برق ساخته شده است.

دکتر نقوی سرپرست تیم تحقیقاتی فناوری‌های نوین با اشاره به اینکه کامپوزیت‌های فلزی پلیمری یونی(IPMC) مواد هوشمند جدیدی هستند، گفت: این کامپوزیت ها در پاسخ به ولتاژ اعمالی با دامنه کم، دچار تغییر شکل و خمش مکانیکی بزرگی می‌­شوند.

وی ادامه داد: اگر یک تغییر شکل یا خمش مکانیکی در آن‌ها ایجاد شود، متناسب با میزان خمش ایجاد شده، ولتاژ الکتریکی در بین الکترودهای سطح آن‌ها تولید می‌­شود.

دکتر نقوی مهترین ویژگی کامپوزیت‌های تولید شده را توانایی شبيه سازی عملكرد ماهيچه‌هاي بيولوژيکی دانست و اظهار کرد: از این نظر در زمینه های مرتبط با مهندسی پزشکی، شامل کاربردهای متنوعی خواهند بود.

استادیار گروه آموزشی مهندسی برق با بیان اینکه در حال حاضر این مواد در خارج از ایران تولید می‌شود، یادآور شد: در طول سه سال گذشته این تیم تحقیقاتی با استفاده از نمونه‌هایی که از خارج از کشور تهیه شده است، به تحقیقات گسترده‌ای در حوزه بررسی رفتار این مواد و کاربردهای متنوع آن در حوزه پزشکی پرداخته است.

وی با تاکید بر اهمیت بومی‌سازی دانش تولید این مواد، عنوان کرد: نتایج آزمایش های انجام شده روی آنها حاکی از موفقیت آمیز بودن تولید و همچنین کاهش هزینه‌های تولید این مواد بوده است.

دکتر نقوی هدف از انجام این طرح را ارائه راهکارهایی برای بهبود ساختاری این مواد و همچنین توسعه کاربردهای IPMC در حوزه مهندسی پزشکی دانست.

لازم به ذكر است تیم تحقیقاتی فناوری های نوین در مهندسی پزشکی برای در اختیار گذاشتن این مواد برای مراکز تحقیقاتی و صنعتی اعلام آمادگی کرده است.

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار