برگزاری چهاردهمین جلسه گروه تعالی صالحین شهیدمدرّس بسیج کارکنان دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :
برگزاری چهاردهمین جلسه گروه تعالی صالحین شهیدمدرّس  بسیج کارکنان دانشگاه فردوسی مشهد

چهاردهمین جلسة گروه تعالی صالحین شهیدمدرّس بسیج کارکنان دانشگاه فردوسی مشهد، مرکّب از بسیجیان پژوهشکدة علوم گیاهی، مرکز اطلاعات و فناوری اطلاعات (فاوا)، دانشکدة منابع‌طبیعی و محیط‌زیست و نیز تعدادی از همکاران بسیجی شاغل در حفاظت فیزیکی، ادارة امور تغذیه، دانشکدة معماری و پردیس بین‌الملل دانشگاه، در محل دانشکدة منابع‌ طبیعی و محیط‌ زیست دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

در ابتدای جلسه، مهندس حسن پُرسا سرگروه شهیدمدرّس، به بیان فهرست موضوعات این جلسه پرداخت.

بر اساس جمع‌بندی مباحث مطرح‌شده در این جلسه می‌توان با ایجاد و تقویت مجموعه‌ای از جذّابیت‌ها در مساجد، به نهادینه‌سازی رویکرد مثبت جوانان به مساجد کمک کرد. ازجمله، بهره‌گیری از امام‌جماعت باانگیزه و عالِم، با اخلاقِ خوش و صاحبِ ایده برای آموزش دین به‌شکل نظام‌مند به جوانان و جذب آن‌ها؛ برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی و مهارتیِ متنوع و مفید و کاربردی و نیز طراحی و برگزاری انواع برنامه‌های تربیتی و ورزشی در ایام فراغت جوانان در مساجد؛ اتخاذ رویکرد تربیتی و پدرانه توسط اعضای هیئت امنای مساجد نسبت به جوانان؛ بهره‌گیری از خادمان فرهیخته و خوش‌اخلاق، مؤذنان خوش‌صدا و قاریان و مداحان و سخنرانان آگاه، باسواد، بامعرفت و خوش‌لهجه در مساجد؛ ایجاد حس تعلّق‌خاطر به محله و مسجد در جوانان با به‌رسمیت‌شناختن توانمندی‌های آن‌ها و بهره‌گیری از استعداد جوانان در حل مسائل محله با محوریت مسجد؛ اختصاص و جذب بودجه و منابع مالی مناسب به مساجد برای اجرای برنامه‌های دینی و طرح‌های معرفت‌افزایی برای جوانان؛ بازبودن آغوش مساجد در تمام ساعات شبانه‌روز و همة ایام سال به‌روی جوانان، به‌عنوان مأوا و پناهگاه دینی و ایمانی و مأمنی برای اعتکاف آن‌ها؛ برپایی مراسم مختلف و مفید همراه با اِطعام در مساجد؛ سامان‌دهی مسائل بهداشتی و اجرایی در مساجد ازجمله بهسازی سرویس‌های بهداشتی، تجهیز مساجد به جایگاه کفشداری مناسب و تأمین کیسه‌های تمیز و مناسب برای این منظور و... و نیز غبارروبی و عطرافشانی و نظافت مستمرّ مساجد؛ و اموری از این دست. به این ترتیب، مساجد قادر خواهند بود در میدان رقابت با پدیده‌های غفلت‌زا و مخرّبی چون ماهواره و شبکه‌های مجازی، بازی‌های الکترونیک و...، صفحه و صحنة دل و قلب و جسم و جان جوانان را در اختیار گرفته و ضمن صیانت از آن‌ها، انواع آموزش‌های ضروری را نیز به آن‌ها ارائه نمایند.

سپس در دنبالة مبحث تربیتی، تفسیر سورة مبارکة لقمان با تلاوت آیة16 پیگیری شد. ازجمله تعالیم تربیتی این آیه، سفارش بر تکرار مهربانانة نام مخاطب(یابُنَیَّ) به‌هنگام موعظه و نصیحت اوست. همچنین در این آیه، به حسابرسی دقیق خداوند (اِنَّ اللهَ لَطیفٌ خَبیر) و ثبت و ضبط همة اَعمال تأکید شده است؛ حتی اگر آن عمل، به کوچکی دانة خردل بوده و در محل سختی همچون دل صخره و در وسعتی همچون گسترة آسمان‌ها و زمین واقع شده باشد.

در انتها، جلسه با دعا برای علوّ درجات امام و شهدای اسلام و دوام توفیقات رهبر معظم انقلاب و خدمتگزاران اسلام، با ذکر صلواتی بر محمد و آل محمد(ص) به‌پایان رسید.
      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار