نشست مشترک وزیر تحصیلات عالی افغانستان و هیأت همراه با هیأت رئیسه دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :
نشست مشترک وزیر تحصیلات عالی افغانستان و هیأت همراه با هیأت رئیسه دانشگاه فردوسی مشهد

نشست مشترک وزیر تحصیلات عالی افغانستان و هیأت همراه با رئیس و اعضای هیأت رئیسه دانشگاه فردوسی مشهد، روز چهارشنبه، 4 آذر در سالن شورای سازمان مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

در این نشست دکتر فریده مومند، با اشاره به اقدامات وزارت تحصیلات عالی افغانستان، گفت: 35 سال جنگ در افغانستان نظام تحصیلات عالی را تحت تاثیر قرار داده است و زیربناها و فضای آکادمیک را دچار مشکل ساخته است.

وی با بیان اینکه چند مشکل و چالش عمده در تحصیلات عالی افغانستان وجود دارد، اظهار کرد: مسئله کنکور و ظرفیت محدود دانشگاه های دولتی و خصوصی باعث شده است که همه فارغ التحصیلان دبیرستان ها نتوانند به تحصیلات عالی خود ادامه دهند.

دکتر مومند با اعلام اینکه 35 دانشگاه دولتی و 110 موسسه خصوصی در کشور افغانستان وجود دارد، یادآور شد: چون در یک مقطع زمانی محدود تعداد زیادی دانشگاه در افغانستان ایجاد شده، ارزیابی کیفی این دانشگاه ها یکی دیگر از چالش های عمده وزارت تحصیلات عالی افغانستان می باشد.

وزیر تحصیلات عالی کشور افغانستان به برنامه های 5 ساله این وزارت برای ایجاد زیربناها و خوابگاه های دانشجویی اشاره و خاطرنشان کرد: بانک جهانی در خصوص بورسیه های اساتید و دانشجویان در کشور افغانستان امکاناتی فراهم کرده است.

وی با اشاره به فعالیت 3 دانشگاه ایرانی در افغانستان اظهار کرد: هدف از سفر به ایران تاکید بر اجرای تفاهم نامه های پیشین و ایجاد کمیته هایی برای اجرایی کردن تفاهم نامه ها می باشد.

در ادامه دکتر کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به ارزشی که کشور افغانستان برای مبحث آموزش قائل است، گفت: فرهنگ غنی این کشور وظیفه سنگینی را بر عهده وزارت تحصیلات عالی این کشور قرار داده است.

وی ادامه داد: اگر توانستیم به تحقق اهداف یکدیگر کمک کنیم و ارتباطات علمی دوسویه داشته باشیم، در راستای تفاهم نامه ها گام برداشته ایم.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد حوزه خراسان را مهد علم دانست و یادآور شد: علم میراث مشترک جوامع است و مرز نمی شناسد و نمی توان با خط مرزی این میراث مشترک را از هم جدا کرد.

دکتر کافی با اعلام اینکه دانشگاه فردوسی مشهد ارتباطات علمی ای با دانشگاه های خصوصی افغانستان برقرار کرده است، گفت: تجربه دانشگاه فردوسی مشهد در حوزه آموزش از راه دور و سابقه نظارت بر موسسات آموزشی غیردولتی می تواند برای دانشگاه های افغانستان مورد استفاده قرار گیرد.

وی از اعلام آمادگی دانشگاه فردوسی مشهد برای پذیرش دانشجویان بورسیه، برگزاری دوره های بازآموزی و دوره های آموزش برای اساتید در دانشگاه های افغانستان خبر داد.

دکتر کافی با بیان اینکه دانشگاه فردوسی مشهد در سال های اخیر جهش علمی داشته است، گفت: اداره دانشگاه به صورت بین المللی و ایجاد فضای برابر برای دانشجویان ایرانی و خارجی از برنامه های این دانشگاه می باشد.

پیش از سخنان دکتر کافی، دکتر ابراهیمی، مدیر روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد به معرفی دانشگاه پرداخت و گفت: دانشگاه فردوسی مشهد سومین دانشگاه کشور از لحاظ قدمت و رتبه سوم در بین دانشگاه های جامع کشور را داراست و جایگاه بالایی در توسعه استان به عهده این دانشگاه گذاشته شده است.

وی با بیان اینکه 509 دانشجوی کشور افغانستان در دانشگاه فردوسی مشهد تحصیل می کنند، اظهار کرد: 106 دانشجوی به صورت بورسیه وزارت علوم، 199 دانشجو از طریق کنکور سراسری کشور ایران و 204 دانشجو به صورت آزاد و با هزینه شخصی در این دانشگاه تحصیل می کنند.

این نشست با تقدیم هدایا از سوی دانشگاه فردوسی مشهد و وزارت تحصیلات عالی کشور افغانستان پایان یافت.

لازم به ذکر است برنامه بازدید از پژوهشکده هوا خورشید و آزمایشگاه مرکزی دانشگاه و دیدار با دانشجویان کشور افغانستان در دانشکده ادبیات و علوم انسانی از دیگر برنامه های این هیأت می باشد.

af25

af3

af4

af1

.

در همین زمینه بخوانیم :

نشست مشترک وزیر تحصیلات عالی افغانستان و هیأت همراه با روسای دانشگاه های استان خراسان - کلیک کنید

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار