برگزاری پنجمین نشست روسای دانشگاه های برتر و بزرگ کشور در دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :
برگزاری پنجمین نشست روسای دانشگاه های برتر و بزرگ کشور در دانشگاه فردوسی مشهد

پنجمین نشست روسای دانشگاه های برتر و بزرگ کشور، روز پنج شنبه، 5 آذر در سالن شورای سازمان مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

دکتر کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در این نشست با اشاره به دانشگاه های برتر کشور که بخش اعظم تولید علم و فناوری بر عهده آنها است، گفت: برای رسیدن به اهداف سند راهبردی، دانشگاه فردوسی مشهد با چالش هایی مواجه است که این موارد می تواند مشکل دانشگاه های دیگر نیز باشد.

وی کاهش انگیزه های دانشجو و اعضای هیأت علمی را یکی از این چالش ها دانست و یادآور شد: مشاهده آمار بیکاری برای دانشجویان و برنامه های ناتمام دولت قبل و وضعیت معیشتی برای اعضای هیأت علمی، باعث کاهش انگیزه های دانشجویان و اعضای هیأت علمی شده است.

دکتر کافی در خصوص کمبود منابع برای اعزام دانشجویان و اعضای هیأت علمی به فرصت های مطالعاتی، بحث بروکراسی و کمبود منابع مالی را مطرح کرد و ادامه داد: حرکت در مرزهای دانش نیازمند تعاملات بین المللی است و این مهم باید توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیگیری شود.

وی در ادامه با بیان فرسودگی بدنه کارشناسی دانشگاه ها، به عدم مجوز برای استخدام کارشناس در دانشگاه اشاره کرد و گفت: با وجود پیشرفت هایی در خصوص مسئله تمرکز زدایی، استخدام اعضای هیأت علمی هنوز به ریاست دانشگاه ها سپرده نشده است.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد عدم روزآمدی تجهیزات را یکی دیگر از این چالش ها دانست و اظهار کرد: با توجه به محدودیت اعتبارات پژوهشی در دیگر سازمانها، واگذاری طرح ها به دانشگاه ها کاهش یافته است.

دکتر کافی ابراز امیدواری کرد که دانشگاه هایی که مسئول تقویت جایگاه علمی کشور هستند از لحاظ بودجه ای نیز از سوی دولت تقویت شوند.

لازم به ذکر است این نشست تا عصر روز پنج شنبه ادامه خواهد داشت و روسای دانشگاه در خصوص بحث بین المللی شدن دانشگاه ها، ارائه گزارش و جمع بندی اولین اجلاس مشترک روسای دانشگاه های برتر و بزرگ ایران و اتحادیه دانشگاه های روسیه، ارزیابی و مدیریت اعضای غیرهیأت علمی و ساز و کار استخدام جدید در دانشگاه ها، نحوه صدور حکم بازنشستگان کارکنان غیرهیأت علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و سیاست های کلان آموزش عالی در مورد پردیس های خودگردان به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.

ndb6

ndb2

ndb3

ndb4

ndb5

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار