برگزاری نخستین نشست هم‌اندیشی نشریات انجمن‌های علمی دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :
برگزاری نخستین نشست هم‌اندیشی نشریات انجمن‌های علمی دانشگاه فردوسی مشهد

 به گزارش خبرنگار روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، نخستین نشست هم‌اندیشی نشریات انجمن‌های علمی دانشگاه فردوسی مشهد در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

دکتر اصغری مدیر اجتماعی دانشگاه در این نشست بابیان اینکه زمینه نشریات علمی و پژوهشی انتشار مقالات و پژوهش‌های اساتید بوده و هدف ترویجی و آموزشی ندارند، اظهار کرد: نشریات علمی- دانشجویی نباید به دنبال مشابه شدن با نشریات علمی و پژوهشی باشند بلکه باید نقش آموزشی و پژوهشی را ایفا کنند.

وی ادامه داد: در بین نشریات دانشگاهی، نشریات انجمن‌های علمی باید دارای موقعیت ویژه‌ای باشند زیرا این انجمن‌ها می‌توانند خروجی از دستاوردهای خود را در آن منتشر کنند.

مدیر اجتماعی دانشگاه با اشاره به اینکه نشریات باید از شکل سنتی خارج شوند، تصریح کرد: با توجه به الکترونیک شدن مطالعه در جامعه امروز، انتشار نشریات نیز باید به‌صورت الکترونیک باشد و به‌خوبی منتشر شود تا موردمطالعه اکثر افراد قرار گیرند.

دکتر اصغر پور با تأکید براینکه مطلوب است که هر انجمن علمی یک نشریه داشته باشد تا محل نشر افکار اعضای آن انجمن شود، عنوان کرد: باید فرایند تحریریه نشریه را به‌گونه‌ای تعریف کنیم تا برای دانشجویان وقت‌گیر نباشد.

وی افزود: اگر انجمن‌های علمی پتانسیل انتشار نشریات را با حجم زیاد در چندین شماره داشته باشند، بسیار خوب است ولی یک مجله با تعداد صفحات کم در طول سال نیز برای آنان مطلوب بوده که نیازمند یک ساختار مناسب است.

مدیر اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: نشریه باید با وقت معقول منتشر شود زیرا اگر مجله‌ای با وقت زیادی منتشر شود، مطلوب نیست بنابراین طوری وقت بگذارید که یک نشریه برای چندین سال پایدار بماند.

رضا دانایی، کارشناس انجمن‌های علمی دانشگاه نیز در ادامه این مراسم اظهار کرد: در حال پیگیری برگزاری جشنواره مستقل نشریات انجمن‌های علمی در وزارت خانه هستیم.

کارشناس انجمن‌های علمی دانشگاه فردوسی مشهد یکی از عوامل ایجاد انگیزه در نشریات را شرکت در جشنواره‌ها دانست و گفت: در هشتمین جشنواره ملی حرکت دانشگاه فردوسی یکی از بیشترین جوایز را در بخش نشریات کسب کرد که همین امر موجب شد تا ما به بحث نشریات توجه بیشتری داشته باشیم.

دانایی با تأکید براینکه الکترونیک شدن نشریات موجب افزایش تعداد آن‌ها است، یادآور شد: اگر در قالب سایت شرایط فراهم شود، می‌توان نشریات الکترونیک را در سایت شورای دبیران انجمن‌های علمی فعال کنیم و محصولات و فعالیت‌های علمی را در آن منتشر کرد.

در این نشست 28 نشریه از 26 انجمن‌ علمی داشگاه فردوسی مشهد شرکت داشتند.

خبرنگار: بنفشه مالکی

15037

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار