سفیر جمهوری ترکیه در ایران با رئیس دانشگاه ملاقات کرد

ارسال شده در تاریخ :
سفیر جمهوری ترکیه در ایران با رئیس دانشگاه ملاقات کرد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد،نشستی با حضور دکتر کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و رضا هاکان تکین، سفیر جمهوری ترکیه و همراهان، روز یکشنبه 8 آذر در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

دکتر کافی در این نشست که با درخواست سفیر ترکیه انجام شده بود، گفت: درنظر گرفتن دانشگاه ها در جریان بازدید هیأت ترکیه ای از شهرهای مختلف ایران، نشان از درایت و بینش بالای این هیأت دارد.

وی دانشگاه فردوسی مشهد را بزرگترین مرکز علمی در شرق کشور و دارای موقعیت ممتاز جغرافیائی دانست و اظهار کرد: دانشگاه های کشور ترکیه نیز جایگاه ویژه ای در تولید مقالات علمی در خاورمیانه دارند.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه دانشگاه های دو کشور می توانند با همکاری در زمینه های علمی توانمندی خود را در منطقه به اشتراک بگذارند، یادآور شد: ایجاد دیپلماسی علمی و فناوری که پایدارترین نوع دیپلماسی است می تواند جایگزین رقابت ناسالم قرار گیرد.

هاکان تکین، سفیر ترکیه نیز ضمن تشکر از ریاست دانشگاه، با اشاره به تعداد زیاد دانشجویان ایرانی در ترکیه، نداشتن زبان مشترک را از مشکلات موجود در ارتباط موثر دانست.

وی با تاکید بر دیپلماسی علمی، پیشنهاد ایجاد دپارتمان آموزش زبان ترکی در دانشگاه فردوسی مشهد را بیان کرد و ایجاد این دپارتمان را راه کاری برای ارتباطات بیشتر دانست.

در ادامه دکتر واحدیان، مدیر دفتر همکاریهای علمی و بین المللی دانشگاه به تاریخچه تفاهم نامههای قبلی دانشگاه فردوسی مشهد با دانشگاه‎های غازی در سال1381 و دانشگاه تکنیکال استانبول (انستیتوی زمین شناسی) در سال 1393 اشاره کرد.

وی با اعلام اینکه زمینه‎های همکاری دانشگاهی میان دو کشور زیاد است، گفت: متأسفانه تبادلات آکادمیک بسیار کمتر از ظرفیت موجود است و این نشان از امکان کار بیشتر در این حوزه دارد.

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار