نشست روش‌های نوین توسعه فضای سبز شهری مشهد در دانشگاه برگزار شد

ارسال شده در تاریخ :
نشست  روش‌های نوین توسعه فضای سبز شهری مشهد در دانشگاه برگزار شد

نشست روش‌های نوین توسعه فضای سبز شهری مشهد با حضور رییس سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد توسط انجمن علمی مهندسی فضای سبز دانشگاه فردوسی مشهد در این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی دانشگاه ، احمدرضا سلامی، رییس سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد در نشست روش‌های نوین توسعه فضای سبز مشهد که به همت انجمن علمی مهندسی فضای سبز دانشگاه فردوسی مشهد در دانشکده کشاورزی این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به توسعه فضای سبز در شهر مشهد یک هزار و 600 میلیارد ریال هزینه، شهرداری مشهد به این بخش اختصاص داده است

وی اضافه کرد: در توسعه فضای سبز مشهد دو نوع سرانه به نام‌های اکولوژی و دارایی فضای سبز وجود دارد که با توجه به موجودی12مترمربعی سرانه اکولوژی در مشهد و ارتقای آن تا پایان سال جاری به 13مترمربع، هنوز تا برابر استاندارد شهری 15مترمربع فاصله داریم. سلامی با بیان اینکه سرانه اکوولوژی در مشهد از سرانه دارایی فضای سبز بیشتر است، تصریح کرد: این سرانه با وجود باغات در مشهد 26 مترمربع بوده که با توجه به سیستم آب‌وهوایی، جمعیت، ریزش بارندگی و آلودگی شهر این اکولوژی تعریف می‌شود و مقایسه آن با دیگر شهرها نیز کار اشتباهی است.

رییس سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد ادامه داد: شهرداری مشهد برای توسعه فضای سبز در طرح خود شهروندی به شهروندان مشهدی کمک می‌کند تا بتوانند باغ بام رادر منازل خود راه‌اندازی نمایند که جهت توسعه این طرح شهرداری‌ها به عنوان دستگاه‌های اجرایی بسته حمایتی که انتقال دانش فنی می‌باشد را به شهروندان ارایه می‌دهند. سلامی تصریح کرد: جهت اجرایی شدن این طرح با فرهنگ‌سازی باغ بام که تسهیلات دو میلیون ریالی توسط شهرداری مشهد به شهروندان ارایه می‌شود، باید تلاش کرد زیرا کمک بزرگی به ارتقای فضای سبز شهر مشهد می‌کند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر سه هزار و 560 هکتار در شهر مشهد فضای سبز وجود دارد؛ گفت: مشهد دومین کلان شهر آلوده کشور بعد از تهران است و  یکی از عناصری که می‌تواند آلاینده‌های محیطی را کاهش دهد توجه به مساله فضای سبز می‌باشد. رییس سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد به استفاده از شبکه مستقل آبیاری فضای سبز شهری اشاره کرد و افزود: با توجه به بحران کم آبی که در مشهد وجود دارد، بهترین منبع آبیاری فضای سبز فاضلاب است که ما نیز به آن توجه می‌کنیم و در دو سال آینده شاهد ۱۴ فاضلاب محلی خواهیم بود که بر اساس این طرح از فاضلاب‌های یک محل برای فضای سبز محله‌شان استفاده می‌گردد.

سلامی پیاده شدن نگاه معماری و شهرسازی در حوزه فضای سبز را یکی از عوامل عدم برآورده شدن انتظارات در حوزه فضای سبز برشمرد و خاطرنشان کرد: کارشناسان معماری و شهرسازی در قالب مشاورانی که در حوزه فضای سبز مشارکت دارند. وی عنوان کرد: در حال حاضر 60 هزار درخت در شهر مشهد کاشته شده است و در طرح  بام‌های سبز یا باغ بام‌ها منجر به زیبایی منازل و افزایش قیمت آنان می‌شود و باعث تعامل اجتماعی میان ساکنان آپارتمان‌ها می‌گردد.

دکتر علی تهرانی‌فر، عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این نشست گفت: در سال‌های اخیر در راستای فضای سبز پروژه‌های کارشناسی ارشد و دکترا در گرایش مهندسی فضای سبز انجام شده که به طور مثال می‌توان به پروژه‌های باغبانی اشاره کرد.

وی در ادامه بیان کرد: مطالعات در خصوص استفاده از گیاهان جایگزین چمن و جایگزینی گیاهان بومی انجام شده که برخی در حال انجام و بعضی دیگر در حال پایان است، استفاده از شبدرهای میکرو و مخلوط کردن بذر آنان با این شبدرهای میکرو را انجام داده ایم

استاد دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: با توجه به مشکلاتی که در شهرداری عنوان می‌شد سعی کردیم در هر جایی که نیاز است به آنان کمک کنیم و این نشست‌ها سبب می‌شود چالش‌ها منتقل شود و ما هم تحقیقات خود را به همین سمت سوق دهیم و امید است مسئولان شهری این نشست‌ها و تحقیقات ما را جدی بگیرند.

دکتر تهرانی‌فر عنوان کرد: در حوزه فضای سبز به توانمندی‌های محلی بها دهیم و بدانیم چنانچه با همفکری به نتیجه بهتری خواهیم رسید. وی در پایان اضافه کرد: با توجه به آنکه شهر مشهد دچارکمبود آب است باید طراحی فضای سبز را به گونه‌ای انجام دهیم تا مصرف آب به حداقل برسد.

خانم دکتر فاطمه کاظمی، عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این نشست  گفت: قنات یکی از تکنولوژی‌های سنتی است که بسیار ارزشمند است و روش آبیاری کوزه‌ای با این‌که سنتی می‌باشد اما در کشورهای اروپایی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. وی بر مساله پایداری تاکید کرد و افزود: در زمینه فضای سبز یکی از مواردی که بیش از حد ضرورت بر آن تاکید می‌شود؛ مفهوم زیبایی شناسی است یعنی ما تلاش می‌کنیم فضای سبز بسیار زیبا با یک سری استانداردها داشته باشیم

دکتر کاظمی  ادامه داد: با توجه به اقلیم اگر به سمت پایداری برویم و در مفهوم زیبایی شناسی نیز به سمت استانداردهای قابل قبول هدایت شویم باز هم مفهوم توسعه پایداری در فضای سبز ایران بسیار چالش برانگیز است. وی تعدیل در استفاده از گل‌های فصلی که بیشتر در زمان استقبال از بهار است را امری ضروری دانست و خاطرنشان کرد: متاسفانه مفاهیم دیوار سبز و بام سبز در ایران بسیار کم است و خیلی باید علمی‌تر و با دانش گسترده‌تری وارد شویم تا ریسک پایین بیاید و متخصصین در این امر باید ابتدا آزمون و خطا کنند و زمانی که به یک نتیجه درست رسیدند آن را به مردم ارایه دهند تا اعتماد آنان را از دست ندهیم.

وی در ادامه بیان کرد: بسیاری از کشورهای دنیا برای رسیدن به توسعه شهری به سمت توسعه پایدار رفته و که ما نیز وارد این مسیر شده‌ایم. وی تصریح کرد: مجموعه شهرداری و دانشگاه می‌توانند با کمک هم به آگاهی‌سازی و آموزش شهروندان در این مسیر توجه بیشتری کنند زیرا فضای سبز ریه‌های شهری محسوب می‌شوند و توجه به این امر بسیار مهم است.

خبرنگار: بنفشه مالکی

16072

16074

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار