همايش همزيستي مسالمت آميز در جهان اسلام به مناسبت هفته وحدت در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

ارسال شده در تاریخ :
همايش همزيستي مسالمت آميز در جهان اسلام به مناسبت هفته وحدت در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

همايش همزيستي مسالمت آميز در جهان اسلام به مناسبت هفته وحدت با شركت جمعي از اساتيد و صاحب نظر اهل تشيع و تسنن به همت انجمن علمي مطالعات افغانستان در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومي دانشگاه فردوسي مشهد ، همايش همزيستي مسالمت آميز در جهان اسلام به مناسبت هفته وحدت با شركت جمعي از اساتيد و صاحب نظر اهل تشيع و تسنن به همت انجمن علمي مطالعات افغانستان در روز چهارشنبه 2 دي ماه در تالار اجتماعات دانشکده علوم اداری و اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

دكتر سيد علي كاظمي نماينده مجلس افغانستان و يكي از سخنرانان همايش همزيستي مسالمت آميز در جهان اسلام به مناسبت هفته وحدت در سخنان خود اظهار داشت: هفته وحدت كه از سوي امام خميني(ره) نامگذاري شده است اقدام قابل تقدير است كه امروز در كشورهاي اسلامي پاس داشته مي شود.

وي با بيان اينكه در كشور افغانستان اختلافات مذهبي دامن زده نمي شود، اظهار كرد: از نمونه هايي كه در اين زمينه مي توان از آن ياد كرد عدم گرايش و كشش مردم افغانستان به سوي تفكرات تكفيري و داعش به رغم تلاش گسترده اين گروه هاست.

وي گفت: اخيرا شاهد تلاش هاي گسترده اين گروه ها براي ايجاد پايگاه در نقاط مختلف كشور افغانستان بوديم كه به رغم اين تلاش ها نتوانستند جايگاه تعريف شده اي را براي خود در اين كشور كسب كنند.

كاظمي افزود: امروز يكي از آرمانها و اهداف ددمنشانه دشمنان كه در بين مردم افغانستان دنبال مي كنند، ايجاد شكاف و نفاق ميان مسلمانان و حتي ميان اقوام مختلف است كه همه اين تلاش ها براي نفوذ در اين كشور از سوي دشمن است.

اين نماينده مجلس افغانستان اظهار كرد: نسل جديد كشور افغانستان بايد با تمام توان خود علاوه بر افزايش علم و دانش و تلاش در اين زمينه در تقويت تقواي الهي نيز بكوشند.

وي با بيان اينكه پيگيري هاي لازم براي حل مشكل اشتغال در كشور افغانستان انجام شده است، خطاب به دانشجويان افغانستاني گفت: تلاش مي شود مسئولان اين مشكل را برطرف و زمينه حضور موثر شما در ساختار حكومتي و دولت افغانستان را فراهم كنند.

همچنين دبير اول و مسئول امور فرهنگي سركنسولگري جمهوري اسلامي افغانستان در مشهد نيز در اين مراسم گفت: اسلام يك ملت واحد است و تبعيض را به هيچ وجه نمي پذيرد.

مير محمد يوسف فراهت افزود: خداوند در قرآن كريم بر وحدت مسلمانان تاكيد بسياري داشته است و بايد در كشور افغانستان نيز به سوي اسلام واحد پيش برويم.

وي با بيان اينكه افراط و تفريط علت واماندگي و عقب ماندگي است،اظهار كرد: در كشور افغانستان هيچ زمان ميان سني و شيعه اختلاف بنيادين و اساسي وجود نداشته و اگر خرده مشكلي هم بوده است با تدبير علما برطرف شده است.

فراهت ادامه داد: 80 درصد دانشجويان خارجي در مشهد را دانشجويان افغانستاني تشكيل مي دهند و در اين ارتباط از تلاش ها و همكاري هاي دانشگاه فردوسي مشهد نهايت سپاس را داريم. وي به دانشجويان افغانستاني توصيه كرد، در كنار درس و تحصيل به فعاليت هاي پژوهشي و علمي فراوان بپردازند و از فرصت موجود نهايت بهره را ببرند.

وي با بيان اينكه ايران كشور همزبان و داراي تاريخ مشترك با افغانستان است، گفت: شما دانشجويان بايد در زمان تحصيل به فكر وظيفه خود براي خدمت به ملت افغانستان نيز باشيد لذا با حفظ ارزش هاي ملي و وطني در حوزه علمي و ديني فعاليت كنيد.

لازم به ذكر است كه در اين  همايش ، آقايان حجت الاسلام و المسلمين حاج آقاي ترابي مسئول نهاد  نمايندگي رهبري در دانشگاه هاي استان خراسان  رضوي ، دكتر عبدالمجيد ناصري ، عضو هيات علمي دانشگاه جامعه المصطفي و دانشگاه قم ، و آقاي عبد الرئوف توانا ، دبير شوراي اخوت اسلامي در شمال افغانستان هريك در قالب جلسه ميز گرد از زواياي مختلف به تبين  لزوم وحدت در جهان اسلام ، به ايراد سخن پرداختند.

16076

16077

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار