حماسه سازی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در 16 دی ماه 59

ارسال شده در تاریخ :
حماسه سازی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در 16 دی ماه 59

واقعه حماسی عاشورای هویزه در 16 دی ماه 59 که با محوریت تعدادی از دانشجویان مومن و انقلابی به وقوع پیوست، الگویی برجسته از شهامت و فداکاری بود. حضور 4 دانشجوی دانشگاه فردوسی مشهد در بین شهدای این عملیات، نشان از حضور نخبگان این دانشگاه در حماسه دفاع مقدس دارد.

شهید سید محمد حسین علم الهدی، دانشجوی سال دوم رشته تاریخ، شهید محمد حسن قدوسی، دانشجوی سال سوم رشته جامعه شناسی، شهید حسن فتاحی ثانی، دانشجوی سال سوم رشته فیزیک و شهید محمد فاضل، دانشجوی انصرافی رشته ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد از دانشجویانی بودند که در این عملیات مهم به شهادت رسیدند.

دانشجویانی شجاع که ثابت کردند نخبگان علمی کشور، اولین شهدای دفاع مقدس اند و 16 دی را آینه تمام نمای ولایتمداری، وطن دوستی و اسلام خواهی دانشجوی ایرانی قرار دادند.

شهید علم الهدی متولد سال 1337، شهید محمد حسن قدوسی متولد سال 1336، شهید محمد فاضل متولد سال 1338 و شهید حسن فتاحی ثانی متولد سال 1333 بودند که همگی در سال های 55 و 56 وارد دانشگاه فردوسی مشهد شدند.

این دانشجویان در دانشگاه فردوسی مشهد با شرکت در انجمن های اسلامی به فعالیت های سیاسی علیه رژیم شاه پرداختند و در واقعه تسخیر سفارت آمریکا در تهران همراه با بقیه دانشجویان شرکت داشتند.

آنها پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز به فعالیت های تبلیغاتی و حضور در جهاد سازندگی برای ساخت و آبادانی روستاها و شهرهای کوچک پرداختند و با آغاز جنگ به میدان های مبارزه علیه رژیم عراق رفتند.

در سال 1359و با آغاز عملیاتی در هویزه و سوسنگرد به فرماندهی دانشجوی شهید سید محمد حسین علم الهدی، دیگر دوستان دانشگاهی اش به او پیوستند و در آغاز عملیات پیروزی های مهمی به دست آوردند.

نیروهای اسلام در حالی که تجهیزات نظامی در اختیار نداشتند، تا آخرین قطره خون به دفاع از سرزمین ایران اسلامی پرداختند، مظلومانه به شهادت رسیدند و حماسه هویزه را آفریدند و پس از آن به پاس تجلیل از رشادت های دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، به ویژه شهید علم الهدی، شانزدهم دی، روز «شهدای دانشجو» نام گرفت.

دانشگاه فردوسی مشهد یاد و خاطره این شهدای شاخص دانشجو را در کنار 140 شهید دیگر این دانشگاه، گرامی می دارد.

    
  نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

  نظرات (6 نظر)

  ناشناس
  سه‌شنبه ۱۵ دي ۱۳۹۴ - ۱۶:۶

  یاد وخاطرشان گرامی و راهشان همیشه پر رهرو انشاالله.

  صفري
  چهارشنبه ۱۶ دي ۱۳۹۴ - ۸:۵۷

  با سلام
  و تشكر از اينكه ياد اين عزيزان را گرامي داشتيد
  شهيد فاضل از بعد از انصراف از دانشگاه مشهد در دانشگاه صنعتي (فكر كنم) امير كبير رشته مهندسي ادامه مي دادند.
  ايشان به همراه آقاي حسيني كه از دوستان بسيار نزديدك شهيد بودند در رشته مهندسي به تحصيل ادامه دادند. شهيد فاضل و آقاي مهندس حسيني از كلاس اول دبستان تا روز 15 دي 59 (يك روز قبل از شهادت ) با هم بودند.
  يادشان گرامي

  wtvd
  چهارشنبه ۱۶ دي ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۷

  شهید محمد فاضل از شهدای سبزواری هویزه یا به عبارت بهتر از شهدای هویزه سبزوار است. محمد همراه پسر خاله اش شهید کریمی و دوستان دیگرش شهید مختاری و که همه از دانشجویان ساعی و درسخوان آن دوران (ورودی های سال 56 و 55 ) بودند. محمد دانشجوی ریاضی دانشگاه مشهد. کریمی دانشجوی دانشگاه شیراز و.. بودند. آنها روستایی را در اطراف سبزوار شناسایی کرده بودند به نام دو چاهی... در این روستا مردمانی زحمت کش و بسیار محروم زندگی میکردند که محمد و دوستانش بسیاری از اوقات فراغت خود را برای کمک رسانی به مردم این روستا صرف می کردند.

  صفري
  چهارشنبه ۱۶ دي ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۹

  مادرشهیدحسین علم الهدا به امام(ره):حسین می خواست امسال بره مکه
  امام(ره):حسین حالا بالا تراز مکه رفته(دیدار خدای کعبه)

  صفري
  چهارشنبه ۱۶ دي ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۲

  بخشى از دست نوشته ‏هاى شهیدعلم الهدا

  »... من در سنگر هستم در این خانه محقر در این خانه فریاد و سکوت، فریاد عشق و سکوت تنهایى در این خانه سرد و گرم، سردى زمستان و گرماى خون، در این خانه ساکن و پرجوش و خروش، سکون در کنار رودخانه و هیجان قلب و شور شهادت، خانه نمناک و شیرین؛ نم آب باران و طعم شیرین و لذت شهادت، خانه بى شکل و زیبا، بى‏شکلىِ ساختمان و زیبایى ایمان، خانه‏اى کوچک و با عظمت، کوچکى قبر و عظمت آسمان.

  تنهایى عمیق‏ترین لحظات زندگى یک انسان است، خدایا این خانه کوچک را بر من مبارک گردان. در این چند روز با خاک انس گرفته‏ام، بوى خاک گرفته‏ام، رنگ خاک گرفته‏ام، حال مى‏فهمم که چرا پیامبر، على )ع( را ابوتراب نامید. حال مى‏فهمم که على‏ابن‏ابى‏طالب )ع( که مى‏فرماید: »سجده‏هاى نماز؛ حرکت اول خم شدن به روى مهر این معنا را مى‏دهد که خاک بوده‏ایم، حرکت دوم این معنى را دارد که از خاک برخاسته‏ایم، متولد شده‏ایم، حرکت سوم، رفتن دوباره به خاک به این معنى است که دوباره به خاک باز مى‏گردیم، )مرگ( حرکت چهارم، برخاستن به این معنى است که دوباره زنده مى‏شویم )حیات - قیامت(.

  درون سنگر با خود سخن مى‏گویم، راستى چه خوب است از این فرصت استفاده کنم و با قرآن آشنا شوم آیات خدا را بخوانم و بعد حفظ کنم و سپس زمزمه کنم و بعد سرود کنم، و بعد شعار زندگى کنم. باشد که به این دل پرهیجان و طپش آرامش دهد و بعد با آن براى خود توشه بسازم و توشه را راهى سفرى گردانم و در انتظار شهادت بمانم و بمانم...

  آیات جهاد را شهادت، تقوا، ایثار، ایمان، اخلاص، عمل صالح همه را پیدا کنم، و سنگرم کلاس درسم باشد و سنگرم میعادگاه ملاقاتم با خدا شود، سنگرم محراب گردد، سنگرم خانه امیدم گردد، سنگرم قبله دومم گردد، از فردا حتماً بیشتر قرآن خواهم خواند...«.

  صفري
  چهارشنبه ۱۶ دي ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۰

  اسامی شهدای هویزه:مرتضی کاوند، امین سلطانی،حسین علم الهدی، بهروز نوروزی، محمد شمخانی، خلیل بهاری، بهروز پور هاشمی، محمدرضا ملایی زمانی، علی اشرف ظاهری، سعید جلالی پور، جمال دهشور، علیرضا رکاب ساز، اسماعیل حاج کوهمدانی، محمد بهاء الدین، سلیمان تیئی، قدوسی، عباس افشاری، رضا مستجابی کرمانشاهی، قدیر قدرتی، محمود صالح زاده، امیر حسین جعفری،محمد جعفر روز بهانی، محمود قاسمی، مهدی پروانه، سید محمد علی حکیم، سید مهدی جعفری، علی اکبر سیفی ابدی، محسن غدیریان، اکبر حاجی مهدی، صادق بوعذار، فرخ سلحشور، محمد صادق فروشانی، غفار درویشی، مجید یوسفیان، محمد دلجو، حسین زراعی، محمد ابراهیم سمند الدولهُ امیر رفیعی، عبدالمحمد چهار محالی،حسین خمیسی،محمد حسن رضا زاده،حسن فلاح زاده، محمد علی عسگری، محمد رضا شیخ الاسلام، حسن امینی، رمضانعلی آقایی، عباسعلی حبیبی، مصطفی مختاری، محمد فاضل، مجید کریمی ثانی، مجید مهدوی،حسن فتاحی،حسین خوشنویسان،محمود فروزش، شیال بوغنیمه،علی اصغر فرهمندفر، محمد حسین رحیمی، حمید شاهد،محمد اسماعیل اعتضادی،محمد جواد زاهدیان، امیر احتشام زاده، اصغر پهلوان نژاد، علی حاتمی و محمد علی رجبی

  آخرین اخبار