ابتکار یکی از شرکت های مرکز رشد دانشگاه فردوسی مشهد در مقاوم سازی پی یک از غرفه های پارک کوهسنگی

ارسال شده در تاریخ :
ابتکار یکی از شرکت های مرکز رشد دانشگاه فردوسی مشهد در مقاوم سازی پی یک از غرفه های پارک کوهسنگی

تقویت و تراز کردن پی یکی از غرفه های پارک کوهسنگی توسط شرکت مهندسین مشاور مانا خاک پی مهرگان، مستقر در مرکز رشد دانشگاه فردوسی مشهد با موفقیت انجام شد.

دکتر سید احسان سیدی حسینی نیا، استادیار گروه آموزشی مهندسی عمران دانشگاه فردوسی مشهد و مدیر عامل شرکت مهندسین مشاور مانا خاک پی مهرگان با اشاره به اینکه در اثر شرایط خاک زیر پی، ساختمان ها دچار نشست می شوند، گفت: در پارک کوهسنگی مشهد که جهت حفظ فضای سبز لازم به آبیاری مداوم زمین نیاز است، خاک در زیر و مجاورت ساختمان ها به تدریج سست شده و موجب نشست ساختمان ها می شود.

وی ادامه داد: این مشکل در یکی از غرفه های بازارچه کوهسنگی اتفاق افتاده و با نشست ساختمان، علاوه بر زشت نمودن نمای آن منجر به ایجاد خلل در کارایی ساختمان و تعطیلی کسب و کار شده است.

دکتر سیدی استفاده از شمع های پیچی-حلزونی به عنوان پایه های کمکی را ابتکار این شرکت در انجام این پروژه دانست و اظهار کرد: این شمع ها همانند یک پیچ در زمین نصب می شوند و با پیچاندن در داخل زمین باعث تراز کردن پی و مقاوم سازی ساختمان خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه این پروژه برای اولین بار در ایران انجام گرفته است، در بیان مشکلات روش های پیشین گفت: در روش مرسوم علاوه بر طولانی شدن زمان کار، تنها عملیات مقاوم سازی انجام می شود و نمی توان ساختمان را به حالت اولیه بازگرداند.

مدیر عامل شرکت مهندسین مشاور مانا خاک پی مهرگان با اشاره به اینکه ایده محوری استفاده از شمع های پیچی-حلزونی در مرداد 93 به عنوان اختراع به ثبت رسیده است، خاطرنشان کرد: پس از ساخت این شمع ها در تابستان 94، اولین پروژه عملیاتی در پارک کوهسنگی انجام گرفت.

دکتر سیدی با اعلام اینکه این شرکت پروژه مقاوم سازی و تراز کردن ساختمان کتابخانه ایمان در خیابان کوشش را نیز به عهده گرفته است، گفت: این شرکت آمادگی دارد که پروژه های دیگر در سطح شهر را نیز بپذیرد.

وی کارآفرینی و حرکت به سمت دانشگاه کارآفرین، ترغیب دانشجویان به سمت اجرایی کردن خلاقیت ها و نوآوری ها و حل کردن معضلات و مشکلات جامعه را از اهداف این طرح دانست و در پایان از زحمات مهندس سیدحسین موسوی، مدیر مرکز رشد واحدهای فناور و مهندس فرزاد قریب، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی عمران دانشگاه تشکر و قدردانی کرد.

    
  نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

  نظرات (1 نظر)

  دکنر حسینی
  دوشنبه ۲۸ دي ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۶

  با سلام

  این موفقیت را خدمت همکار محترم آقای دکتر سیدی حسینی نیا و همکاران ایشان تبریک می گویم. کار در دو زمینه علم و عمل در مهندسی عمران مایه افتخار است.

  سید محمود حسینی

  آخرین اخبار