برگزاری همايش بوم گردي و توسعه پايدار در خراسان رضوي با تاكيد بر شهرستان طرقبه شانديز

ارسال شده در تاریخ :
برگزاری همايش بوم گردي و توسعه پايدار در خراسان رضوي با تاكيد بر شهرستان طرقبه شانديز

همایش بوم گردی و توسعه پایدار در خراسان رضوی با تاکید بر شهرستان طرقبه شاندیز، توسط انجمن پارسه دوستداران میراث فرهنگی و انجمن علمی گردشگری ایران شعبه خراسان رضوی و با همكاري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي، شهرداری طرقبه و دفتر امور روستايي استانداري خراسان رضوي روز چهارشنبه، 16 دی در سالن اجتماعات دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

در این همایش دكتر حمد الله سجاسي، عضو هيات علمي گروه جغرافياي دانشگاه فردوسي مشهد و رييس انجمن علمي گردشگري ايران شعبه خراسان رضوي  ضمن خير مقدم به ميهمانان ويژه همايش، در سخناني به اهميت مستند سازي در بوم گردي اشاره کرد.

محمد علي فياضي، مدیر کل دفتر همکاری ها و توافق های ملی گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور نیز در این همایش با اشاره به تسهیلات برای افزایش جذب گردشگر و توسعه گردشگری روستایی و بوم گردی گفت: گردشگري مكمل فعاليت روستائيان است و بايد از انرژي پاك طبيعت براي توسعه گردشگري بهره گرفت.

وی افزود: در حال حاضر 500 روستاي اولويت دار در توسعه گردشگري شناسايي شده و يكي از راه هاي توسعه گردشگري در برنامه ششم ، تقويت و توسعه گردشگري روستايي و بوم گردي است.

فياضي با بیان اینکه مقام معظم رهبري نيز بر جذب ايرانگردان خارجي تاكيد دارند خاطرنشان کرد: اين موضوع با تاكيد بر تحقق اقتصاد مقاومتي در برنامه ششم توسعه پيش بيني شده است و قرار است تا پايان برنامه ششم توسعه تعداد گردشگران خارجي به 5 برابر يعني رقمي حدود 13 ميليون نفر افزايش يابد.

مدير كل دفتر همكاري ها و توافق هاي ملي گردشگري سازمان ميراث فرهنگي كشور خاطر نشان كرد: توسعه بوم گردي علاوه بر ايجاد اشتغال در روستاها مي تواند به افزايش تعداد گردشگران داخلي و خارجي و بالارفتن ميزان مسافرت به مناطق بكر روستايي شود.

حسین زارع صفت، مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي هم در اين همايش با بيان اينكه توسعه بوم گردي مي تواند منجر به افزايش جذب گردشگر به مناطق بكر روستايي شود گفت: اين آمادگي را داريم تا آموزش هاي لازم به دهياران روستاها به عنوان راهنمايان گردشگري ارائه شود.

وي با بیان اینکه بسياري از كشورهاي دنيا از سال ها پيش به موضوع بوم گردي به عنوان يكي از مهمترين راهكارهاي توسعه گرشگري و افزايش جذب گردشگر اقدام كرده اند، یادآور شد: اين موضوع خوشبختانه چند سالي است كه در كشور ما و به تبع آن در استان خراسان رضوي نيز مورد توجه قرارگرفته است.

مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي با اشاره به اهميت توسعه بوم گردي اظهارداشت: توسعه بوم گردي در ايران با توجه به سابقه فرهنگي و تمدني و جاذبه هاي بي نظير گردشگري مي تواند به عنوان يك ضرورت مهم دنبال شود.

وي با بیان اینکه مهمترين موضوع در ايجاد و توسعه بوم گردي مشاركت جوامع محلي است، خاطرنشان کرد: در همين ارتباط سند ملي توسعه بوم گردي در سطح كشور آماده شده و در برنامه ريزي هاي اجرايي نيز آئين نامه هاي مربوط به آن تصويب شده است.

سید حسن حسینی، فرماندار شهرستان بينالود نيز در اين همايش با اشاره به ظرفيت هاي منطقه طرقبه در حوزه بوم گردي گفت: طرقبه به عنوان يكي از زيباترين مناطق ييلاقي در حقيقت مهمان خانه استان است.

وی افزود: اين منطقه به عنوان يك حياط شهر نقش اساسي در افزايش ميزان گردشگران به استان دارد و جاذبه هاي بي نظير طرقبه مانند غار مغان و نيز روستا هاي زيبا مانند زشك مي تواند عامل مهمي در افزايش جذب گردشگر باشد  .

  سپس فاطمه ظفر، پژوهشگر ارشد مطالعات روستايي ماحصل يافته هاي علمي - پژوهشي خود در كار روستاي مارشك خراسان رضوي براي حضار ارايه كرد و از گردشگري به عنوان مدل توسعه پايدار در اين روستا ياد كرد.

در بخش دوم برنامه غلامحسين نوعي، رئيس هيات مديره انجمن پارسه به ارايه گزارشي از روند تدوين كتاب نفيس طرقبه و معرفي همكاران خود پرداخت.

وی  ضمن اشاره به مشاركت 50 نفر در امر تدوين، عكاسي، نظارت، ويرايش و ... به حمايت ويژه بخش خصوصي و افراد علاقه مند در شهر طرقبه اشاره كرد و گفت: همه هزينه چاپ كتاب در تيراژ 5 هزار نسخه توسط بخش خصوصی تامین شده است.

لازم به ذکر است در اين همايش هم چنين تمبر و كتاب نفيس طرقبه، ستاره گردشگري خراسان رضوي كه توسط انجمن پارسه دوستداران ميراث فرهنگي تدوين شده است رونمايي شد.

bum6

 

bum1

bum2

bum4

bum7

bum8

bum10

 

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار