برگزاری نهمین جلسه شبکه جامع دانشگاه ها و مراکز علمی فناوری استان خراسان رضوی

ارسال شده در تاریخ :
برگزاری نهمین جلسه شبکه جامع دانشگاه ها و مراکز علمی فناوری استان خراسان رضوی

 نهمین جلسه شبکه جامع دانشگاه ها و مراکز علمی فناوری استان خراسان رضوی  با حضور دکتر کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، آقای رشیدیان، استاندار خراسان رضوی و روسای دانشگاه های استان عصر روز یکشنبه، 4 بهمن در مرکز رفاهی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

دکتر بهرامی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد در این نشست ضمن ارائه گزارشی از برگزاری هفته پژوهش و فناوری در مشهد گفت: براساس ساختار ستادی استانی هفته پژوهش و فناوری، کمیته اجرایی، مسئولیت دبیرخانه و برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری به عهده دانشگاه فردوسی مشهد گذاشته شده بود.

وی با بیان اینکه نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری امسال در 12 هزار مترمربع در محل نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: 3500 متر از این فضا به دانشگاه ها، 1200 متر به صنعت، 5600 متر به دستگاه های اجرایی و 596 متر به مسابقات، بازی ها و ایده پردازی اختصاص داده شده بود.

دکتر بهرامی با اشاره به حضور 26 دانشگاه و موسسه آموزش عالی در این نمایشگاه، خاطرنشان کرد: 23 دستگاه اجرایی، 47 واحد تحقیق و توسعه صنایع، 127 شرکت فناور در مرکز رشد و 25 شرکت دانش بنیان دستاوردهای پژوهشی خود را به نمایش گذاشتند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد:عرضه 80 فناوری در قسمت فن بازار، رونمایی از 79 محصول جدید، برگزاری 24 همایش و 22 مسابقه علمی و فناورانه، انجام 83 مذاکره جهت تجاری سازی و عقد 5 قرارداد از فعالیت های نمایشگاه هفته پژوهش می باشد.

دکتر بهرامی در ادامه ضمن اشاره به لزوم ایجاد دبیرخانه دائمی هفته پژوهش و فناوری گفت: تبيين اهميت پژوهش و فناوري و اکرام هرچه بیشتر از جايگاه پژوهشگر، معرفي دستاوردهاي پژوهشي استان، گسترش روحيه تحقيق و فعاليت هاي علمي و فناوري دربین نوجوانان و جوانان ودانشجویان، کاربردي كردن پژوهش ها و افزايش تعامل بين مراكز دولتي، بخش خصوصي و مراكز آموزشي و پژوهشي را از اهداف تشکیل دبیرخانه دائمی می باشد.

وی همچنین شناسايي و بسترسازي براي حمايت ازنخبگان مراكز پژوهشي و پژوهشگران برجسته، آشنا كردن دانش آموزان علاقمند دبيرستاني با مراكز و واحدهاي پژوهشي، فرهنگ سازي و عمومي سازي توجه به پژوهش و تسهیل دستیابی به اهداف سندچشم انداز افق 1404 و اهداف نقشه جامع علمی کشوردربرش استانی را از دیگر چشم اندازهای تشکیل دبیرخانه دائمی دانست.

دکتر بهرامی با بیان ارکان ستاد برگزاری هفته پژوهش و فناوری اظهار کرد: دبیرخانه دائمی ستاد و کمیته های تخصصی نه گانه از ارکان این ستاد می باشد.

وی در خصوص شرح وظایف دبیرخانه دائمی خاطر نشان کرد: برنامه ریزی و هماهنگی جهت برگزاري مطلوب مراسم هفته گراميداشت پژوهش و فناوري، پيشنهاد نوع تقدير و نحوه تجليل از پژوهشگران و مراكز پژوهشي منتخب وپيشنهاد به ستاد، ايجاد هماهنگي فيمابين کميته ها، تدوين برنامه زمانبندي کميته هاي تخصصي نه گانه، تدوين تقويم اجرايي جلسات ستاد و کميته ها از وظایف این دبیرخانه می باشد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد برنامه ريزي جلسات ستاد برگزاري هفته گراميداشت پژوهش و فناوری، پيش بيني منابع مورد نياز و پيشنهاد آن به ستاد، برنامه ریزی جهت مراسم افتتاحیه و اختتامیه نمایشگاه و معرفی بانک های اطلاعاتی را از دیگر کارکردهای این دبیرخانه دانست.

در ادامه این نشست دکتر آهنچیان، دبیر کمیته آموزش و پژوهش رویداد مشهد 2017 به بیان گزارشی از فعالیت این کمیته پرداخت و اظهار کرد: مطالعات زمینه با هدف شناسایی پتانسیل دانشگاه ها، راه اندازی دبیرخانه کمیته آموزش و تحقیقات، راه اندازی دبیرخانه الکترونیکی و معرفی برنامه ها و درخواست همکاری از سایر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و برگزاری جلسات هماهنگی با دانشجویان کارآفرین و مدیران برخی مراکر رشد واحدهای فناور از جمله فعالیت های کمیته آموزش و پژوهش می باشد.

وی استفاده حداکثری از سرمایه غنی آموزشی و پژوهشی استان، ترویج باور به آثار مثبت همکاری در برنامه های آموزشی و پژوهشی و پیروی از یک چشم انداز بلند مدت و جهان گستر از این رویداد را از رویکردهای این کمیته عنوان کرد.

دکتر آهنچیان با اشاره به ساختار این کمیته گفت: ستادمرکزی کمیته آموزش و تحقیقات، دبیرخانه ستاد و کارگروه های آموزش، پژوهش، فناوری و مشارکت را از اجزای این کمیته می باشد.

وی همکاری در برنامه ریزی و فعالیت همایش بین المللی سیره و معارف رضوی، طراحی و تهیه پروپوزال همایش بین المللی هزار و یک نقاش کوچک، طراحی و تدوین پروپوزال کتاب مفاخر توس و طراحی کنگره جهانی امام محمد غزالی را از برنامه های اجرا شده این کمیته دانست.

دبیر کمیته آموزش و تحقیقات رویداد مشهد 2017، ارزیابی اجرای برنامه بین المللی Science Tech، ارزیابی اجرای پارک موضوعی با محوریت علم و فناوری، ارزیابی برگزاری نشست های تخصصی با حضور بزرگان علم و آموزش خراسان، ارزیابی برگزاری همایش های دانش آموزی و دانشجویی در تراز ملی با محوریت مشهد را برنامه های در دست اجرای این کمیته معرفی کرد.

لازم به ذکر است در این نشست محسن صادقی، معاون سیاسی امنیتی استانداری خراسان رضوی به ارائه گزارشی از روند ثبت نام کاندیداها، احراز صلاحیت و نحوه برگزاری انتخابات در 7 اسفند پرداخت.

17052

17053

17054

    
  نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

  نظرات (1 نظر)

  مهدی زاده
  دوشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۱

  با سلام
  واقعا با تشکیل این جلسات به پیشرفت در زمینه های مختلف از جمله تکنولوژی و it هر چه زیادتر رسیدگی می شود و این سبب پیشرفت کشور عزیزمان ایران می باشد
  موفق و سربلند باشید

  آخرین اخبار