اولين كارگاه «زنان، خانواده، چالش‌ها و آسيب‌ها» در دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد

ارسال شده در تاریخ :
اولين كارگاه «زنان، خانواده، چالش‌ها و آسيب‌ها» در دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد

اين كارگاه كه با حضور جمعي از بانوان هيأت علمي دانشگاه فردوسي مشهد و در محل اتاق شوراي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه برگزار شد،

در این نشست خانم دكتر شيدا نيكوروين به تشريح جايگاه زن و نقش تأثيرگذار او در جامعه پرداخت و ابعاد تفكرات فمينيسمي در ايران و تفاوت آن با جريان‌هاي امروز فمينيسم در غرب را مورد اشاره قرار داد.

وی با بيان اينكه زن، به عنوان محور نفوذ نگاه مي‌شود، اظهار داشت: «از جهت آماري، زنان نيمي از جامعه هستند اما از نظر آثاري كه در جامعه مي‌گذارند، در واقع همه جامعه‌ اند.»

خانم دكتر شيدا نيكوروين به تفاوت ديدگاه‌هاي فمينيسمي در ايران با غرب پرداخت و تصريح كرد: ديدگاهي كه در برخي جوامع فمينيسمي در غرب وجود دارد همان ديدگاهي نيست كه در ايران ديده مي‌شود. تنها ابعادي در  ايران اشاعه مي‌يابد كه از ديدگاه سلطه است.

اين مدرس دانشگاه در اين رابطه افزود: از جمله بحث‌هايي كه در فمينيسم غربي و به طور خاص، در ميان فمينيسم‌هاي انجيلي آمريكا مطرح است، «عصر بازگشت به خانواده» است كه در آن پايين آمدن سن ازدواج دختران و پسران و همچنين كاهش ساعت كاري خانم‌ها مطالبه مي‌شود و اين درحاليست كه جريان‌هاي فمينيسمي فعال در  ايران، مسير 70 سال گذشته غرب را در حال حاضر، طي مي‌كنند كه خود آن جرياناتِ غربي، راه بازگشت از آن مسير را پيش گرفتند.

اين تهيه‌كننده و مستندساز صدا و سيما، در ادامه، «بار آوردن زنان به صورت حق‌ محور صِرف، و نه حق و  تكليف» و همچنين «آموزش‌هاي يك‌ سويه» را از جمله آسيب‌هاي جريان‌هاي فمينيسمي ذكر كرد. وي در خصوص آموزش‌هاي يك‌سويه تشريح كرد: حقوق خانم‌ها به آن‌ها آموزش داده مي‌شود و اين مطالبه در آن‌ها ايجاد مي‌شود اما در مقابل، تكليف مرد براي اداي اين حق زن، به مردان آموزش داده نمي‌شود كه اين خود، عامل وارد آمدن ضربه به بنيان خانواده و بروز آسيب‌هاي متعدد است كه همين جريانات فمينيسمي از آسيب‌هاي پيش‌آمده نيز سوء استفاده مي‌كنند.

مدير مؤسسه فرهنگي ميثاق زندگي، در بخشي ديگر از سخنانش، كتاب‌هاي «جنگ عليه خانواده»، « فمينيسم در ترازوي نقد»، «دختران به عفاف روي مي‌آوردند»، «دروغ‌هايي كه زنان جوان باور مي‌كنند»، و «در اثر تفرقه سقوط خواهيم كرد» را از نمونه كتاب‌هايي معرفي كرد كه به دست نويسندگان غربي در تشريح فمينيسم واقعي غرب به قلم آمده است.

حجت‌ الاسلام والمسلمين صالحي؛ رييس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه فردوسی مشهد نیز در اين نشست با اشاره به حضور تعداد 109 نفر هيأت علمي خانم در دانشگاه فردوسي مشهد، اين حضور را مايه اميدواري دانست و اظهار داشت: با توجه به بررسي‌هاي مطالعاتي كه در ارتباط با فرصت‌ها و  تهديدها و نقاط ضعف و قوت اقشار مختلف دانشگاه انجام داديم، حضور اساتيد خانم در دانشگاه در مقايسه با آقايان، از جهت علمي و فرهنگي نقاط مثبت بيشتري داشته و در مجموع يك فرصت محسوب مي‌شود. وي افزود: گرچه در مسائل علمي، تفاوت جنسيت مطرح نيست، اما در مسائل فرهنگي دانشگاه، بانوان قدرت تأثيرگذاري بيشتري دارند.

خانم صراف‌نژاد؛مسؤول واحد خواهران نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه نيز ضمن ابراز مسرت از استقبال اساتيد خانم از اين گردهمايي، ابراز اميدواري كرد: نشست‌هاي هم‌انديشي بانوان هيأت علمي، در هر ترم يك مرتبه برگزار مي شود.

17058

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار