آشنایی با شهدای انقلاب دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :
آشنایی با شهدای انقلاب دانشگاه فردوسی مشهد

پیروزی انقلاب اسلامی نتیجه حركت توده های مختلف مردم از جمله دانشجویان و نقطه شروع حركتی تمدن ساز و جهانی در همه ابعاد خود به رهبری حضرت امام (ره) می باشد. دانشجویان دانشگاه ها نیز همپای همه آحاد ملت در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی نقش خود را ایفا نموده و نقش پیشرویی اجتماعی که یكی از كاركردهای ثانوی اما طبیعی دانشگاه هاست را به نحو احسن انجام داده اند.

حضور دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در جریان انقلاب اسلامی و شهادت دو نفر از دانشگاهیان در رویداد انقلاب نشان از نقش و جایگاه دانشگاه ها در پیروزی انقلاب اسلامی دارد.

شهید محمد مقصودلوراد و استاد شهید سیف الله عبدالکریمی از شهدای انقلاب دانشگاه فردوسی مشهد می باشند.

شهید محمد مقصودلوراد متولد روستای سرخنکلاته از توابع گرگان بود که در سال 1356 وارد دانشگاه فردوسی مشهد شد و در رشته صنایع غذایی این دانشگاه ادامه تحصیل داد. شهید مقصودلوراد پیش از شروع فعالیت های فراگیر مردمی، در حرکت های ضد رژیم شاهنشاهی در دانشگاه فعال بود و در تجمع ها و حرکت های مخالف با رژیم شاه نقش موثری داشت. وی در جریان همین اقدامات از سوی نیروهای امنیتی رژیم شاه زیر نظر گرفته شد و در 29 آبان سال 1357 در حرم مطهر امام (ع) در جریان درگیری با ماموران ساواک به شدت مجروح شد. اگرچه جراحی های متعدد و پی در پی روی ایشان صورت گرفت، اما وی در روزهای آغازین انقلاب اسلامی و در 2 اسفند سال 57 به شهادت رسید.

شهید سیف الله عبدالکریمی، متولد فروردین 1321 در لنگرود بود که در سال 1342 به عنوان دانشجو در دانشکده الهیات دانشگاه تهران پذیرفته شد و در دوره فوق لیسانس در رشته فلسفه و حکمت شاگرد ممتاز شناخته شد. وی در سال 1354 به دانشگاه فردوسی مشهد وارد شد و فعالیت های خود را با شرکت در جلسات و انجمن های مذهبی در مشهد ادامه داد. شهید عبدالکریمی با وجود اخراج از دانشگاه در سال 55، پس از پیروزی انقلاب، مجدداً جهت تدریس به دانشگاه فردوسی مشهد آمده و در گروه مبانی و تشیع و ادیان مذاهب دانشکده الهیات و معارف اسلامی این دانشگاه مشغول شد. وی نماینده مردم لنگرود در دوره اول مجلس شورای اسلامی بود که در روز 7 تیر 1360 در حادثه بمب گذاری دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی در تهران به شهادت رسید.

دانشگاه فردوسی مشهد یاد و خاطره این دو شهید انقلاب را در کنار 140 شهید دیگر این دانشگاه گرامی می دارد.

    
  نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

  نظرات (2 نظر)

  صفري
  دوشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۷:۴۵

  سلام
  اين خاطره را مادر شهيد مقوصد لو برايم تعريف كرد
  محمد هميشه ريش مي گذاشت.
  يك روز بهش گفتم ريش چيه گذاشتي و....
  هيچ چي نگفت
  از خانه رفت بيرون
  نيم ساعت بعد برگشت
  نگاهم كرد و گفت: خوشگل شدم
  عكسي كه در بالا ميبينيد همان روز گرفته شده و براي مراسم تشيع شهيد ازش استفاده شده
  شادي مادر شهيد مقصودلو صلوات
  الهم صل علي محمد و آل محمد

  صادقی
  دوشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۱

  سلام
  به غیر از شهید مقصودلو و شهید عبدالکریمی ، شهدای زیر هم جزو شهدای دوران انقلاب دانشگاه فردوسی هستند:
  شهیده طیبه سادات زمانی موسوی(دانشجوی رشته شیمی که سال 57 در تظاهرات علیه رژیم شاهنشاهی به شهادت رسیدند)
  شهید دکتر قاسم صادقی(استادیار دانشکده الهیات که همراه با شهید عبدالکریمی در حادثه بمب گذاری دفتر حزب جمهوری اسلامی در سال 60 به شهادت رسیدند)
  باتشکر از زحمات شما

  آخرین اخبار