آغاز به کار سومین همایش ملی کنترل بیولوژیک در کشاورزی و منابع طبیعی

ارسال شده در تاریخ :
آغاز به کار سومین همایش ملی کنترل بیولوژیک در کشاورزی و منابع طبیعی

سومین همایش ملی کنترل بیولوژیک در کشاورزی و منابع طبیعی روز سه شنبه، 13 بهمن در سالن اجتماعات دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد آغاز به کار کرد.

دکتر کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در این همایش با اشاره به شعار دانشگاه مبنی بر ایجاد دانشگاه سبز گفت: دانشگاه سبز بدون توجه به عوامل زیست محیطی و توازن طبیعت نمی تواند به فعالیت خود ادامه دهد.

وی در خصوص جایگاه دانشگاه فردوسی مشهد در بین دانشگاه های دیگر گفت: این دانشگاه با 66 سال فعالیت مستمر، سومین دانشگاه قدیمی کشور است که جایگاه آن در بین رتبه بندی های مختلف بین سوم تا هفتم متغیر است.

دکتر کافی با اشاره به رویکرد دانشگاه در خصوص توسعه رشته های تحصیلات تکمیلی اظهار کرد: دانشگاه فردوسی مشهد با 13 دانشکده و 65 گروه آموزشی، تعداد 23 هزار دانشجو دارد که 52 درصد این تعداد، دانشجویان تحصیلات تکمیلی هستند.

وی دانشجو محوری و پاسخگویی را رویکرد اصلی دانشگاه دانست و یادآور شد: اعتماد به دانشجویان باعث شده است که در حوزه المپیادهای فرهنگی و ورزشی، انجمن های علمی و فعالیت های اجتماعی، دانشجویان رتبه های برتر کشوری را به دست آورند.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد جایگاه دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد را جایگاه ویژه ای دانست و یادآور شد: دانشکده کشاورزی رتبه سوم از بعد تولید کمی و رتبه چهارم از بعد تولید کیفی را در اختیار دارد.

دکتر شاهنوشی، رئیس دانشکده کشاورزی نیز در ادامه با اشاره به اینکه کنترل بیولوژیک باید به یک مسئله عینی و عملی تبدیل شود، ابراز امیدواری کرد دستاوردهای این همایش که ترکیبی از چهره های علمی و مدیران اجرایی است، به نتایج عملی تبدیل شود.

وی با بیان اینکه استفاده از کودهای شیمیایی و سموم در سال های اخیر کاهش یافته است، یادآور شد: با توجه به تغییر سطح درآمد و فرهنگ مردم، رویکرد به سبد غذایی و الگوی مصرف نیز تغییر کرده است و جوامع بشری خود را ملزم به رعایت استانداردهای زندگی در حوزه سلامت می دانند.

دکتر شاهنوشی با اشاره به تصویب برنامه ششم توسعه در سال آینده ابراز امیدواری کرد: قطعنامه این همایش به صورت راهکارهای اجرایی در زمینه کنترل بیولوژیک به گونه ای صادر شود که در برنامه ششم توسعه گنجانده شود.

در ادامه آقای ابطالی، معاون سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه سیستم مدیریتی کنترل آفات به صورت تلفیقی اداره می شود، گفت: استفاده از تمامی راه کارهای عملی و سازگار با محیط زیست برای کنترل آفات ضروری است.

وی با اشاره به اینکه مرکز تولید عوامل بیولوژیک در کشور وجود دارد، گفت: NGO ها و انجمن ها در کشور باید متولی تولید عوامل بیولوژیک باشند.

دکتر روحانی، استاد گروه گیاه پزشکی دانشگاه فردوسی مشهد و یکی از دبیران علمی این همایش، دانش کنترل بیولوژیک در کشور را مهم دانست و اظهار کرد: مقالات زیادی در زمینه کنترل بیولوژیک نوشته شده است که باید از این منابع استفاده گردد.

وی با بیان اینکه در زمینه کنترل بیولوژیک باید به بخش خصوصی فرصت داده شود، خاطرنشان کرد: تا زمانی که نفع کشاورزان در این مسئله رعایت نشود، بازخورد مناسبی از این مسئله دریافت نخواهد شد.

دکتر جواد کریمی، دانشیار گروه آموزشی گیاه پزشکی دانشگاه فردوسی مشهد و دبیر علمی این همایش با اعلام اینکه 205 مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده است، گفت: تعداد 145 عنوان مقاله پذیرفته شده است که به صورت پوستر در این همایش ارائه می شود.

وی با اشاره به اینکه 16 سخنرانی کلیدی در 4 نشست در این همایش ارائه می شود اظهار کرد: فراخوان مقالات در شهریور 94 در سایت همایش قرار گرفت و مهلت نهایی ارسال آثار تا نیمه آذر تعیین شد.

دبیر علمی همایش ادامه داد: 120 محقق و استاد برجسته کشور وظیفه داوری این مقالات را به عهده داشته اند و مقالات برتر در کتاب مجموعه مقالات برتر همایش به چاپ خواهد رسید.

لازم به ذکر است همایش ملی کنترل بیولوژیک در کشاورزی و منابع طبیعی روزهای 13 و 14 بهمن در دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد ادامه خواهد داشت.

ksh27

ksh23

ksh24

ksh25

ksh26

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار