برگزاری جلسه‌ گفت و گو و شعرخوانی با حضور اساتید و شاعران کشور افغانستان

ارسال شده در تاریخ :
برگزاری جلسه‌ گفت و گو  و شعرخوانی با حضور اساتید و شاعران کشور افغانستان

جلسه‌ گفت و گو و شعرخوانی با حضور اساتید و شاعران افغانستان در روز یکشنبه 17 بهمن ماه 1394 ساعت 10 تالار رجایی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار گردید.

در این جلسه آقای دکتر رهنما رئیس  و دکتر پیشقدم معاون پژوهشی این دانشکده و  دکتر بهرامی معاون پژوهش و فن آوری دانشگاه حضور داشتند.

جلسه با خیرمقدم آقای دکتر یاحقی به میهمانان آغاز شد، در ادامه ایشان به نکاتی دربارۀ دانشگاه فردوسی مشهد ، دانشکده ادبیات و علوم انسانی و رشته های تحصیلی و نیز مقاطع تحصیلی رشته زبان و ادبیات فارسی اشاره کردند. همچنین یادی شد از اساتید فقید دانشکده آقایان دکتر شریعتی، دکتر غلامحسین یوسفی و دکتر رجایی.

ایشان همچنان درباره شرایط دانشجویان افغانستان  درحال تحصیل یا فارغ‌التحصیل به ذکر چند نکته پرداخته و برای پذیرش دانشجویان بیشتر از افغانستان اعلام آمادگی کردند.

پس از معرفی میهمانان توسط آقای محمد حسین عباسی؛ کارشناس ارشد علوم سیاسی، آقای دکتر بهرامی به میهمانان خیرمقدم عرض کرده و به معرفی دانشگاه پرداختند. ایشان اشاره داشتند که دانشگاه فردوسی مشهد دارای حدود 25 هزار دانشجو است که 52% آن دانشجویان تحصیلات تکمیلی هستند.

معاون پژوهش و فن آوری دانشگاه افزود: دانشگاه فردوسی مشهد پس از دانشگاه تهران، دانشگاهی جامع است که در حوزۀ پژوهش رتبه 600 را دارا بوده و با بالاترین رتبه بین الملل در وزارت علوم مجوز حضور بیشترین دانشجوی غیرایرانی را دریافت کرده است.

سپس آقای دکتر رهنما رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه  ضمن خیر مقدم به معرفی دانشکده ادبیات پرداختند و اذعان داشتند که این دانشکده که جزو قدیمی ترین دانشکده های دانشگاه است در حال حاضر تقریبا 3000 دانشجو دارد.

در ادامۀ جلسه استاد رهنورد زریاب به نمایندگی از میهمانان به چند نکته اشاره کرد. وی  تصریح کرد که نسل جوان افغانستان اعتقادشان بر این است که زبان فارسی میراث بزرگ بشریت است و ما در این میراث شریک بوده و باید پاسدار آن باشیم.

ایشان به قدمت دانشگاه کابل اشاره کرد و این که به دلیل ناآرامی های افغانستان این دانشگاه امکان رشد و پیشرفت نداشته است.

ایشان خواهان برقراری روابط آکادمیک بیشتر با دانشگاه فردوسی مشهد و به ویژه در دوره فوق لیسانس بودند.

در ادامه چند تن از میهمانان این جلسه در سخنان خود به نکاتی چون نبود کتابفروشی تخصصی ادبیات در کابل و یا لزوم تاسیس سینما برای کمک به حوزۀ ادبیات اشاره کردند.

جلسه با شعرخوانی شاعران افغانستان و نیز چند نفر از دانشجویان ایرانی ادامه یافت و این جلسه  با اهدای کتابهایی به رسم یادبود به مهمانان پایان یافت.

18001

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار