افتتاح کرسی شیعه شناسی امام علی (ع) در دانشگاه علوم دینی هارتفورد آمریکا – خبر تکمیلی

ارسال شده در تاریخ :
افتتاح کرسی شیعه شناسی امام علی (ع) در دانشگاه علوم دینی هارتفورد آمریکا – خبر تکمیلی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر غلامرضا رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی و  استادیار گروه آموزشی علوم قرآن و حدیث و دکتر جعفر مروارید، استادیار گروه آموزشی فلسفه و حکمت اسلامی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد برای افتتاح کرسی شیعه شناسی امام علی (ع) در دانشگاه علوم دینی هارتفورد آمریکا، در دی ماه 94 به آمریکا سفر کردند.

دکتر رئیسیان با بیان اینکه این سفر به دعوت دانشگاه هارتفورد انجام شده است، گفت: پیرو حضور هیأتی از دانشگاه هارتفورد در دانشکده الهیات، در اردیبهشت سال 1394 و در پاسخ به دعوت این دانشگاه جهت شرکت در نشستی در دانشگاه دینی هارتفورد تحت عنوان "اخلاق اجتماعی صلح" و به دعوت خانم هایدی هدسل، رئیس دانشگاه هارتفورد، این سفر توسط دانشگاه فردوسی مشهد ترتیب داده شد.

وی با اشاره به اینکه در این سفر کرسی شیعه شناسی امام علی(ع) در هارتفورد نیز افتتاح شد، اظهار کرد: بازدید از دانشگاه کاتولیک در واشنگتن دی‌سی، بازدید از دانشگاه جرج‌تاون آمریکا ، حضور در منزل استاد فرشچیان در نیویورک، ، حضور در دانشگاه منونایت شرقی در شهر هریسون‌برگ ، حضور در دانشگاه هارتفورد سمیناری، حضور در کالج میدل‌بری در شهر میدل‌بری، حضور در دپارتمان دین دانشگاه میدل‌بری، بازدید از دپارتمان فلسفه دانشگاه هاروارد در بوستون و حضور در مرکز اسلامی نیویورک و واشنگتن از برنامه های این سفر بوده است.

دکتر رئیسیان در خصوص حضور هیأت دانشگاه فردوسی مشهد در دانشگاه منونایت شرقی گفت: در این دانشگاه در جلسه ای با حضور رئیس و معاون دانشگاه به بررسی راهکارهای همکاری متقابل میان دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه منونایت پرداخته و پس از ایراد سخنرانی درباره فضای فکری و دینی ایران و پاسخ به سؤال‌های شرکت‌کنندگان، از فضای آکادمیک و کتابخانه دانشگاه منونایت نیز بازدید شد.

وی با اعلام اینکه این هیأت همچنین در دانشگاه هارتفورد سمیناری، در جلسه ای با پروفسور هایدی هدسل، مدیر هارتفورد سمیناری شرکت کرده اند، ادامه داد: در این نشست نیز در خصوص تبادل استاد و دانشجو، چاپ یک شماره مشترک ویژه در مجله Muslim World و نیز چاپ یک ویژه‌نامه مشترک در دانشگاه فردوسی با همکاری دو دانشگاه، همکاری در برگزاری همایش بین‌المللی عدالت و اخلاق در فوریه 2017 در دانشگاه فردوسی مشهد و اعزام دانشجویان هارتفورد برای گذراندن یک دوره فشرده آکادمیک ‌ـ فرهنگی در مشهد گفت و گو شد.

رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دستاوردهای سفر را خوب ارزیابی و ابراز امیدواری کرد در آینده با دانشگاه هایی که گفتگوی مقدماتی با آنها انجام شده است، تفاهم نامه های همکاری امضا و مفاد گفتگو عملیاتی شود.

وی با اشاره به فرصت ایجاد کرسی های شیعه شناسی در آمریکا خاطرنشان کرد: وجود ملیت های مختلف در آمریکا، ترکیب جمعیتی این کشور، وجود آزادی عمل و همچنین آمادگی طرف های مقابل نکات مثبتی است که در تسریع فعالیت های بین المللی دانشگاه باید مورد توجه قرار گیرد.

دکتر رئیسیان حضور در مجامع بین المللی و مراکز دانشگاهی دنیا را مهم دانست و اظهار کرد: استفاده از تجارب دانشگاه های دیگر و تبادل استاد، دانشجو و اطلاعات یکی از کارکردهای دیپلماسی علمی است که در دانشگاه فردوسی مشهد در حال پیگیری است.

18043

18042

18040

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار