معرفی گروه تخصصی اخلاق پژوهشی در دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :
معرفی گروه تخصصی اخلاق پژوهشی در دانشگاه فردوسی مشهد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد گروه تخصصی بررسی تخلفات پژوهشی با عنوان کارگروه اخلاق پژوهشی در دانشگاه فردوسی مشهد از اسفند ماه سال 93 آغاز به کار کرده است.

دکتر علی اکبر اکبری، دانشیار گروه آموزشی مهندسی مکانیک دانشکده مهندسی و دبیر گروه تخصصی اخلاق پژوهشی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه این گروه در زیرمجموعه معاونت پژوهشی و بنا به آیین نامه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایجاد شده است،گفت: پیگیری به شکایات و موارد تخلف پژوهشی، توسعه فرهنگ و اخلاق پژوهش، صیانت از مالکیت فکری، رعایت حقوق مادی پژوهشگران، ارج نهادن به اصول اخلاق علمی و جلوگیری از تضعیف اعتبار علمی کشور از اهداف ایجاد این گروه تخصصی می باشد.

دکتر اکبری با بیان اینکه این کارگروه از سال گذشته بیش از 10 جلسه رسمی و غیررسمی برگزار کرده است، اظهار کرد: در این جلسات موارد مربوط به تحقیقات، بررسی و در جهت اطلاع رسانی و فرهنگ سازی تلاش شده است.

وی با اشاره به اینکه پرونده هایی که در این گروه بررسی می شوند در چندگروه قرار می گیرند، خاطرنشان کرد: شکایات اعضای هیأت علمی در موارد تخلف پژوهشی، بررسی مواردی که توسط کتابخانه مرکزی دانشگاه به اطلاع گروه رسیده و پیگیری اطلاعاتی که به صورت عمومی از اعضای هیأت علمی، کارکنان و سازمان های بیرون از دانشگاه به عنوان عدم رعایت اخلاق پژوهشی مطرح شده است، در این کارگروه بررسی می شود.

دبیر گروه تخصصی اخلاق پژوهشی در دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه مطابق آیین نامه، گروه از سه عضو ثابت و سه عضو مدعو تشکیل شده است، گفت: اعضای مدعو به صورت موردی و بنا به موضوع مربوطه، به جلسه گروه دعوت می شوند.

وی در خصوص ضمانت اجرای تصممیات اتخاذ شده این گروه یادآور شد: تصمیماتی که در این کارگروه گرفته می شود توسط خود معاونت پژوهش و فناوری، معاونت های دیگر دانشگاه و یا توسط کمیته انضباطی دانشجویان و اعضای هیأت علمی قابل پیگیری است.

دکتر اکبری با بیان اینکه برنامه های آینده این کارگروه به سه دسته تقسیم می شود، گفت: بررسی پرونده های عمومی که دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان صاحب مالکیت تولیدات پژوهشی مدعی العموم است، برنامه های ترویجی و تبلیغی و فرهنگی که در توسعه و ترویج فرهنگ اخلاق پژوهشی مفید است و برگزاری کارگاه های آموزشی برای دانشجویان و اعضای هیأت علمی از رویکردهای گروهمی باشد.

دکتر اکبری با اعلام خبر برگزاری اولین سمینار کارگروه اخلاق پژوهشی در دانشگاه فردوسی مشهد، اضافه کرد: این کارگاه با عنوان "اخلاق پژوهشی و پژوهش های اخلاقی" در تاریخ 6 اسفند در کتابخانه مرکزی دانشگاه برگزار خواهد شد.

وی ارتباط با دبیرخانه گروه اخلاق پژوهشی را در حال حاضر از طریق اتوماسیون ( دکتر اکبری-دبیرخانه گروه اخلاق پژوهشی) دانست و اعلام کرد در آینده نزدیک ارتباط مستقیم با دبیرخانه با امکان عدم شناسایی فرد گزارش دهنده، ایجاد خواهد شد.

لازم به ذکر است ریاست این کارگروه به عهده دکتر بهرامی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد می باشد.

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار