اولین رساله دکترای رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم در دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد دفاع شد

ارسال شده در تاریخ :
اولین رساله دکترای رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم در دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد دفاع شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، اولین رساله دکترای رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم توسط آقای رسول خدابخشیان با عنوان "تعیین رسیدگی و آسیب های درونی میوه انار با کمک تصویربرداری چند طیفی مرئی – مادون قرمز نزدیک" در دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد دفاع شد.

این رساله به راهنمایی دکتر باقر عمادی و مشاوره دکتر مهدی خجسته پور و دکتر محمودرضا گلزاریان از اعضای هیأت علمی رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم و در مدت 24 ماه انجام شد.

دکتر گلزاریان، مشاور این رساله در خصوص طرح انجام شده گفت: با توجه به افزایش جمعیت و تقاضای رو به رشد مردم نسبت به محصولات غذایی، ضرورت تولید محصولات غذایی به شکل مکانیزه و مدرن با کمترین صدمات و بالاترین کیفیت، بیش از پیش احساس می شود.

وی با بیان اینکه میوه انار یکی از مهمترین محصولات صادراتی ایران است، یادآور شد: این میوه علاوه بر مصرف برای عموم مردم، در صنعت تولید رنگ، محصولات آرایشی و صنایع غذایی به عنوان یک محصول مهم مطرح است.

دکتر گلزاریان دستیابی به میزان رسیدگی انار بدون تخریب را از اهداف انجام این طرح دانست و اظهار کرد: با توجه به اینکه تصویربرداری مرئی اطلاعات کافی در خصوص رسیدگی میوه انار را نمی دهد، بنابراین در این پروژه از تصویربرداری مادون قرمز نزدیک استفاده شده است.

مشاور اولین رساله دکترای رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم با اعلام اینکه سامانه تصویربرداری این طرح در مراحل پایانی ثبت اختراع می باشد، خاطرنشان کرد: در این تصویربرداری رسیدگی، میزان مواد جامد و اسیدیته محصول سنجش و در تصاویری با طول موج 400 تا 1100 نانومتر پوشش داده می شود.

وی ادامه داد: از این رساله تاکنون 4 مقاله ISI و یک مقاله علمی پژوهشی چاپ شده یا در نوبت چاپ، استخراج شده است.

لازم به ذکر است از سال 90 تا کنون بیش از 20 دانشجوی دکترا در رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم دانشگاه فردوسی مشهد پذیرش شده اند که اولین رساله دکترای این رشته اخیرا دفاع شد.

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار