برگزاری همایش از چشم انداز تا عمل در دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :
برگزاری همایش  از چشم انداز تا عمل در دانشگاه فردوسی مشهد

همایش "از چشم انداز تا عمل" به مناسبت روز ملی آب و به همت انجمن گروه علوم و مهندسی آب دانشکده کشاورزی، روز یکشنبه، 9 اسفند در دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

دکتر ناصر شاهنوشی، رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد در این همایش با اشاره به بحران آب و مهاجرت روستاییان به شهرها گفت: حل بحران آب و معضل خشکسالی تنها به وسیله بخش کشاورزی ممکن نیست و باید حوزه های دیگر درگیر در معضل آب را شناسایی کرد.

وی با تاکید براینکه امروز بحران آب در کشور یک تهدید فوق‌العاده جدی است، اظهار کرد: مطالعه در حوزه آب و کاربردی شدن همایش ها و مقالاتی که در زمینه بحران آب نوشته شده است می تواند در حل بحران مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر شاهنوشی با بیان اینکه مفهوم اقتصادی تجارت مجازی آب همان اصل مزیت نسبی است، عنوان کرد: به دلایل ماهیت بخش کشاورزی و صنعت، در سال ٢٠٢٠، ٩٢درصد ارزش افزوده متعلق به بخش خدمات بوده و مابقی مربوط به صنعت و کشاورزی است.

وی با توجه به لزوم تحلیل داده های آبی خاطرنشان کرد: باید مدلی طراحی و ارتباط تولید داده ها در یک مدل تعیین شود که متاسفانه در این زمینه موفق عمل نکرده ایم.

در ادامه مهندس محمد مقدوری، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی در خصوص راه نجات سه استان خراسان رضوی، جنوبی و سیستان بلوچستان از وضعیت خشکسالی گفت: نجات شرق کشور از مسئله فقر منابع آبی مستلزم انتقال آب از مسیرهای دور از دسترس است که یکی از این راه ها انتقال آب از دریای عمان می باشد.

وی با اشاره به اقدامات مثبت دولت در حوزه آب یادآور شد: برنامه پنج‌ساله مدیریت خشک‌سالی و سند تدبیر آب مشهد با ۴٨٠٠ نفر ساعت کارِ کارشناسی و با حضور دانشگاهیان در دو سال اخیر تهیه شده است.

معاون هماهنگی دفتر امور عمرانی استانداری خراسان‌رضوی گفت: برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده برای استفاده از منابع آبی جدید با یک نگاه جامع و به‌هم‌پیوسته، جزو دستورکارهای اصلی استان است و تمامی مسئولان استان موضوعات توسعه‌ای استان را با نگاه دغدغه‌مند نسبت به آب دنبال می‌کنند.

 وی با بیان اینکه برای برنامه‌های توسعه آینده ما با سه نگاه انفعال، فعال و آینده‌ساز روبه‌رو هستیم، یادآورشد: ما برای تغییر و ایجاد تعادل از شرایط نامتعادل امروز نمی‌توانیم یک برنامه‌ریزی دقیق داشته باشیم و باید برنامه‌های درازمدت و کلان با چشم‌انداز بلندمدت را باید مدنظر قرار دهیم.

photo_amal

.

 

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار