نکوداشت " بزرگ احیاگر میراث فلسفی و عرفان ایران" در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

ارسال شده در تاریخ :
نکوداشت

در راستای نکوداشت حکمای خراسان،همایش " بزرگ احیاگر میراث فلسفی و عرفان ایران" در گرامیداشت مقام استاد سید جلال الدین آشتیانی به همت دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد و مجمع عالی حکمت و دفتر تبلیغات اسلامی ، روز چهارشنبه، 19 اسفند ماه 1394  با حضور استادان، دانشجويان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه در سالن اجتماعات دانشکده الهيات و معارف اسلامی برگزار شد.

در ابتداي این برنامه دكتر غلامرضا رئيسيان، رئيس دانشكده الهيات و معارف اسلامی، ضمن خوش آمدگویی به حاضران، به بيان زندگينامه، آثار و شرح حال استاد آشتياني پرداخت و سپس به تأثير علمي و شخصيتي وی در حوزه فلسفه و عرفان معاصر اشاره کرد.

در ادامه، دكتر غلامرضا اعواني، رئيس مؤسسه پژوهشى حكمت و فلسفه ايران و استاد برگزيده همايش نخست چهره ماندگار در عرصه علم و فرهنگ گوشه هايي از شخصيت علامه آشتياني را در حوزه فلسفه و عرفان بيان نمود و به تلاش ها و پشتكار مثال زدني در تأليف آثاري كه از ايشان به يادگار مانده پرداخت. دكتر اعواني گفت: " استاد آشتياني در زمينه عرفان نظري استاد كامل بود و در سالهاي اخير هيچكس به اندازه ايشان در محضر استادان بنام و برجسته فلسفه و عرفان شاگردي نكرده است. استاد آشتياني آنچنان به حكمت صدرايي مسلط بود كه حتي تفاوت تدريس اساتيد ديگر را مي دانست. وي ادامه داد:" علامه آشتياني فهم بسيار عميقي در حكمت و مسائل حكمي داشت و از معدود افرادي بود كه هم در حكمت و هم در عرفان تبحر خاصي داشت. تواضع و سخاوت علمي كه در ايشان وجود داشت در كمتر كسي ديده مي شد.".

سپس دكتر حسيني شاهرودي، عضو هيئت علمي دانشكده الهيات و معارف اسلامی و از شاگردان استاد آشتياني سخناني را با موضوع جايگاه علامه آشتياني در مراتب معارف اسلامي بيان و اظهار داشت: " استاد آشتياني حكيمي است كه علمش عبارتست از مجموعه يافته ها و علومي است كه براي هدايت انسان لازم است. اين استاد فرهيخته، علمي را ارائه كرد و آثاري را تدوين نمود كه اگر وي را در جايگاه مواليان حضرت اميرالمؤمنين كه والاترين افراد در زمان خودشان بودند فرض كنيم، سخن به گزاف نگفته ايم."

در ادامه حجت الاسلام و المسلمين حسيني آملي، يكي ديگر از شاگردان استاد آشتياني و از استادان فلسفه و فقه و اصول حوزه علميه مشهد نیز پيرامون آزادانديشي استاد آشتیانی در حوزه عرفان و فلسفه به ايراد سخن پرداخت.

در بخش پاياني اين همايش نيز ميزگردي با عنوان" نسبت و ارتباط حكمت متعاليه با عرفان" با حضور دكتر غلامرضا اعواني، حجت الاسلام و المسلمين حسيني آملي، دكتر سيدمرتضي حسيني شاهرودي و حجت الاسلام سيدعلي حسيني شريف برگزار شد.

.20015

20014

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار