آیین تجدید دیدار نوروزی در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

ارسال شده در تاریخ :
آیین تجدید دیدار نوروزی در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

آئین آغاز سال نو و تجدید دیدار نوروزی با حضور هیأت رئیسه، جمعی از اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه، ساعت 8 صبح روز شنبه 14 فروردین در سالن ورودی سازمان مرکزی دانشگاه برگزار شد.

در ابتدای این برنامه، دکتر کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد،  سخنان خود را با دو بیت از  حکیم فردوسی آغاز کرد :

.

.

به نام خداوند خورشید و ماه                که دل را به نامش خرد داد راه

همه بی نیاز است و ما بنده ایم           به فرمان و  رایش سرافکنده ایم

دکتر کافی ضمن خوشامدگویی و تبریک سال نو و میلاد حضرت فاطمه زهرا (س)، اظهار امیدواری کرد که سال جدید کاری که با ریزش رحمت الهی آغاز شده، سالی همراه با شادی، موفقیت و بندگی خداوند متعال برای همه دانشگاهیان باشد. وی همچنین با تبریک دوباره به بانوان دانشگاه به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن، اظهار داشت: " یاد و خاطره تمام بزرگان دانشگاه را گرامی می داریم. اگر در قید حیات هستند، سلامت و شادابی و اگر به رحمت حق رفته اند، درجات متعالی برایشان آرزو می کنم و امیدوارم بتوانیم رهرو خوبی برای آنان باشیم. تلاش های بازنشستگان عزیز از کارکنان و اعضای هیأت علمی را قدر می نهیم و بر همه لازم است که آنان را تکریم کنند."

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد سال 94 را سال موفقی دانست و  افزود :" برنامه هایی که مقرر کردیم تحقق پیدا کرد و به صورت نسبی درخشش داشت هر چند با مطلوب فاصله داریم".

وی  برنامه محور حرکت کردن و تدوین برنامه های راهبردی را از مهمترین دستاوردهای سال 94 عنوان کرد و به بخشی از موفقیت های دانشگاه در سال گذشته اشاره کرد :

اختصاص بودجه مناسب برای دانشگاه نسبت به سالهای پیشین و در مقایسه با دانشگاه های دیگر، که نشان از شناخته شدن جایگاه دانشگاه فردوسی مشهد از سوی مدیران وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دارد.

در حوزه نرم افزاری و پژوهشی کارهای جدی در حال انجام است است که با کیفیت خوبی به آن پرداخته شده است.

در زمینه فعالیت های عمرانی، بازسازی جدی در حوزه های مختلف از جمله سرای اساتید و مهمانسرا که در حال ساخت بوده و تا پایان سال جاری به بهره وری خواهد رسید.

بسیاری از فعالیت های فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی که همه در دست انجام می باشد و به صورت نسبی موفق بوده اند و انتظار می رود که در سال 95 بهره برداری مطلوبی از این برنامه ریزی ها صورت گیرد.

دکتر کافی به شعار سال 95 که از سوی مقام معظم رهبری به سال"اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل " نامگذاری شده است اشاره و بیان داشت همانطور که وقتی شعاری از سوی مقام معظم رهبری برای هر سال تعیین می شود به این معنا نیست که شعار سال های پیش منتفی شده است، بلکه شعار سال در رأس شعارهای پیشین قرار می گیرد، در برنامه های دانشگاه هم اگر الویتی ترسیم می شود، الویت سال های پیش کماکان وجود دارد و برای تحقق آن ها به همدلی و همزبانی نیاز است تا با تلاش  مضاعف و  مدیریت جهادی، اقتصاد مقاومتی در دانشگاه نیز محقق شود.

وی افزود :   اگر اقتصاد را مدیریت هزینه و درآمد بدانیم، وجه رایج ما فقط ریال نیست بلکه مهمتر از آن، وجه رایج ما علم، دانش، معرفت و فرهنگ است که با تلاش در این زمینه می بایست این نهاده های اقتصادی دانشگاه در سطح جامعه گسترش یابد. رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در همین خصوص به حفظ محیط زیست اشاره کرد و اظهار داشت: " امید است همانطور که دانشگاه ما از گذشته های دور با نام دانشگاه سبز شناخته شده، دانشگاه سبز بماند و سبزی را در کلیه شؤون جامعه ترویج کنیم. " وی افزود:" در زمینه اقتصاد مقاومتی باید رویکردمان جامعه محور باشد و ورودی های ما که دانشجویان هستند هنگام خروج از دانشگاه، اقتصاد مقاومتی را با تمام وجود درک کنند."

دکتر کافی در پایان سخنانش ضمن  آرزوی سالی خوب و پربار برای دانشگاهیان  با دو بیت زیر از اشعار سعدی، سخنان خود را پایان داد:

جهان بی ما بسی بودست و باشد          برادر جز نکونامی میندوز

نکویی کن که دولت بینی از بخت              مبر فرمان بدگوی بدآموز

در ادامه برنامه دکتر ابراهیمی، مدیر دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه با گرامیداشت نام  افرادی که طی سال گذشته باعث شهرت و بزرگداشت نام دانشگاه  فردوسی مشهد بوده اند، تهیه نشان جدید دانشگاه با اندک تغییری با نشان پیشین دانشگاه را به اطلاع حاضران رساند که همکاران دانشکده ها و  واحدهای دانشگاه می توانند با معرفی نماینده، این نشان ها را از دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه دریافت کنند. با توجه به ارزش معنوی این نشان، به مناسبت آغاز سال کاری تعدادی از این نشان ها به چند تن از همکاران که درجمع حضور داشتند اهدا شد.

سپس حجه الاسلام و المسلمین صالحی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد، ضمن تبریک سال نو و آرزوی سالی پر خیر و برکت برای همکاران دانشگاه فردوسی مشهد، همزمانی آغاز سال نو با میلاد مادر مهربانی ها صدیقه کبری، فاطمه زهرا (س) را باعث برکت بیشتر این سال دانست و ضمن بیان روایتی از نبی مکرم اسلام، زنان را مؤلفه های خانواده پایدار خواند و بر تکریم مقام مادر تأکید کرد.

وی به نامگذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود:"  اگر نگاهی به زنجیره نامگذاری ها توسط مقام معظم رهبری داشته باشیم، اقتصاد در همه آنها نمود داشته است و  در  مورد شعار امسال که اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است باید این نکته هم مورد نظر قرار گیرد که ضلع دوم آن، علم و فناوری است که دانشگاهیان باید به آن توجه کنند و ضلع سوم مسأله فرهنگ است. اقتصاد، علم و مقولاتی از این دست در نگاه هستی شناسی، زیر ساخت برای حفظ فرهنگ، آن هم فرهنگ دینی می باشند که البته اعتلا فرهنگ کار آسانی نیست و نیاز به عمل دارد ."

وی ضمن گرامیداشت یاد کسانی که در به اهتزاز در آوردن نام دانشگاه فردوسی مشهد نقشی داشته اند، سخنان خود را با دعای آغاز سال؛ یا مقلب القلوب و الابصار  و  شعر سعدی خاتمه داد: سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی، عشق محمد بس است و آل محمد.

در پايان اين مراسم، از حاضران پذيرايي به عمل آمد و همكاران آغاز  سال نو و عيد باستاني نوروز را به يكديگر تبريك گفتند.

20104

20102

20105

20103

20101

20100

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

    
  نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

  نظرات (1 نظر)

  جعفر صابری نجفی
  يكشنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۵ - ۲۰:۲۹

  سخنان جناب آقای دکتر کافی ریاست محترم دانشگاه کما فی السبق بسیار امید بخش می باشد. خداوند به همه ما توفیق خدمت بیشتری را عنایت کند.

  آخرین اخبار