بررسی راه کارهای توسعه فناوری نانو استان خراسان رضوی در دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :
بررسی راه کارهای توسعه فناوری نانو استان خراسان رضوی در دانشگاه فردوسی مشهد

نشست بررسی راه کارهای توسعه فناوری نانو در استان خراسان رضوی با حضور مدیران، اعضای هیأت علمی و نخبگان استان ساعت 14 روز یکشنبه 12 اردیبهشت در سالن اجتماعات دانشکده مهندسی برگزار شد.

در آغاز برنامه دکتر رجبی مشهدی، رئیس دانشکده مهندسی به حاضران خوشامد گفت و پیرامون فناوری نانو و پیشرفت های آن در زمینه های مختلف توضیح مختصری ارائه کرد.

سپس دکتر کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ضمن تشکر از استانداری خراسان رضوی و ستاد توسعه فناوری نانو، برای تحویل این مسوولیت به دانشگاه فردوسی مشهد، اظهار داشت : با اینکه بیش از 10 سال از زمان تصویب سند توسعه فناوری نانو نمی گذرد، اما پیشرفت های خوبی در این زمان کوتاه حاصل شده است. وی محورهای عمده فعالیت این جشنواره را ترویج فناوری نانو در صنعت، جلب نظر محققان در حوزه فناوری و گسترش فناوری نانو برای کاربرد در حوزه های مختلف اعلام کرد.

در ادامه دکتر سعید سرکار، دبیر ستاد توسعه فناوری نانو به تشریح وضعیت فناوری نانو در ایران و استان خراسان رضوی پرداخت. وی ضمن ارائه تاریخچه مختصری از این فناوری در ایران، تولید ثروت و بهبود کیفیت زندگی مردم را از چشم اندازهای توسعه این صنعت بر شمرد.

وی از فعالیت های این ستاد به آموزش بیش از 495 هزار دانش آموز، فعال سازی207 نهاد ترویجی دانش آموزی در کشور و برگزاری 6 المپیاد در این زمینه اشاره کرد و اظهار داشت علاوه بر بحث تئوری 66 آزمایشگاه نانو برای دانش آموزان تأسیس شده است و معرفی تجهیزات تولید داخل و صادرات تجهیزات به کشورهای دیگر از دیگر فعالیت های این ستاد می باشد.

دکتر سرکار آگاه سازی صنایع از قابلیت های فناوری نانو برای حفظ رقابت پذیری، حمایت از سمینارهای ترویجی، برگزاری نشست های تخصصی را از فعالیت های ترویج صنعتی این ستاد اعلام کرد.

وی با اشاره به اهمیت توسعه منابع انسانی در این فناوری، بر راه اندازی رشته های تحصیلات تکمیلی و تحقیقات دانشگاهی و توسعه سرمایه انسانی تأکید کرد. دبیر توسعه فناوری نانو گفت : با توجه به اینکه رتبه و ظرفیت فناوری کشورها بر اساس ثبت اختراع تعیین می شود، ثبت اختراع در این زمینه می بایست مورد توجه قرار گیرد.

ساخت تجهیزات آزمایشگاهی، تدوین و تصویب استاندارهای ملی و بین المللی فناوری نانو، ساخت تجهیزات و ماشین آلات صنعتی و اهمیت استقلال در ساخت تجهیزات و تأثیر این فناوری در ارتقا کیفیت زندگی مردم از جمله موضوعات دیگری بود که دبیر ستاد توسعه فناوری نانو کشور به آن پرداخت.

در پایان محمد مهدی مروج الشریعه، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی نیز با بیان اینکه فناوری نانو، اقتصاد ما را مقاوم می کند، بر استفاده از این فرصت برای تجهیز امکانات تأکید کرد. وی عدم آشنایی مدیران صنعتی را با حوزه های علمی مرتبط یکی از مشکلات دانست و برای احیا و کمک به روند پژوهش و بازتاب آن در صنعت اعلام آمادگی کرد.

.fanavari04

.fanavari06

.fanavari01

.fanavari12

.fanavari03

 

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار