میزگرد بررسی عوامل كاهش قیمت خرید شیرخام در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

ارسال شده در تاریخ :
میزگرد بررسی عوامل كاهش قیمت خرید شیرخام در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

"میزگرد بررسی عوامل كاهش قیمت خرید شیرخام" با حضور نمایندگانی از سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، اداره كل دامپزشكی خراسان رضوی، اتحادیه صنف كارخانه های لبنی خراسان رضوی و اعضای هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد در این دانشگاه برگزار شد.

دكتر سیدهادی ابراهیمی، مدیرمركز تحقیقات گاوشیری دانشگاه فردوسی مشهد در"میزگرد بررسی عوامل كاهش قیمت خرید شیرخام" كه به همت انجمن علمی علوم دام 20 اردیبهشت ماه 95 در سازمان مركزی این دانشگاه برگزار شد، با تاكید برخرید تضمینی شیر مشروط تصریح كرد: باید تمام مشخصات یك شیر سالم به طور كامل برای عموم شفاف سازی شود؛ خرید تضمینی شیر مشروط با جامعه ارتباط دارد و هر كارخانه ای كه این اقدام را انجام دهد، شناخته خواهد شد.

وی با اشاره به اینكه باید به صورت جدی از ورود نامتعارف و غیرضروری شیر جلوگیری شود، ادامه داد: خرید تضمینی شیر با شروط دخیل در سلامت جامعه و جلوگیری از ورود نامتعارف و غیرضروری شیرخشك نقش مهمی در افزایش كیفیت و حمایت از دامداران ایفا می كند.

عضو هیئت علمی گروه علوم دام دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینكه بسته بندی نقش مهمی در رونق بازار لبنیات دارد، عنوان كرد: حدود چهار هزار ریال به منظور بسته بندی و پاستوریزه كردن یك كیلوگرم شیر خام هزینه می شود.

دكتر ابراهیمی با اشاره به عوامل اصلی كاهش قیمت مصرف شیر اظهار كرد: یك فعالیت اقتصادی صرفا به معنای تولید نیست؛ دولت، صنعت لبنیات و دامداران به مصرف كننده توجه ای نداشته اند. وی شناسنامه دار كردن شیر تولیدی را امری ضروری دانست و افزود: طی چهار دهه گذشته هیچ همت و تلاش خاصی برای ترویج مصرف لبنیات در كشور صورت نگرفته است.

مدیرمركز تحقیقات گاوشیری دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان كرد: نظام دامداری در كشور نیازمند یك پیوست فرهنگی و برنامه ریزی طولانی مدت است.

دكتر عطیه بهلولی، مدرس و پژوهشگر صنعت شیر نیز در این نشست با اعلام اینكه بیش از 50 درصد از مردم ایران دچار كاهش درجاتی از كلسیم هستند، بیان كرد: دو و نیم میلیون نفر در ایران دچار پوكی استخوان هستند و 80 درصد مشكلات سالمندان به دلیل اختلالات كلسیم است و متاسفانه شیر در كشور ما مهجور مانده است.

همچنین سلیمان فرامرزی، پرورش دهنده گاوشیری نیز در این نشست به یارانه شیر در كشور اشاره كرد و افزود: اولین قشری كه درشرایط سخت اقتصادی قادر به خرید شیر نخواهد بود، مصرف كننده است، هرچه كیفیت محصول باشد، بیشتر می توان این جمعیت را به مصرف شیر راغب كرد.

وی بیان كرد:  باید ایجاد یكسری مشوق ها در بخش تولید شیر، علاقه را در آن ها برانگیخت زیرا تا عشقی نباشد، شیری نیز در كار نخواهد بود.

در ادامه علیرضا  تعالی، كارشناس اداره نظارت اداره كل دامپزشكی خراسان رضوی گفت: كاهش قدرت خرید منجر به تشدید ركود قیمت شیر خام در كشور می شود. وی با تاكید براینكه محصولات لبنی ارتباط مستقیمی با سلامت مردم جامعه دارند، ادامه داد: تولیدات شیر باید براساس سلامت محوری و دوستدار محیط زیست باشد.

كارشناس اداره نظارت اداره كل دامپزشكی خراسان رضوی ابراز كرد: تا زمانی كه درجه بندی شیرخام برای شیر پاستوریزه اجرا نشود، كیفیت شیر خام افزایش نمی یابد. تعالی افزود: تمركزگرایی در تولید، كاهش هزینه را درپی دارد بنابراین باید به دنبال تمركزگرایی و كاهش تولید محصول باشیم.

وی با بیان اینكه هم اكنون محصولات لبنی خراسان رضوی توان رقابت در بازارهای بین المللی را ندارند، یادآورشد: باید برای رسیدن به استانداردهای لازم برای صادرات محصولات تولیدی تلاش بیشتری صورت گیرد.

همچنین علی باخرد، معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در این نشست با تاكید براینكه با حذف یارانه دولتی شیر، مصرف شیر سنتی روبه افزایش است، اظهار كرد: روزانه بطور متوسط حدود دو هزار تن شیر خام در خراسان رضوی تولید و وارد كارخانه های می شود كه بین 500 تا 700 تن آن عنوان شیر كیفی به سایر استان ها كه محصول باكفیت تولید می كنند، صادر می شود. وی از مصرف 150 تن شیر به صورت مستقیم در خراسان رضوی خبر داد و تصریح كرد: 400 تن شیرخام پاكتی روزانه در دوران شیر یارانه ای در این استان تولید می شد كه با حذف یارانه این میزان به 100 تن كاهش یافت.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ابراز كرد: 104 واحد تولیدی با توان تولید روزانه 50 تن فرآورده های لبنی در استان وجود دارد.

باخرد ادامه داد: از آنجا كه كارخانه ها تا سال 1389 یارانه شیر می گرفتند هنوز نتوانسته اند از جلد یك كارخانه یارانه بگیر خارج شوند لذا تنوعی در تولید محصولات وجود ندارد. وی با اشاره به اینكه 95 درصد خوراك دام مورد مصرف در خراسان رضوی وارداتی است، اذعان كرد: حذف دام كوچك از سیاستهای دولت نهم و دهم موجب شد تا صنعت لبنی كشور دچار زیان بسیاری شود.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی فرهنگ سازی عمومی را به منظور افزایش سرانه مصرف شیر ضروری دانست و گفت: در حال حاضر قیمت هر كیلوگرم شیرخام حدود 13 هزار ریال است،این نرخ در حد خرید یك بطری آب یك لیتری بوده همچنین كارخانجات محصولات لبنی توان رقابت در بازارهای بین المللی را نیز ندارند. باخرد با تاكید بر برندسازی در حوزه تولید ادامه داد: بین 40 تا 50 درصد از لبنیات مصرفی در خراسان رضوی از خارج از استان تامین می شود.

در این نشست حمیدرضا فرزانه، نماینده اتحادیه صنف كارخانه های لبنی خراسان رضوی با اشاره به اینكه در حال حاضر 104 واحد كارخانه لبنی در استان با ظرفیت اسمی شش هزار و 400 تن تولید فعالیت دارند خاطرنشان كرد: هم اكنون 49 كارخانه از این تعداد با ظرفیت كمتر از 30 درصد فعالیت می كنند. وی از كاهش هزار و 500 تن به هزار و 100 تن ظرفیت ورود شیر به كارخانه ها خبر داد و اضافه كرد: در این میان تعداد واحدهای تولید لبنیات سنتی از 270 واحد در سال گذشته به 450 واحد طی امسال رسیده است.

عبدالله نوروزیان، مسئول كمیته فنی اتحادیه گاوداران صنعتی خراسان رضوی در ادامه عنوان كرد: یكسری شرایط باید در بحث خرید تضمینی شیر رعایت شود تا گاوداران مجاب به تولبد روزانه شوند، طرح شناسنامه دار كردن شیر می تواند در این زمینه موثر باشد.

محمد رشتی باف، معاون سلامت اداره كل دامپزشكی خراسان رضوی اظهار داشت: تبلیغات سوء نظیر وجود روغن پالم در شیر و یا آنتی بیوتیك نقش مهمی در كاهش سرانه مصرف شیر دارد. وی افزود: همچنین كم كردن چربی شیر منجر به تغییر طعم آن و دوری از مصرف شیر می شود لذا گرایش مردم به محصولات سنتی بیشتر شده است.

.IMG_0040N

.

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار