پیام زیست محیطی سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان کشور:حمایت از حفظ و بقای نسل آهو

ارسال شده در تاریخ :
پیام زیست محیطی سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان کشور:حمایت از حفظ و بقای نسل آهو

مدیر دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد در گفتگو با خبرنگار اختصاصی سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان کشور گفت: براساس تصمیمات اتخاذ شده در ستاد برگزاری این المپیاد که در تابستان 1395 به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار خواهد شد،آهو بعنوان نماد المپیاد انتخاب شد.

مسئول کمیته روابط عمومی و رسانه سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان کشور در این رابطه اظهار داشت: در گذشته های دور جمعیتی از آهو در دشت های خراسان و سایر نقاط کشور زیست داشته و با انگیزه هایی چون تامین غذا و تفریح به تدریج نرخ حذف این گونه بیشتر از زاد و ولد آن گردیده است به نحوی که اکنون دیگر آهو را فقط در مناطق حفاظت شده می توان دید.

دکتر سید هادی ابراهیمی افزود: اگرچه طبق ضوابط موجود در کشور شکار آهو ممنوع و تابع جریمه می باشد لیکن شعار زیست محیطی سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان کشور تاکید دیگری برای عمل به این قانون و فراتر از آن تشکیل صندوق های غیر دولتی برای حراست و حفظ از این گونه ارزشمند می باشد.

دکتر كمال الدين ناصري رئیس دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد نیز در همین رابطه در گفتگو با خبرنگار سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان کشور گفت: آهوی ایرانی، به عنوان گونه‏ ای دشت‏ زی، زمانی در سراسر دشت‏های پهن پیکر کشورمان می‏ خرامیده است. شواهدی از وجود گله‏ های بزرگ ده‏ ها رأسی در متون قدیم به یادگار مانده است.

برای نمونه،فردوسی در داستان رزم کاووس با شاه هاماوران به انبوهی آهو در دشت سرخس اشاره می‏کند:

دگر سو سرخس و بیابانش پیش گله گشته بر دشت، آهو و میش

همه دشت پر خرگه و خیمه گشت ز انبوه آهو سراسیمه گشت

نه تنها در گنجینه زیستی کشورمان، بلکه به تبع آن، در فرهنگ و ادبیات این سرزمین، آهو جایگاهی ستودنی دارد. بی شمار است مواردی که شاعران، خرامیدن، چابکی، گریزپایی و زیباچشمی آهوان را الهام بخش و دست‏مایه تعبیرهای شاعرانه خود نموده‏اند:

صبا به لطف بگو آن غزال رعنا را

که سر به کوه و بیابان تو داده ‏ای ما را (حافظ)

نیز آنجا که مهربانی حضرت رضا (ع) روایت می‏شود، داستان وساطت و ضمانت آن حضرت برای آهو بیان می‏گردد و «ضامن آهو» همواره در شمار صفتی پر تکرار از اوصاف امام رئوف آورده شده است.

زمانی جمعیت‏ کثیر این علفخوار، شاخصی از سلامت اکوسیستم و پایداری زنجیره غذایی رده‏های بالاترنظیر یوزپلنگ، بوده است (گونه‏ ای که اکنون خود در لبه پرتگاه انقراض قرار دارد).

در چند دهه اخیر دو عامل شکار بی‏رویه و تخریب زیستگاه‏ها، آهوی ایرانی را تا مرز نابودی کامل پیش برده است. به گونه ‏ای که در حال حاضر این موجود زیبا را جز در مناطق تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست، نمی‏توان یافت. باقیمانده گله‏ های بزرگ گذشته، در حال حاضر به چند جمعیت نسبتاً کوچک و منزوی محدود شده‏ اند که بدون حفاظت قادر به ادامه حیات خود نخواهند بود.

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار