جشن دانش‌آموختگی دانشجویان افغانستانی برگزار شد

ارسال شده در تاریخ :
جشن دانش‌آموختگی دانشجویان افغانستانی برگزار شد

جشن دانش‌آموختگی دانشجویان افغانستانی دانشگاه‌های شرق ایران با تلاش انجمن علمی مطالعات افغانستان دانشگاه فردوسی مشهد و با همكاري معاونت فرهنگي و اجتماعي و اداره دانشجویان بین‌المللی این دانشگاه در آمفی‌تاتر دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

این مراسم در روز شنبه 8 خرداد ماه 1395 با حضور دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ، دکتر علی یوسفی معاون فرهنگی دانشگاه، سید نورالله راغی سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد، ، سید هادی اکبرزاده و محمدیوسف فراهت معاونین کنسولگری افغانستان در مشهد، سید ابوطالب مظفری شاعر مطرح افغانستان و نیز جمع کثیری از چهره‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی افغانستان و بیش از صد دانشجوی افغانستانی از مقاطع مختلف تحصیلی از دانشگاه‌های مشهد، بیرجند، بجنورد و دیگر شهرهای شرق و شمال شرق ایران حضور داشتند.

پس از قرائت آیاتی از کلام الله مجید، سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان در سالن طنین‌انداز شد.

سپس دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ضمن ابراز خرسندی از برپايي اين مراسم با تبریک و خوش آمد به فارغ التحصیلان سایر دانشگاه‌های شرق ایران که در این جشن بزرگ شرکت نمودند، خاطر نشان کرد که دانشگاه فردوسی مشهد پذیرای فارغ التحصیلان برای ادامه تحصیل در مقاطع عالی می‌باشد.

دکتر کافی در ادامه گفت: اگر می‌خواهید برای رسیدن به قله‌های بالاتر علمی همچنان به تحصیل ادامه دهید دانشگاه فردوسی مشهد در خدمت شما است و اگر می‌خواهید به افغانستان بازگردید و در کشور خود کار کنید مسئولیت جدیدی به نام سازندگی افغانستان برای شما شروع می‌شود لذا خود را آماده کنید.

وی افزود: مردم افغانستان مردمی رنج کشیده، غیور، شجاع، وطن پرست و اهل قناعت هستند که این سرمایه‌ها نصیب هر کسی نمی‌شود لذا باید قدر این همه سرمایه را بدانید.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد بيان داشت : افغانستان دارای منابع سرشاری است که امیدواریم با دستان دانشجویان این کشور شاهد افغانستانی آباد و سرافراز باشیم ضمن اینکه ما نیز در کنار شما خواهیم بود تا شاهد کشوری سرشار از شادی و صمیمت باشیم.

دکتر علی یوسفی معاون فرهنگی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این مراسم ضمن تبریک به دانشجویان و تشکر از انجمن علمی مطالعات افغانستان و تمامی کسانی که در برگزاری این جشن تلاش کردند، ابراز داشت : بسی مایه‌ی افتخار برای کشور ایران است که دانشجویان افغانستانی از دانشگاه‌های اینجا به کشور خود باز می‌گردند و مصدر خدمت می‌شوند.

معاون فرهنگی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: امیدواریم که تجربه زندگی شما در ایران و در دانشگاه فردوسی مشهد که در حقیقت از پر افتخارترین دانشگاه‌های ایران است آنقدر ماندگار باشد که شما بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه فردوسی به نیکی یاد کنید و از تحصیل در ایران خاطره خوبی در ذهن شما باشد.

دکتر یوسفی افزود: در حال حاضر قريب به حدود 500 دانشجوی افغانستانی در دانشگاه فردوسی مشغول تحصیل هستند که در این جشن فارغ‌التحصیلی بیش از 100 نفر از این عزیزان شرکت کرده‌‌اند.

سید نورالله راغی سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد، سخنران بعدی این مراسم بود. وی ضمن عرض تبریک به دانشجویانی که تحصیلات خود را به پایان رسانده‌اند، به قدمت تاریخی و ظرفیت‌ها و پتانسیل‌‌های ویژه دانشگاه فردوسی مشهد اشاره نمود و خاطر نشان کرد: امید است دانشجویان افغانستان از این امکانات نهایت استفاده را برده باشند.

وی سپس با اشاره با آیاتی از قرآن کریم، خواستار قرین ساختن علم و عمل در جامعه دانشگاهی شده و خاطر نشان کرد: افغانستان در مسیری درست قرار دارد و هیچ گاه به عقب بر نمی‌گردد.

سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد در بخشی از سخنرانی خود با اشاره به پیشرفت‌های افغانستان در 15 سال اخیر گفت: افغانستان برای آباد شدن به تک تک شما دانشجویان نیازمند است.

وی همچنین با اشاره به مشترکات فرهنگی، زبانی، تاریخی و دینی دو کشور ایران و افغانستان، به لزوم استمرار روابط بین این دو کشور تاکید نمود.

وی در ادامه افزود: از یکتا پرستی، ظهور پیامبر بزرگ اسلام(ص)، مقدسات دینی و مذهبی و پیشوایان دینی مانند علی مرتضی (ع) و حضرت زهرا (س) و فرزندان آنان همه از مهم‌ترین مشترکات دینی و مذهبی ما هستند.

سید ابوطالب مظفری شاعر پرآوازه افغانستان که نمایندگی شورای فرهنگی افغانستانی‌های مقیم ایران را نیز بر عهده دارد، ضمن عرض تبریک به دانشجویان فارغ‌التحصیل، با اشاره به موفقیت‌های دانشجویان افغانستان در دانشگاه اعم از پایان نامه ها، مقالات و رسالات، اظهار نمود: موفقیت نهایی زمانی حاصل می‌شود که دانشجویان متناسب با هدف خویش به نتیجه واقعی رسیده و به وطن خود بازگشته و به مردم و میهن خود خدمت کنند.

این عضو شورای فرهنگی افغانستانی‌های مقیم ایران در ادامه از تلاش شورای فرهنگی در جهت  کمک به دانشجویان خبر داد و افزود: ما آمادگی داریم که از طرح‌های دانشجویان در موارد مختلف با توجه به امکانات این شورا حمایت کنیم. وی سپس با غزلی زیبا و دلنشین با مضمون سرنوشت مهاجرین افغانستانی، بیانات خود را به پایان رساند.

در انتهای این مراسم نیز به تمامی دانش آموختگان حاضر در مراسم تندیس یادبود مراسم اهدا گردید.

DSC_03093

DSC_0196

DSC_0159

DSC_0355_copy

DSC_0352

DSC_0388

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار