اختتاميه هفتمین جشنواره دانشگاهی حرکت درمجموعه تاریخی - فرهنگی آرامگاه فردوسی برگزار شد

ارسال شده در تاریخ :
اختتاميه هفتمین جشنواره دانشگاهی  حرکت درمجموعه تاریخی - فرهنگی آرامگاه فردوسی برگزار شد

به همت شوراي دبيران انجمنهای علمی - دانشجويي دانشگاه فردوسي مشهد، اختتاميه هفتمین جشنواره دانشگاهی حرکت به منظور تقدير و معرفي برترين هاي حوزه هاي مختلف فعاليت انجمن هاي علمي، برگزار شد.

در این مراسم که عصر روز دوشنبه 10 خردادماه در محل مجموعه فرهنگي و تاريخي آرامگاه فردوسي برگزار شد، از انجمن هاي علمي برگزيده و قابل تقدير در حوزه های پژوهشي، آموزشي ، ترويجي، نوآوري و ابتكار، اختراع و نشريه ، انجمن هاي برگزيده و فعالان برتر با حضور مسئولين عالي دانشگاه و استان تجليل و قدرداني شد.

دکتر رحیمیان رئیس کمیته پژوهشی استانداری خراسان رضوی در سخنان خود در جمع حاضران در مراسم اختتاميه هفتمین جشنواره دانشگاهی حرکت اظهار داشت: بیشترین تعداد نخبگان کشوری بعد از تهران در استان خراسان رضوی می باشد و بیشترین مراکز رشد در کشور پس از تهران و اصفهان در خراسان مستقر هستند.

وی خاطرنشان کرد: بیشترین افتخاراتی که در این 10 ساله در استان مشاهده کرده‌اید، توسط موسسات فناوری این استان به دست آمده است و در حال حاضر بیش از 1000 نخبه در خراسان رضوی وجود دارد.

در ادامه دکتر اصغرپور مدیر اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد در سخنانی با اشاره به این که در بیش از 100 انجمن علمی- دانشجویی دانشگاه بیش از شش هزار دانشجو مشغول به فعالیت هستند، گفت: خوشبختانه در چند سال گذشته و بخصوص در سال گذشته انجمن‌های علمی- دانشجویی این دانشگاه در جشنواره ملی حرکت بیشترین و با کیفیت‌ترین جوایز را از آن خود کرده‌اند.

دکتر اصغرپور بیان داشت: مشاهدات چند ساله ما نشان از این دارد که زمانی که دانشجویان فعال در انجمن‌های علمی دانشگاه فارغ التحصیل می‌شوند به مدیرانی توانمند تبدیل می‌شوند.

وی تصریح کرد: محتوای این فعالیت‌ها، علمی و جنس آن فرهنگی و اجتماعی است و در حال حاضر در وضعیت خوبی هستیم؛ اما با ایده آل‌های ما فاصله دارد که امیدواریم برگزاری چنین مراسمی عزم ما را جهت بهبود جدی‌تر کند و سال تحصیلی آینده سالی پربارتر از این برای مجموعه دانشگاه فردوسی مشهد ببینیم.

لازم به ذکر است در این مراسم با حضور معاونت پژوهشی و فناوری و معاونت اداری و مالی و سایر مدعوین حاضر از چهار اختراع و نوآوری انجمن های علمی در حوزه های مهندسی پزشکی و مهندسی صنابع غذایی رو نمایی شد

اولین رو نمایی مربوط به دستگاه اورتز هوشمند حرارتی-برودتی-لرزشی برای بهبود دردهای اسکلتی-عضلانی بود که در توضیح آن باید گفت: دردهای اسکلتی-عضلانی(به عنوان مثال درد زانو، کمر، شانه و ...) از مهمترین علل مراجعه به کلینیک های پزشکی و مراکز توانبخشی می باشد. در بسیاری از این موارد درد مزمن بوده و برای بیمار اورتز تجویز میشود. ایجاد گرما، سرما یا لرزش درمفاصل مورد نظر میتواند به بهبود وضعیت بیمار کمک کند. هم اکنون پایه اساسی در بسیاری از کلینیکهای فیزیوتراپی استفاده از مدالیته های گرمایی سطحی (به خصوص با استفاده از Hot Pack و Infrared) می باشد. از طرف دیگر تنظیم دمای سطح پوست در بسیاری از پژوهشها مولفه مهمی محسوب میشود. در حال حاضر و بر اساس پژوهشهای تیم تحقیق ارتزی که قابلیت ایجاد گرما، سرما یا لرزش و تنظیم دما در موضع مورد نظر را داشته باشد وجود ندارد. لذا براین اساس طراحی و ساخت آن در انجمن علمی مهندسی پزشکی به انجام رسید..

در دومین رونمایی از پروژه ساخت دستگاه کنترل پذیر بهبود کیفیت خواب جهت رفع مشکل سندرم پای بیقرار که یکی از مشکلات شایع در پزشکی طراحی گردیده است، رونمایی شد.

در این بیماری، فرد مبتلا نیاز به حرکت دادن به ویژه در اندام‌های تحتانی و عمدتا ساق ها را احساس می‌کند. این احساس عمدتا در حین استراحت اتفاق افتاده و فرد مبتلا در موارد شدیدتر دچار اختلال خواب می شود. که این دستگاه بهبود کیفیت خواب در این بیماران و بهبود کیفیت زندگی را برایشان بهمراه دارد.

سومین رونمایی متعلق به دستگاه حرکت غیرفعال پیوسته برای بازتوانی مفصل آرنج و بافت دست بود. این اختراع برای کمک به بیمارانی است می آید که در غیاب فرد متخصص مرکز درمانی بتواند تمرینات حرکتی با هدف بازتوانی مفصل و رنج حرکتی آن را انجام دهد.

و در آخر نیز از دستگاه استخراج كننده و تغليظ كننده انجمادي رو نمایی شد که ساخت چنین دستگاهی در ایران انجام نشده و یک ایده کاملا نوآورانه است ، هزینه پایینی داشته باعث صرفه جویی در هزینه انرژی و زمان می گردد و می تواند برای حفظ ویژگی های ترکیبات دارویی و زیست فعال مورد استفاده قرار گیرد.

در بخش اهداء جوایز برگزیدگان این مراسم از برترین های حوزه های مختلف علمی، پژوهشی ،آموزشی و ترویجی با اهداء لوح و هدیه با حضور میهمانان ویژه مراسم تجلیل بعمل آمد.

همچنین در این مراسم برای اولین بار، نشان تلاش انجمن های علمی به آقایان ؛ بهراد محمد خان سرتیپ، محمد رزاقی، بهداد شکر الهی ، مهدی ابوالفضلی اصفهانی و خانم زهرا جلیلی از اعضای فعال انجمن های علمی اهداء شد.

IMG_2679

IMG_2714

.

برای مشاهده عکس های بیشتر اینجا را کلیک کنید.

.

برای مشاهده لیست انجمن های علمی که مورد تقدیر قرار گرفتند اینجا را کلیک کنید

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار