امضای تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه فردوسی مشهد و پارک علمی پروفسور بازیما

ارسال شده در تاریخ :
امضای تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه فردوسی مشهد و پارک علمی پروفسور بازیما

در راستای همکاری و آشنایی دانشجویان و ارائه تسهیلات و خدمات مرتبط برای رویدادهای علمی مانند رصدهای نجومی ، همکاری و حمایت از پایان نامه ها و پروژه های دانشجویی ، تجاری سازی یافته های پژوهشی دانشگاه و شرکت های دانش بنیان،  تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه فردوسی مشهد و شرکت بازیهای نوین آفرین مالک پارک موزه علمی مشهد به امضا رسید.

 روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد گفتگویی با خانم دکتر کیوانفر نماینده دانشگاه در کارگروه همکاری تفاهم نامه مذکور  انجام داده است که حاصل این گفتگو در ذیل درج می شود:

- با خبر شدیم از سال گذشته اولین پارک علمی موضوعی ایران با نام پارک علمی پرفسور بازیما در مشهد با مشارکت بخش خصوصی فاز مطالعاتی خود را آغاز کرده است و در نوروز امسال وارد فاز بهره برداری شده است و یک تفاهم نامه همکاری نیز میان دانشگاه و این پارک منعقد شده است لطفاً ابتدا در خصوص پراک های موضوعی و نقش آنها در آموزش توضیح دهید ؟

پارک های موضوعی مجموعه هایی با مسیرهای جذاب و سرگرم کننده با هدف گردآوردن عده ای از دوستان به ویژه اعضای خانواده در کنار یکدیگر هستند که به محوریت موضوعی خاص می پردازند. این پارکها به طور غیرمستقیم رسالت آموزش همگانی غیرمستقیم و ارتقا سطح فرهنگی جامعه را بر عهده دارند.

- در مورد پارک علمی پروفسور بازیما و اهداف آن و دلیل امضای تفاهم نامه دانشگاه فردوسی مشهد با پارک و دلیل ایجاد این پارک موضوعی در مشهد مختصرا توضیح دهید.

این پارک با هدف ارتقاء فرهنگ عمومی جامعه در زمینه آشنایی با علوم طبیعی و بدن انسان تأسیس شده است و از آن جایی که یکی از اهداف دانشگاه ارتقاء سطح علمی آحاد جامعه می باشد، دانشگاه فردوسی مشهد با پارک علمی پروفسور بازیما تفاهم نامه همکاری مشترک امضا کرد. از طرف دیگر شهر مقدس مشهد به عنوان پایتخت معنوی ایران از فاز گردشگری زیارتی و درمانی ویژه ­ای برخوردار است، جای خالی گردشگری علمی با توجه به ظرفیت و پتانسیل دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان بزرگترین دانشگاه شرق کشور و وجود ظرفیت علمی صنعتی شرق کشور به چشم می خورد. لذا این پارک در مساحتی به وسعت 2800 متر مربع در فضای مسقف  تاسیس شده و شامل موضوعات زیست شناسی، زمین شناسی، بدن انسان و نجوم است. در این پارک که با همکاری موزه دیرینه شناسی توس برپا شده است، بالغ بر 11000 نمونه شامل گونه ­هایی از شاخه های جانوری، فسیل­ها، سنگ­ها و کانی­ ها وجود دارد که بازدیدکنندگان در تونل زمان از پیدایش خلقت و شکل­ گیری قاره ­ها تا پیشرفته­ ترین موجودات عبور می­کنند و در انتها وارد بدن انسان می­شوند.

- آیا مانند این پارک های موضوعی در خارج از کشور نیز وجود دارد؟ چه پارک هایی هستند؟ کمی توضیح دهید.

بله پارکهای موضوعی بسیاری در خارج از کشور وجود دارد که سالانه گردشگران بسیاری را به خود جلب می کنند. مانند:پارک موضوعی کیدزانیا با 15 شعبه در سراسر دنیا، شهر کودکان در دبی و کورپوس در هلند که سفری هیجان انگیز به داخل بدن انسان دارد.

- در ایران چند پارک موضوعی وجود دارد؟

پارک علمی پروفسور بازیما اولین و در حال حاضر تنها پارک موضوعی ایران است که با محوریت پیدایش حیات، علوم طبیعی، زمین­ شناسی، نجوم و زیست­ شناسی و بدن انسان تدارک دیده شده است.

 - با توجه به تفاهم نامه دانشگاه با پارک، چه تسهیلاتی برای  همکاران دانشگاهی و فرزندانشان در نظر گرفته شده است؟

بر اساس تفاهم نامه، ترتیبی اتخاذ شده است تا فرزندان دانشگاهیان بتواننددر طول تابستان از کلاس های اوقات فراغت علمی پارک، با تسهیلات ویژه (15 درصد هیات علمی و 30 درصد غیرهیات علمی) استفاده نمایند. همچنین امکان بازدید خانوادگی و آشنایی هر چه بیشتر همکاران در ماه مبارک رمضان (با تسهیلات هدیه 25 درصد) در نظر گرفته شده است که جزئیات آن از طریق کارتابل اداری و پورتال به اطلاع همکاران رسیده یا خواهد رسید.

 چگونگی اطلاع رسانی پارک و ثبت نام درکلاس های اوقات فراغت و موضوعات ویژه علمی خاص هر هفته به چه صورتی است؟

از طریق سایت پارک bazima.ir یا کانال تلگرام پارک professorbazima 

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار