نشست علمی «جریان‌شناسی فمینیسم اسلامی» برگزار شد

ارسال شده در تاریخ :
نشست علمی «جریان‌شناسی فمینیسم اسلامی» برگزار شد

جریان‌شناسی فمینیسم اسلامی با موضوع فمینیسم در اسلام، در غرفه دانشگاه فردوسی مشهد مستقر در نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد برگزار شد.

 در این نشست تخصصی که 31 خرداد ماه در غرفه دانشگاه فردوسی مشهد در نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد، برگزار شد، محمدصادق هدایت‌زاده، دانشجوی دکترای دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد مطالبی با موضوع فمینیسم در اسلام، زمان پیدایش آن، ارتباط آن با کشورهای غربی و اصلاح‌طلبی اجتماعی با هدف دستیابی به حقوق زنان و همچنین فمینیسم اسلامی و اصلاح‌طلبی دینی با هدف تغییر فهم دین و دستیابی به حقوق زنان، فعالیت‌های علمی و عملی این جنبش، اصول و مبانی این جنبش، افراد شاخص این موج و دیدگاه‌های آنان توسط را ارائه کرد.

در این نشست عنوان شد، فمینیست‌های اسلامی به دلیل اعتقاد به تحریف‌شدن دین و مردسالارانه‌ بودن آن، انحصار تبعیض‌آمیز فهم دین برای مردان و بی‌توجهی به علاقه‌های زنان از وضعیت موجود رضایت ندارند و فهم دیگری از دین ارائه می‌کنند.

همچنین در رابطه با برخی از فعالیت‌های عملی فمینیست‌های اسلامی توضیحاتی ارائه شد که از آن جمله می‌توان به قانون اصلاح‌شده مدون در مراکش، برپایی نماز جمعه به امامت زنان و ایجاد گروه‌های مانند SIS (Sisters in Islam) و Musawah اشاره کرد؛ چاپ کتب نیز از سایر فعالیت‌های آنان به شمار می‌رود.

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار