باشگاه دانشگاهی خانه صنعت ، معدن و تجارت در دانشگاه فردوسی مشهد افتتاح شد

ارسال شده در تاریخ :
 باشگاه دانشگاهی خانه صنعت ، معدن و تجارت در دانشگاه فردوسی مشهد افتتاح شد

مراسم افتتاح باشگاه دانشگاهی خانه صنعت معدن و تجارت با حضور رئیس  دانشگاه، دبير كل و اعضاي هيأت مديره خانه صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوي، و  تعدادی  از مقامات استان و مدیران ۲۹ انجمن صنایع همگن استان، همزمان با روز ملي صنعت و معدن در روز پنجشنبه 10 تیرماه 1395 در تالار اجتماعات  دانشكده مهندسي دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد.

دکتر محمد کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در این مراسم گفت: ما پیشنهادی به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دادیم که بودجه های پژوهشی در اختیار صنعت قرار بگیرد و دانشگاه ناچار شود به سمت صنعت هدایت شود. ساز و کارهای انگیزشی با صنعت ایجاد شده است و امیدواریم تا سال آینده فاصله صنعت و دانشگاه و تولید بسیار  کم شود و شهر و استانی آباد داشته باشیم.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ، ضمن تشکر از همه عزیزانی که در این مراسم حضور دارند افزود: در دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری خانه صنعت معدن و تجارت شاهد تولیدات دانش بنیان خواهیم بود.

درادامه مراسم دکتر بزرگمهر، مشاور رسانه ای وزیر صنعت معدن و تجارت اظهار داشت: در این مراسم واژه های زیبایی نظیر باشگاه، صنعت، تجارت، کارآفرینی، حاکم است که همه این واژه ها جای کار دارد. خانه صنعت معدن و تجارت باید بستر ارتباط موثر صنعت و دانشگاه را فراهم کند.

ارتباطات با واژه های ساده مانند سلام آغاز شده و با یک لبخند شکوفا می شود، نگاه در نگاه که افتاد عشق آغاز می شود و این مسئله جزو ادبیات غنی ما است. خلاء ما بین صنعت و بهره وری همین ارتباط است که قرار است در همین مراسم شکل گیرد.

وی افزود: همچنین با همت عزیزان روزنامه ای با عنوان صنعت، روزنامه ای با عنوان معدن، روزنامه ای با عنوان تجارت در داخل روزنامه صمت قرار گرفته است. از همین جا اعلام میکنیم حاضریم آنچه که در این باشگاه اتفاق می افتد را در این روزنامه منعکس کنیم و در این زمینه آقای مهندس عشقی از مدیران روزنامه گسترش صمت نیز آماده همکاری هستند.

سپس مهندس حسینی، رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان در سخنان خود با بررسی نقش دانشگاه در نظام های اقتصادی توسعه یافته گفت: در کشورهای توسعه یافته دانشگاه ها ارزش مادی و معنوی دارند نه منابعی همچون چاه نفت. ما نگران چند سال آینده هستیم که سه الی چهار میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی بیکار داریم که به نوعی تهدید برای کشور است. ایجاد اشتغال برای این جوانان مشکل ساز شده است و این مسئله یک تهدید حساب برای جامعه ما محسوب می شود. سرمایه های ما جوانان هستند که شغلی را از جامعه طلبکار شده اند و مقصر این مسئله نظام اموزشی اشتباه بوده است که آموزش های لازم را در این زمینه نداده است.

وی افزود: امروز در دنیا سرمایه کار نمی کند بلگه نگرش کار میکند و در جامعه تاثیر می گذارد و نگرش ها است که سرمایه را برای کشور تولید می کند. ما امروز در کشور فقر دانش داریم، درغیر این صورت نگرش ها ایجاد می شد و سرمایه می آورد، فقر فقر می آورد از هر نوعی که باشد. در آلمان و اتریش ۹۰ درصد اساتید روسای مختلف مراکز صنعتی هستند و این گونه راه تعامل صنعت و دانشگاه هموار است.

دانشگاه ها عبادتگاه هستند، متاسفانه ما فقط در بخش پزشکی و ارجاع به متخصصین موفق بوده ایم نه در بخش های دیگر صنعت که این بخش می تواند در همه بخش های فنی کمک کننده صنعت باشد، کلینیک درمانی جامعه دانشگاه است با افتتاح این باشگاه در دانشگاه این مهم تحقق می یابد و انشاالله در ۱۰ تیر سال آینده در جشن یک سالگی بگوییم لاقل ۵ پایان نامه از دانشگاه فردوسی مشهد به صنعت وارد شوند امیدوارم سراغاز یک حرکت خوب در کشور باشیم، و از اساتید و دانشجویان که هرکدام ارزش بیش از یک چاه نفت را دارند استفاده کنیم ایشان با تبریک پیشاپیش عید سعید فطر به سخنرانی خود پایان دادند.

خانم مهندس علیرضایی، مدیرکل صنعت، معدن وتجارت استان خراسان رضوی در ادامه با قدردانی از نگاه بلند دکتر کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و زحمات مهندس حسینی اشاره داشت:  ما در مدیریت شرکت ها هنوز مشکلاتی داریم. جامعه ما ارتباط تامین حمایت های مالی و سیستم بهینه یاب را منوط به ارتباط با دانشگاه می داند.

وی گفت: نزدیک به ۲۸۰ ملیارد تومان پروژه های ما برای شرکت های دانش بنیان اختصاص یافته است و در حال حاضر در استان رویکرد اصلی ما معدن و صنایع معدنی خدا دادی ما است. در حال حاظر ما ۴۶ نوع ماده معدنی خدادادی داریم و به روش های بهره برداری بهینه آنها نیازمندیم همچنین ۳۹ منطقه امید بخش عمده معدنی در استان شناسایی شده که نیاز به فراوری این مواد داریم.

علیرضایی افزود: در حوزه صنعت و ماشین آلات نیز، عمده ماشین آلات ما در حوزه تولید فولاد است و قرار است ما صنعت تولید ۱۰ میلیون تنی این محصول را داشته باشیم. خواهشی دارم این است که مسئولین و دوستان باشگاه از بنده این زحمت را بپذیرند که موضوع نیازهای واحد های صنعتی را برای کارآموزی و کارورزی شناسایی کنند، همکاران ما ساز و کارهای مرتبط را با شما هماهنگ خواهند کرد تا مقدمه ای برای شروع این حرکت عظیم باشد، باید بپذیریم تاکنون به دانشگاه واین مسئله که آیا با استادی که در حوزه صنعتی فعال بوده هم صحبت شده ام یا نه خوب نگاه نکرده ایم. برای شروع ماحدود ۷ ماه قبل اولین پایلوت را در زمینه تولید نان با همکاری اتحادیه نانوایان و دانشگاه کشاورزی شروع کردیم. ما باید رویکرد خود را در مناطق محروم مانند خاف اصلاح کنیم. همچنین ما باید رشته مهندسی معدن را در استان داشته باشیم چرا که بیشتر مهندسین معدن را از دیگر استان ها جذب می کنیم.

رئیس دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این مراسم گفت: عصر کنونی، عصر اقتصاد دانش بنیان است و دانشگاه ها در بدنه اقتصاد، نقش اتاق فکر را بازی می کنند.

وی اظهار داشت: امروزه روش های پایین به بالا جواب می دهد و نباید منتطر کمک بالا دستی ها بود و نگاه بالا به پایین از بین رفته است. دانشگاه فردوسی امروز جزو چند دانشگاه برتر کشور هست، بیشترین دانشجوی خارجی را دارد. این جلسات خیلی خوب است، اینجا (دانشگاه )خانه صنعت گران است و باید به این سمت برویم.

رجبی افزود: چند سالی است که دانشگاه فردوسی مشهد به سوی کارآفرینی گام نهاده و در زمینه ارتباط با صنعت، این دانشکده اقدام به اعزام هفتگی استاد به یک واحد تولیدی کرده و آمادگی برای برگزاری دوره های کوتاه مدت برای استادان به منظور حضور موثر در واحدهای تولیدی دارد.

وی با تاکید بر اینکه رساله های مقطع دکترای حوزه مهندسی باید تقاضا محور و پاسخگو به یکی از نیازهای بخش تولید باشد، اظهار کرد: هدف از تربیت دانش آموخته مقطع دکترا در این دانشکده، فقط تربیت مدرس نیست، بلکه هدف پاسخ به یکی از نیازهای بخش صنعت و تقویت ارتباط بین دو حوزه صنعت و دانشگاه است. وی گفت: دانشگاه فردوسی مشهد نخستین دانشگاه در کشور است که آیین نامه ارتقای استادان به شرط کار پژوهشی در حوزه فناوری را اجرا کرده است. رجبی افزود: این مرکز آموزشی در حوزه دیپلماسی علمی و جذب دانشجویان خارجی، دانشجویانی را پذیرفته که کشورهای محل اقامت آنها تاثیر بسیار در بازارهای منطقه دارند

وی در باره باشگاه دانشگاهی خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز گفت: راهبردهای این باشگاه، تجاری سازی ایده ها، برقراری ارتباط موثر میان جامعه کارآفرینان با دانشجویان، جذب دانشجویان در واحدهای صنعتی و معدنی، انجام مطالعات راهبردی و پژوهش های صنعتی و معدنی، حمایت از نخبگان و مخترعان و پایان نامه های دانشجویی است.

وی، حضور مستقیم مدیران 29 انجمن صنایع همگن استان در دانشگاه، برگزاری کارگاه های تخصصی، استفاده از ظرفیتهای علمی برای تولید دانش بنیان، ارائه مشاوره های صنعتی با حضور کارآفرینان برجسته کشور، برگزاری بازدیدهای علمی- صنعتی و همایش هایی با محوریت تولیدکنندگان را از دیگر راهبردهای این باشگاه برشمرد.

سپس علی پور حسینی، دبیر اجرایی باشگاه و دبیر انجمن علمی اقتصاد دانشگاه فردوسی این مهم را متذکر گردید که در حال حاضر ۱۶۰ نفر عضو در این باشگاه اعلام همکاری داشته اند.

در ادامه مراسم تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه فردوسی مشهد و خانه صنعت ، معدن و تجارت امضا شد .

شایان ذکر است این باشگاه به همت دفتر ارتباط علمی دانشگاه و جامعه با صنعت، معاونت پژوهشی دانشکده مهندسی تشکیل شده است.

tj.23

tj.25

tj.26

tj.34

tj.24

tj.27

tj.28

tj.32

tj.30

tj.31

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار