سالروز برگزاری نخستین جشن طوس در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :
سالروز برگزاری نخستین جشن طوس در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد

نخستین جشن طوس در تاریخ 22 تیر ماه 1354  با موضوع بزرگداشت مقام استاد طوس، ابوالقاسم فردوسی و شاهکار جاویدان او، شاهنامه به طور همزمان در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد و آرامگاه فردوسی با برنامه های گوناگون مانند سخنرانی، نمایش فیلم، نمایشگاه کتاب و نقاشی، شاهنامه خوانی، نقالی و آیین پهلوانی  آغاز شد و به مدت 5 روزادامه یافت.

در این جشن و در بخش سخنرانی ها، دانشمندان و محققان ایرانی وخارجی پژوهش های خود را در زمینه شاهنامه شناسی عرضه کردند و هر کدام از منظری خاص به بحث و تحقیق پرداختند. این سخنرانی ها در حضور عده ای از علاقه مندان و دانش دوستان و اهل ادب و شیفتگان فردوسی و شاهنامه در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد ایراد شد.

حضور ده سخنران برجسته داخلی از جمله پرویز ناتل خانلری، مجتبی مینوی، جلال خالقی مطلق، محمد محیط طباطبائی و محققان خارجی از جمله آندری یوگنیویچ برتلسو محمد نوری عثمانف (شوروی)،حسن عابدی و حسام الدین راشدی (هند)، ب.و.رابینسون و ج.موریسن ( انگلستان) در این جشن حائز اهمیت بود.

مجموعه سحنرانی های نخستین جشن طوس در سال 1355 در حاشیه دومین جشن و به همت دکترضیاءالدین سجادی در انتشارات سازمان جشن هنر به چاپ رسید.

لازم به ذکر است جشن طوس به همت دانشگاه فردوسی مشهد و با همکاریوزارت فرهنگ و هنر، انجمن آثار ملی و مجامع علمی و فرهنگی و سازمان جشن هنر در 4 سال پیاپی در شهر مشهد برگزار شد.

مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد ضمن یادکرد برگزاری این رویداد بزرگ در دانشگاه فردوسی مشهد، نمونه هایی از تصاویر نخستین جشن طوس را در اختیار علاقه مندان قرار می دهد.

j.t.2

j.t.3

j.t.4

j.t.6

j.t.7

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار