كلاس تابستاني انجمن علمي علوم سياسي دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد

ارسال شده در تاریخ :
كلاس تابستاني انجمن علمي علوم سياسي دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد

اولين جلسه روش شناسي مباني, مفاهيم و سير انديشه ايرانشهري، با محوريت آثار دكتر طباطبائي در دانشكده علوم اداري و اقتصاد دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد.

كلاس ‌سير مطالعاتي آثار دكتر جواد طباطبائي؛ با تدريس دكتر روح الله اسلامي، عضو هيئت علمي گروه علوم سياسي دانشگاه فردوسي مشهد با حضور دانشجويان علوم سياسي؛ اساتيد، پژوهشگران و دانشجوياني از رشته هاي ادبيات، معماري، شهرسازي و هنر اسلامی در دانشکده علوم اداری و اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

در اين كلاس, دكتر روح الله اسلامي مقدماتي در خصوص انديشه‌ي ايرانشهري و لزوم پرداخت بيشتر به انباشته‌هاي انديشه‌اي و تجربي تاريخ ايران را مطرح كردند.ايشان با ذكر اين نكته كه لزومي براي كنار گذاشتن انديشه‌ي اسلامي و انديشهي غربي وجود ندارد، افزودند: انديشه ايرانشهري ايران را از اين جريان زوال عصر تكنولوژي اطلاعات و تعطيلي عقلانيت خارج مي كند.

ايشان در ادامه, شش مولفه‌ي انديشه ايرانشهري؛ يعني وجود انسان آرماني و فرهمند در صدر حكومت، تلاش و زمينه سازي براي ايجاد شهر آرماني، پيوند و همراهي دين و دولت، چرخه‌ي عدالت و توجه همزمان به قدرت ارتش، آباداني شهرها و رضايت شهروندان، خويش‌كاري ولزوم نظام طبقاتي، فلسفه‌ي قدسي و توجه به مفاهيم خيروشر، انتظار و موعود و تكنيك‌هاي حكمراني و تدبير امور در اداره كشور را شرح دادند.

دكتر اسلامي در پاسخ به سوالات دانشجويان اين نكته را يادآور شدند كه تلخي و قابل قبول نبودن انديشه ايرانشهري براي نسل امروز به اين سبب است كه برداشت‌هاي‌ سوسياليستي از عدالت داريم. اما در مسئله‌اي مانند خويش‌كاري و نظام طبقاتي بايد به دلايل اصلي رجوع كرد.

در ايران باستان به علت نبود مكانيزم‌هاي تعليم نيرو، چاره‌اي غير از آن‌كه نيرو‌هاي متناسب با هر جايگاهي را از خانواده‌هاي هم‌سطح آن انتخاب كنند نداشتند. در نتيجه ما شاهد شغل‌هاي موروثي هستيم، وزير از خانواده وزير، ديوان‌سالار از خانواده ديوان‌سالار و نظامي از خانواده‌ي نظامي. در واقع تربيت خانوادگي جايگزين تحصيل تخصصي وعلمي بود.

دكتر اسلامي در اين جلسه كتاب‌هاي "ايران نامك، نگرشي نو به تاريخ و نام ايران" نوشته‌ي امان الله قريشي؛ "هويت ايراني" نوشته‌ي حميد احمدي؛ "سياستنامه، درس‌گفتارهاي محمدعلي فروغي" نوشته‌ي ايرج افشار و "تاريخ سخت‌كُشي" نوشته‌‌ي عباسقلي غفاري فرد را براي مطالعه‌ي جانبي معرفي كردند.

لازم به ذكر است جلسه‌ي دوم اين كلاس، دوشنبه 28تيرماه، با موضوع بررسي كتاب جدال قديم و جديد نوشته ي دكتر جواد طباطبائي برگزار مي‌شود.

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار