تکثیر بذر بیش از 400 نمونه از ژنوتیپ‌ های نخود بانک بذر حبوبات در پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :
تکثیر بذر بیش از 400 نمونه از ژنوتیپ‌ های نخود بانک بذر حبوبات در پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد

محققان پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد ، با طراحی و اجرای پروژه تکثیر بذر تحقیقاتی ، موفق شدند بذر بیش از 400 نمونه از ژنوتیپ ‌های نخود موجود در بانک بذر حبوبات این پژوهشکده را در سال زراعی 1395، تکثیر نمایند.

در این پروژه که در مزرعة تحقیقاتی دانشکدة کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد واقع در طُرق به انجام رسیده ، بذر چندین رقم تجاری و جدید نخود به همراه بذر بیش از 400نمونه از ژنوتیپ‌های موجود در بانک ‌بذر حبوبات پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد ، در قالب طرح زراعی، در شرایط آبی کشت گردیده و پس از طیّ مراحل داشت و دورة رشد، برداشت گردیدند.

لازم به ذکر است که بانك ‌بذر حبوبات دانشگاه فردوسي مشهد به‌عنوان يكي از ذخاير ارزشمند بذر، فعاليت خود را از سال‌هاي ابتدايي دهة1380 با همت دانشكده كشاورزي و پژوهشكده علوم گياهي آغاز نمود و در طول دورة فعاليت خود تاكنون، محتواي بذر خود را به حدود 1000نمونه بذر نخود، 500نمونه بذر عدس و چندين نمونه از بذور ساير حبوبات، ارتقاء داده است.

بخش اعظم اين بذور از سراسر كشور به‌ويژه استان‌هاي خراسان جمع‌آوري شده‌اند؛ بااين‌حال، نمونه‌هايي از بذرهی مورد استفاده در اين مجموعه نيز از مركز بين‌المللي تحقيقات كشاورزي در مناطق خشك (ايكاردا، واقع در سوريه) و نيز ساير نقاط دنيا، گردآوري و تأمين شده‌اند.

این بانک در طول نزديك به دو دهه از فعاليت خود، موفق گرديده است تا با طراحي و اجراي چندين پروژة مختلف، بذور تجاري و پُركاربرد و ارقام رايج حبوبات در كشور، همچنين بذور كانديداي( مقاوم به تنش‌هاي مختلف زيستي و غيرزيستي ) نظير سرما، خشكي و بيماري‌هاي حبوبات را توليد و تكثير نمايد.

شایان ذکر است ، در سطح مديريتي نيز به منظور به‌روزرسانيِ فرآوري اطلاعات و نيز ارتقاي كيفيت خدمات‌رساني، مشخصات علمي شناسنامه‌اي براي بذور، طراحي، تهيه و ايجاد گرديده است.

اين واحد علمي و تحقيقاتي، تاكنون بذور مورد نياز جهت اجراي بیش از 250عنوان طرح پژوهشي، پايان‌نامة تحصيلي در مقاطع ارشد و دكتري و نيز پروژه‌ها و تحقيفات دانشجويي را در دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي مختلف در سراسر كشور، تأمين و ارائه نموده است.

همچنين حجم گسترده‌اي از اطلاعات مورد نياز محققان و دانشجويان را در رابطه با شناسنامة بذور و ساير ويژگي‌هاي مربوطه در اختيار متقاضيان قرار داده است.

تهيه و ارائه دَه‌ها عنوان گزارش، كاتالوگ و بروشور از اطلاعات بانك‌بذر و نيز حضور در چندين نمايشگاه نيز از ديگر فعاليت‌هاي اين واحد بوده است./همتی/

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

    
  نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

  نظرات (0 نظر)

  آخرین اخبار