برگزاری مراسم بزرگداشت دهه ولايت، عيد سعيد غدير و هفتة دفاع مقدس در پژوهشكدة علوم گياهی دانشگاه

ارسال شده در تاریخ :
 برگزاری مراسم بزرگداشت دهه ولايت، عيد سعيد غدير و هفتة دفاع مقدس در پژوهشكدة علوم گياهی دانشگاه

به‌گزارش خبرنگار روابط‌عمومي دانشگاه فردوسي مشهد در پژوهشكدة علوم گياهي، به‌مناسبت فرارسيدن دهة امامت و ولايت، عيد سعيد غديرخُم و نيز هفتة دفاع مقدّس، مراسم بزرگداشتي در روز چهارشنبه31شهريورماه1395 با حضور مديريت و مجموعة اعضاي پژوهشكده به‌همراه جمعي از دانشجويان، در سالن اجتماعات اين پژوهشكده برگزار شد.

در اين مراسم معنوي، ابتدا نماهنگ غديريه در ذكر فضائل اميرالمؤمنين(عليه‌السلام) و عظمت عيدغديرخُم به‌نمايش درآمد. سپس، مهندس حسن پُرسا، مسئول فرهنگي و روابط‌عمومي پژوهشكده، به تبيين ابعادي از مفهوم ولايت و امامت، ضرورت و حقانيت خلافت بلافصل اميرالمؤمنين علي(عليه‌السلام) پس از رسول اعظم اسلام(صلي‌الله‌عليه‌وآله) و مباني قرآني و عقلي و نقلي آن پرداخت. بر اين اساس، اين امام و ولىّ خداست كه انسان را بهتر از خود او رهبرى كرده و به مقصد و نجات مي‌رساند. اوست كه در وجود و جسم و جان انسان حق تصرّف دارد، چراكه بهتر از انسان، اينها را به‌كار مي‌گيرد و همين است كه رسول خدا(ص) و پيشوايان(ع) اولويت دارند و به تصرف در هستى انسان‌ها، سزاوارترند. به‌اين‌ترتيب، ولايت، بزرگترين و بالاترين نعمت‏ها به‌شمار مي‌رود و به تعبير قرآن، متمّم نعمت‏هاست؛ زيراكه اين مقام ولايت است كه به‌واسطة علم و عصمت، تمام نعمت‏ها را به‌كار مي‌‏گيرد و به‌جريان مي‌اندازد و اين مقام ولايت است كه تمام استعدادها را شكفته مي‌كند و بارور مي‌‏نمايد.

در انتهاي اين بخش، ضمن نمايش نقشة حملة متجاوزان بعثي به كشور جمهوري اسلامي ايران در زمان آغاز تهاجم دشمن در شهريور59، به مؤلفه‌هاي تأثيرگذار در مقاومت و پيروزي مردم ايران در جنگ نابرابر در مقابل متجاوزان، ازجمله تأثيرات تعاليم ناشي از مفهوم والاي غدير در مقاومت هشت‌ساله، اشاره شد.

در ادامة جلسه، دكتر احمد نظامي، رئيس پژوهشكده و از رزمندگان دفاع  مقدس، به تشريح شواهد و حقايقي از جنگ تحميلي و دفاع مقدس و نيز وضعيت روز پرداخت.

در پايان، حاضران با شيريني و ميوه پذيرايي شدند و سپس سه‌نفر از سادات پژوهشكده، ضمن ديده‌بوسي، هدايايي را به حاضران تقديم نمودند.

30118

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار