اولین همایش ادبیات تطبیقی فارسی و فرانسه در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

ارسال شده در تاریخ :
اولین همایش ادبیات تطبیقی فارسی و فرانسه در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

اولین همایش ادبیات تطبیقی فارسی و فرانسه روز چهار شنبه 7 مهر ماه 1395 در محل تالار اجتماعات فردوسی واقع در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد باحضور دانشجویان و اساتید رشته های مرتبط شروع به کارکرد.

دکتر کافی رییس دانشگاه فردوسی مشهد پس از تشکر از اساتید ایرانی و بین المللی برای حضور در این همایش و فرصت میزبانی داده شده به این دانشگاه بیان داشت : پشتوانه این همایش 2 دانشگاه بزرگ سوربون و فردوسی مشهد هستند و در آن بنا به بررسی دو زبانی است که صحبت کردن به آنان مانند شعر خواندن است.

وی ابراز امیدواری کرد که این همایش آغازی برای شروع همکاری های بیشتر بین این دو دانشگاه باشد.

در ادامه پروفسور ساندرین وکس قائم مقام رئیس دانشگاه سوربن نوول پاریس 3 ضمن تشکر از برگزار کنندگان این همایش بیان داشت ایران چهاردهمین ملتی است که در دانشگاه سوربن حضور دارد.

وی از این که بتوان نقاط مشترک دو دانشگاه را بیان کرد ابراز امیدواری کرد و در ادامه به توضیح جامعی از دانشگاه سوربن نوول پاریس پرداخت.

آقای جامل اوبشو رایزن فرهنگی سفارت فرانسه در ایران از اولین دیدار خود از این دانشگاه ابراز خوشنودی کرد و اظهار داشت با وجود تطبیقی عظیم بین این دو ادبیات نتیجه این همایش میتواند قابل توجه باشد.

استاد احمد سمیعی رئیس بخش ادبیات تطبیقی فرهنگستان زبان و ادب فارسی به جایگاه ادبیات تطبیقی اشره کرد و بیان داشت که مسئله ادبیات تطبیقی را از لحاظ ارتباط با ادبیات جهان شمول باید مهم شمرد.

در ادامه دکتر فارسیان دبیر ایرانی همایش ادبیات تطبیقی فارسی و فرانسه پس از خوش آمد گویی به مهمانان و مدعوین از کشور فرانسه و تونس و سراسر ایران بیان داشت: 225 چکیده در این همایش دریافت شده که 60مقاله برای سخنرانی و 30 مقاله برای ارائه پوستر انتخاب شده است.

پروفسور گرن دبیر فرانسوی همایش پس از تشکر از مسئولین همایش بیان داشت هر چه که ما را از نظر جغرافیایی از هم جدا می کند، ادبیات مسیر آن را منحرف خواهد کرد.

وی ایرانیان را وارث ادبیات غنی ای خواند که از فردوسی ، صادق هدایت ،سیمین دانشور و سایر پیشگامان این عرصه به جا مانده است.

شایان ذکر است دکتر حمیدرضا شعیری از دانشگاه تربیت مدرس و دکتر ژولی دوونیو از یوناگلو (مرکززبان فارسی در فرانسه مسئولیت ترجمه همزمان این همایش را عهده دار شدند.

لازم به ذکر است اولین همایش بین المللی ادبیات تطبیقی فارسی و فرانسه در روز پنجشنه 8 مهر 1395 نیز در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد ادامه خواهد داشت .

h.ad.6

h.ad.7

h.ad.3

h.ad.1

h.ad.2

h.ad.4

h.ad.5

h.ad.9

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار