برگزاری سخنرانی پیرامون عفاف و حجاب از ديدگاه نوروبيولوژيك در دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :
برگزاری سخنرانی پیرامون  عفاف و حجاب از ديدگاه نوروبيولوژيك در دانشگاه فردوسی مشهد

به گزارش روابط عمومي دانشگاه فردوسی مشهد سخنرانی پیرامون عفاف و حجاب از ديدگاه نوروبيولوژيك در روز شنبه 10 مهرماه 1395 از ساعت 12 الي 14 در آمفي تئاتر دانشكده ادبيات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

خانم دكتر اختري عضو هيئت علمي مركز تحقيقات علوم و اعصاب دانشگاه بقيه الله در این جلسه ، با اشاره به تحقيقاتي كه با بازخواني مقالات در حوزه نوروبيولوژي و نوروساينس  انجام داده ، اظهار داشت : در مغز مراكز مهمي در ارتباط با پروسه عفاف و حجاب وجود دارد كه از مهمترين آن ها مي توان به مركز كنترل هيجانات (آميگدالا)، مركز كنترل تصميم گيري و قضاوت (پري فرونتال) و مركز تشكيل حافظه (هيپوكمپ) اشاره كرد که تمام عملكرد مغز تحت تأثير فعاليت اين مراكز است و رفتارهايي كه از فرد بروز مي يابد در واقع برآيند عملكرد اين مراكز است.

اين دكتراي تخصصي فيزيولوژي با بيان اينكه ورودي حسي جنسي در آميگدالا بيشتر اثر مي گذارد و برانگيزش فرد هم بيشتر تأثيرگذار است، گفت در اسلام حجاب هم براي آقايان و هم براي خانمها مطرح مي شود، اما به آقايان به كنترل چشم و به خانمها به پوشاندن زينت بيشتر توصيه مي شودكه دقيقاً دليل آناتومي دارد زيراآميگدالا در آقايان به لحاظ اندازه بزرگتر و داراي گيرنده هاي بيشتر هورمون هاي جنسي است . اما در خانمها بخش جانبي آميگدالا كه قابليت تشكيل حافظه هيجاني دارد ،گسترده تر است . لذا خانمها حافظه هيجاني قوي تري دارند.

دكتر اختري در ادامه  اظهار داشت : آيا اين حافظه تا كجا خوب است؟ تا زماني كه از حد طبيعي اش خارج نشود، اما مداومت بر ورودي هاي بينايي جنسي ؛ استفاده از فيلم، عكس يا حضور در مكان هاي نامناسب كه به شدت حافظه هيجاني ايجاد مي كند، موجب فعاليت بيش از حد آميگدالا مي شود و روشن ماندن اين بخش از مغز اجازه فعاليت صحيح را به مركز تشكيل حافظه يا هيپوكمپ نمي دهد و در نتيجه حافظه كلي دچار اختلال مي شود و افزود ممكن است در خانمها به لحاظ جسمي اتفاقاتي كه در آقايان رخ مي دهد به وجود نيايد اما به خانمها نيز آسيب جدي افسردگي وارد مي شود.

عضو هيئت علمي مركز تحقيقات علوم و اعصاب دانشگاه بقيه الله در پايان توضيح داد: ما به طور خلاصه در كتاب عفاف و حجاب از ديدگاه نوروبيولوژي بيان كرديم  كه براي هر حكمي كه در اسلام آمده است حكمتي وجود دارد كه انجام دادن آن به نفع انسان است و چنانچه فردي بخواهد در اين دنيا زندگي سالم، آرام و بدون تنشي داشته باشد، اين موارد رابايد رعايت كند و خالق انسان در دين تأكيداتي آورده كه علم هم آن را ثابت مي كند.

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار