برگزاری همایش ملی زن و پایداری منابع طبیعی و محیط زیست در مناطق روستایی

ارسال شده در تاریخ :
برگزاری  همایش ملی زن و پایداری منابع طبیعی و محیط زیست در مناطق روستایی
همایش ملی زن و پایداری منابع طبیعی و محیط زیست در مناطق روستایی در روز شنبه 24 مهر ماه 1395 ساعت 8 صبح در تالار اجتماعات دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران دکتر جعفر جوان عضو هیات علمی دانشگاه و رئیس این همایش به میهمانان خیرمقدم گفت و شروع رسمی این همایش را که همزمان با روز جهانی زنان روستایی است را  اعلام کرد.

دکتر جوان اظهار داشت : هفته جاری دارای سه مناسبت روز جهانی زنان روستایی، روز جهانی غذا و روز جهانی ریشه‌کنی فقر است که این امر موجب شده است نهاد زنان سازمان ملل متحد بر نقش و جایگاه مهم زنان در تحقق فرایند توسعه تأکید کند.

وی در ادامه بیان کرد: پیام اصلی روز جهانی زنان روستایی، حمایت از زنان روستایی و یکی از بهترین راه‌های بدست آوردن دسترسی پایدار به منابع غذایی و مبارزه با فقر اعلام شده است.

سپس دکتر خدیجه بوزرجمهری عضو هیات علمی گروه جغرافیای دانشگاه فردوسی مشهد و دبیر همایش ملی زن و پایداری منابع طبیعی و محیط زیست در مناطق روستایی اظهار داشت : محیط زیست یکی از ارکان بسیار مهم حیات انسان محسوب می‌شود و دخالت مستقیم و غیرمستقیم انسان در منابع طبیعی و محیط زیست اثرات گسترده‌ای در بهره‌برداری بی‌رویه، تخریب و ایجاد بحران داشته است. یکی از مسائل بسیار مهم و مشکلات اصلی در زمینه منابع طبیعی، خلاء اطلاعات عمومی و دقیق در این زمینه است.

دبیر همایش در ادامه اظهار داشت : زنان بنا به اراده خداوند و نقش‌های اجتماعی، حیات بخش و پرورش دهنده انسان هستند و دقیقا به خاطر همین مزیت وجودی است که اگر آگاهانه گام بردارند می‌توانند نقش بسیار موثرتری در حل مشکلات روزمره منابع طبیعی داشته باشند. زنان روستایی در عین فعالیت روزانه خود به گونه‌ای بعضا حتی ناخودآگاه از محیط زیست حفاظت می‌کنند.

دکتر بوزرجمهری در پایان اعلام نمود: امید است این همایش بتواند ارتباطی نظامند بین نهادهای علمی-پژوهشی، نهادهای غیردولتی و دولتی در حوزه زنان روستایی برقرار کند و برای تصمیم گیری سیاست مداران ، برنامه ریزان و مدیران اجرایی که هدفشان حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست است به نقش زنان روستایی در این عرصه توجه بیشتری شود

لازم به ذکر است همایش ملی زن و پایداری منابع طبیعی و محیط زیست در مناطق روستایی با محورهای زیر در تالار اجتملاعات دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد:

- نقش زنان روستایی در حفظ منابع طبیعی و محیط زیست

- زنان روستایی و تولید محصولات کشاورزی سالم و ارگانیک

 - زنان روستایی و مدیریت مخاطرات طبیعی

 - زنان روستایی و کارآفرینی در حوزه محیط زیست

- زنان روستایی و تشکل های زیست محیطی

30242

30241

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار