گفتگو با دبیر نشست منطقه ای موسسه بین المللی مطالعات آسیای مرکزی (ايكاس) و همایش بین المللی جاده ابریشم

ارسال شده در تاریخ :
گفتگو با دبیر نشست منطقه ای موسسه  بین المللی  مطالعات آسیای مرکزی (ايكاس) و همایش بین المللی جاده ابریشم

بدنبال برگزاری موفق نشست منطقه ای موسسه  بین المللی مطالعات آسیای مرکزی (ايكاس) و همایش بین المللی جاده ابریشم در دانشگاه فردوسی مشهد روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد گفتگویی با آقای دکتر محمد تقی ایمان پور عضو هیات علمی گروه تاریخ دانشگاه فردوسی مشهد و دبیر این نشست انجام داده است که حاصل این گفتگو در ذیل درج شده است.

نوزدهمین نشست "منطقه ای موسسه بین المللی مطالعات آسیای مرکزی "بعنوان یکی از موسسات علمی-فرهنگی زیر مجموعه سازمان یونسکو و "همایش بین المللی جاده ابریشم: قابلیت های فرهنگی تمدنی ایران در شکل گیری و احیاء تعاملات جاده ابریشم و چشم انداز آینده " و به میزبانی مرکز مطالعات فرهنگی-اجتماهی آسیای مرکزی در دانشکده ادبیات، دانشگاه فردوسی مشهد و با حضور رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ، شهردار مشهد و حضور اندیشمندان و پژوهشگرانی از کشورهای مختلف مانند چین ، کره جنوبی ، ازبکستان ، قزاقستان ، قرقیزستان ، پاکستان ، آذربایجان ، روسیه ، ترکیه و عمان همچنین میهمانانی از دانشگاههای  ایران در طی  روزهای 24 و 25 مهر ماه 1395 ( 15 و 16 اکتبر 2016) بر گزار شد .

مؤسسه بین المللی مطالعات آسیای مرکزی (ایکاس) ، یکی از مؤسسات علمی – فرهنگی زیر مجموعه سازمان یونسکو است که به منظور همکاری های علمی – فرهنگی کشورهای حوزه جاده ابریشم در سال 1995 تشکیل شد.

هجدهمین اجلاس علمی این مؤسسه سال گذشته در کره جنوبی برگزار گردید و در این جلسه تصمیم گرفته شد که نوزدهمین نشست آن در ایران برگزار شود .

در پی مذاکرات انجام شده و با توجه به موقعیت تاریخی و جغرافیایی خراسان و شهر مشهد که در مسیر اصلی جاده ابریشم قرار داشته است ، دانشگاه فردوسی مشهد بعنوان بزرگترین دانشگاه شرق کشور آمادگی خود را برای میزبانی نوزدهمین نشست  علمی شورای ایکاس و همایش جاده ابریشم اعلام کردند.

ریاست دانشگاه فردوسی مشهد، برگزاری این همایش را به مرکز مطالعات اجتماعی – فرهنگی آسیای مرکزی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه که وظیفه مطالعات در حوزه مطالعات آسیای مرکزی را بعهده دارد، واگذار کردند.

همچنین تصمیم گرفته شد در راستای اهداف علمی – فرهنگی ایکاس و همزمان با حضور اندیشمندانی از این کشورها در دانشگاه فردوسی مشهد ، همایش بین المللی جاده ابریشم تحت عنوان " قابلیت های فرهنگی – تمدنی ایران در شکل گیری و احیاء و تعاملات جاده ابریشم و چشم انداز آینده " نیز برگزار گردد.

برای برگزاری این همایش که با همکاری مؤسسه ایکاس و مرکز آموزش و پژوهشهای بین المللی وزرات امور خارجه و حمایت شهرداری مشهد و مرکز پژوهشهای شورای شهرمشهد برنامه ریزی شد ، بطور مشخص از اندیشمندانی که در حوزه جاده ابریشم تخصص دارند از داخل و خارج کشور خصوصاٌ کشورهای عضو ایکاس جهت ارائه مقاله دعوت بعمل آمد.

بیش از 40 مقاله به دبیرخانه همایش رسید که در مرحله اول 37 چکیده از مقالات به دو زبان انگلیسی و فارسی ترجمه و چاپ شد و همزمان با حضور مهمانان در همایش در اختیار مهمانان همایش قرار گرفت، اما بدلیل محدودیت زمانی کنفرانس تنها از 30 تن جهت ارائه سخنرانی دعوت بعمل آمد که 15 تن از همکاران داخلی و پانزده تن خارجی  از کشورهای چین ، کره جنوبی ، ازبکستان ، قرقیزستان ؛ فزاقستان ، پاکستان ،آذربایجان ، عمان ، روسیه و ترکیه بودند.

با توجه تنوع موضوعات مقالات ارائه شده به کنفرانس پیرامون جاده ابریشم و اهمیت آن ، مقالات حول سه محور و موضوع کلی ، یعنی: ژئوپلتیک و راهبردی های جاده ابریشم ، اقتصاد و گردشگری در جاده ابریشم و جغرافیای تاریخی و باستانشناسی جاده ابریشم جهت ارائه در کنفرانس دسته بندی و نشست های علمی همایش هم بر اساس همین سه محور انجام شد.

با توجه به اینکه زبان رسمی مؤسسه ایکاس انگلیسی و روسی می باشد و با توجه به برگزاری این همایش در ایران، کلیه سخنرانی های کنفرانس بطور همزمان به سه زبان انگلیس، روسی و فارسی ترجمه شد که همکاری گروه آموزشی زبان انگلیسی و روسی در ترجمه سخنرانی ها نقش مهمی در موفقیت آمیز بودن این همایش داشت.

بعلاوه در نشست جداگانه و رسمی اعضاء ایکاس که به مدت 4 ساعت به طول انجامید ، تمام مباحث جلسه و سخنرانی های اعضا بطور همزمان به دو زبان انگلیسی – روسی و یا بالعکس انجام شد . به دلیل اهمیت و حساس بودن این جلسه سعی شد از ترجمه همزمان انگلیس-روسی استفاده شود که مورد تحسین اعضاء ایکاس و وزارت امور خارجه  قرار گرفت.

در طی برگزاری همایش تلاش شد شرایطی را فراهم شود تا همکاران اندیشمند ما از داخل و خارج کشور بتوانند ضمن گفتگو و تبادل نظر پیرامون اهمیت جاده ابریشم در گذشته حال و آینده ، با خاطره خوب و بیاد ماندنی خراسان کهن و شهر زیبای مشهد را ترک کنند.

بطور قطع ، انجام این همایش بدون همکاری های وزارت امور خارجه که تمام مراحل آن با هماهنگی و مشورت آنها انجام شد ، مسئولین دانشگاه فردوسی مشهد ، خصوصاٌ ریاست محترم دانشگاه که به انجام آن اهتمام ویژه ای داشتند، و هیئت رئیسه دانشکده ادبیات و علوم انسانی که همه امکانات دانشکده را در اختیار ما قرار دادند ، و همینطور شهرداری مشهد و مرکز پژوهشهای شورای شهر مشهد که در تمام این ایام همایش خد مات ویژه ای در خارج از برنامه های همایش در اختیار مهمانان قرار دادند ، امکان پذیر نبود. همچنین لازم است از حضور و نقش موثر و سختکوشانه دانشجویانی از گروه آموزشی جغرافیا و تاریخ یاد کنیم که در بخش اجرایی همایش بر عهده آنها قرار داشت و توانستند بخوبی از عهده این مهم بر آیند.

در همین زمینه بیشتر بخوانیم :

برگزاری نشست منطقه ای بين المللی موسسه مطالعات آسیای مرکزی (ايكاس) و همایش بین المللی جاده ابریشم در دانشگاه فردوسی مشهد – کلیک کنید

.

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار