گفتگو با عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه همزمان با روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه

ارسال شده در تاریخ :
گفتگو با عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه همزمان با روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه

20 آبان مصادف با 10 نوامبر روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه نامگذاری گردیده است. این نامگذاری در کنفرانس عمومی یونسکو در سال 2001 به تصویب رسید و هدف از آن ایجاد تفکر صلح در اذهان از طریق علم و دانشمندان بوده است.

به همین منظور روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد گفتگویی را با دکتر سید احمد فاطمی نژاد استادیار گروه علوم سیاسی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد و نویسنده مقاله: "اشاعه هسته‌ای و صلح: مروری بر آرای موافقان و مخالفان اشاعه" ترتیب داده است. وی در این گفتگو اظهار داشت: این فرض درست است که علم به رشد و توسعه جنگ افزارها کمک کرده اما نمی توان گفت که علم موجب گسترش جنگ ها شده است .وی در ادامه افزود: از قرن 18 به بعد شاهد توسعه جنگ افزار ها بوده ایم و این نه تنها بر ماهیت جنگ بلکه بر ماهیت روابط بین الملل نیز تاثیر گداشته است .

دکتر فاطمی نژاد در خصوص موضوع علم در خدمت صلح اظهار داشت: یکی از موارد موثر بر این موضوع ، توسعه روابط بین الملل است و پایه توسعه این روابط علم است، چرا که امروزه شاهد هستیم کشورهای توسعه یافته از نظر علمی کمتر درگیر جنگ هستند و همواره از آنها به عنوان مناطق صلح یاد شده است .

استادیار گروه علوم سیاسی در ادامه تصریح کرد: منظور از دیپلماسی علمی، ابزارهایی است که دانشمندان ، اساتید و... می تواند در جهت گسترش روابط و مناسبات میان کشور ها کمک کند .

وی در ادامه از انرژی هسته ای ، صلح و علم به عنوان سه اصل دیرپا در سیاست خارجی کشور ها یاداور شد و افزود: از 70 سال پیش تا کنون قراردادن انرژی هسته ای در یکی از دو گروه علم و یا سیاست مورد بحث بوده است اما به طور کلی در خصوص استفاده از انرژی هسته ای دو دیدگاه وجود دارد اول آنکه میتوان از انرژی هسته ای در جهت صلح و توسعه ی رفاه استفاده کرد و دوم آنکه می تواند به عنوان ابزاری در دست جنگ طلبان باشد . اما من معتقدم با تکیه بر دیدگاه اول می توان از علوم و فناوری در خدمت و توسعه ی صلح استفاده کرد.

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار