تکمیلی - برگزاری همایش ملی محیط ‌زیست و فضای سبز شهری پایداردر دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال شده در تاریخ :
 تکمیلی -  برگزاری همایش ملی محیط ‌زیست و فضای سبز شهری پایداردر دانشگاه فردوسی مشهد

همایش ملی محیط ‌زیست و فضای سبز شهری پایدار عصر روز چهارشنبه 19 آیان ماه 1395 در دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ، در این همایش که با تلاش انجمن علمی فضای سبز دانشگاه فردوسی مشهد ، اتحادیه‌ انجمن علمی باغبانی و فضای‌سبز ایران با همکاری انجمن صنفی پیمانکاران فضای سبز، کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی در تالار اجتماعات دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد ، دکتر شاهنوشی رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد ضمن عرض خیر مقدم به میهمانان مطالبی در مورد اهمیت فضای سبز و نقش فضای سبز در زندگی انسانها بیان نمود .

دکتر شاه نوشی افزود: نبایستی در تدارک هزینه ها برای فضای سبز کم کاری شود. به اعتقاد وی کشور ما باید برنامه ریزی دقیقی برای مصرف آب داشته باشد چون  منابع آبی در حال کاهش هستند و تا بحال از این منابع موجود استفاده بهینه صورت نگرفته است.

در ادامه همایش محیط زیست و فضای سبز پایدار شهری دکتر حسین انصاری رئیس اتاق فکر خراسان رضوی ضمن خوشامدگویی با تاکید بر خودباوری در زمینه ی محیط زیست و فضای سبز اظهار داشت عمده مشکلات ما و به نتیجه نرسیدن فعالیت ها و تلاش ها بخاطر ورود تکنولوژی غربی و عدم خودباوری خودمان است.

وی بیان کرد با مدیریت آب باید سهم مناسبی از آب به فضای سبز اختصاص داده شود، چرا که فضای سبز ریه های تنفسی شهر ها هستند، و افزود: مدیریت مصرف آب به معنای کاهش مصرف آب نیست بلکه به معنای کاهش مصرف آب در یک واحد سطح است به گونه ای که بازده تنفسی مشخصی از آن انتظار می رود.

دکتر انصاری مواردی از قبیل عدم شناخت گونه های مناسب اقلیمی ،عدم شناخت نیازهای حفظ و نگهداری، بهانه کمبود آب، عدم دقت مسئولین و نبود افراد متخصص را از معضلات پیش رو عنوان کرد و افزود: مبانی توسعه نامتعارف شهر مشهد منجر به افزایش حاشیه نشینی در این شهر شده است .

وی افزود: آموزش و استفاده از کاربران متخصص، بازبینی در برنامه ی توسعه فضای سبز، انتخاب گونه های گیاهی متناسب با فضای سبز شهری مشهد ، تغییر موضع مدیریتی از تامین به تقاضا ، افزایش بهره وری نه افزایش راندمان و تغییر نگاه از آب به عنوان یک کالای مجانی به اقتصادی استراتژی هایی در راستای مصرف بهینه هستند.

عضو هیئت علمی گروه مهندسی آب دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد، ذخیره آب و افزایش کیفیت فضای سبز را از اهداف پیش رو دانست و بیان کرد : کلید تمام مشکلات ما در دو سوال ساده ی «کی آب بدهیم؟ چگونه آب بدهیم؟ » خلاصه می شود و نیاز به علم فراوان در زمینه ی شناخت صحیح خاک و گیاه و هوا دارد.

وی هم چنین گفت : آبیاری باید مدیریت شده صورت گیرد و لازم است تا به منطقه بندی فضای سبز ، قرار ندادن گونه های گیاهی نامناسب در کنار هم ،قرار دادن گونه های مناسب با اقلیم و تغییر در شیوه کاشت توجه شود .

دکتر کمال الدین ناصری رئیس دانشکده ی منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد هم در این همایش ، درباره اهمیت فضای سبز شهری سخنرانی کرده و اظهار داشت بدون فضای سبز شهری هوای آلوده بیش از موقعیت کنونی شهروندان را آزار خواهد داد.

رئیس دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد ضمن معرفی آلودگی گرمایی در محیط های شهری بیان کرد: اکثرفضای شهر دچار معضل جزیره  گرمایی است و فضای سبز شهری نقش عمده ای در کاهش آلودگی گرمایی دارد و از دیگر موارد آلودگی در شهرها، آلودگی سازه های شهری و معماری است یعنی سازه ای ساخته می شود که معماری ندارد لذا فضای سبز این آلودگی را تخفیف می دهد.آلودگی های روانشناختی نیز در شهرها باعث آشفتگی مردم می شود و وجود فضای سبز نقش مستقیم در بهبود آن دارد .

دکتر ناصری در ادامه افزود: مطالعات نشان می دهد در جایی که فضای سبز هست آمار جرم و جنایت کاهش می یابد به عنوان نمونه درختان با برگ های مرکب وشانه ای بواسطه ی بازی نور وسایه نقش موثری در آرامش بخشی به انسان دارند .

سخنرانان دیگر این همایش دکتر اسماعیل کهرم مشاور عالی رئیس سازمان محیط زیست کشور ، مهندس کوچک بیده مشاور و مدیر کل دفتر فناوری ارتباطات و تحول اداری سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری کشور و دکتر سلامی رئیس سازمان پارکها و فضای سبز مشهد بودند که در سخنان خود در این همایش به بیان اهمیت فضای سبز شهری و بحران آب اشاره داشتند.

دکتر اسماعیل کهرم در همایش اظهار داشت :  خداوند رنگ سبز را دوست می دارد و ما انسان ها هم مشتاق رنگ سبز و فضای سبز هستیم لذا باید باغ هایی با وسعت زیاد در دل مشهد ایجاد شود و ایجاد چنین فضاها در شهرهایی که فاقد این فضاها هستند کمک بزرگی به حفظ محیط زیست می نماید.

دکتر سلامی رئیس سازمان پارکها و فضای سبز مشهد نیز در سخنرانی خود بیان داشت اگر حاشیه نشین ها وارد شهر شوند که جمعیت آنها در مشهد به یک میلیون و دویست هزار نفر به بالا رسیده است؛ به دلیل عدم برنامه ریزی و نیازهای آنها مشکلاتی مثل آلودگی و غیره ایجاد می شود و برای مدیران هم باعث بروز مشکلات خواهد شد.

وی افزود: در بحث کمربند سبز هنوز امید داریم در کناره های شهر که ساختمان سازی نشده بتوانیم درخت کاری و ایجاد فضای سبز کنیم و یک حلقه محکم ایجاد کنیم، همچین از سال نود و سه قرار بوده برای کمربند سبز مشهد بودجه ای اختصاص دهند که هنوز تخصیص داده نشده است.

در ادامه این همایش نمایشنامه لبخند سبز توسط گروه تئاتر بر روی صحنه اجرا شد که مورد توجه حضار قرار گرفت.

سپس دکتر بهداد علیزاده عضو هیئت علمی گروه فضای سیز دانشگاه ضمن سخنانی در مورد شیوه های نوین در طراحی پایدار فضای سبز شهری به معرفی کتاب The dry gardening hand book در زمینه محیط ‌زیست و فضای سبز شهری پایدار پرداخت.

خبرنگار: شهابی

30445

30451

30449

.

برای مشاهده عکس های بیشتر اینجا را کلیک کنید

.

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار