برگزاری سخنرانی علمی با موضوع آینده پژوهی در فناوری های کشاورزی

ارسال شده در تاریخ :
برگزاری سخنرانی علمی با موضوع آینده پژوهی در فناوری های کشاورزی

سخنرانی علمی دکتر علیرضا کوچکی با موضوع "آینده پژوهی در فناوری­های کشاورزی" با حضور تعداد کثیری از اساتید و دانشجویان علاقه مند و نیز محققان و کارشناسان وزارت کشاورزی و کشاورزان در محل تالار ابونصر هروی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

در ابتدا دکتر خواجه حسینی، مدیرگروه زراعت و اصلاح نباتات دانشکده کشاورزی دکتر کوچکی را به حاضران معرفی نمود و اظهار داشت : دکتر کوچکی عضو هیئت علمی گروه زراعت دانشکده کشاورزی دانشگاه هردوسی هستند که از ایشان خواستیم در زمینه تکنولوژی های دور مربوط به کشاورزی ترسیمی را ارایه دهند که در جهان چگونه است  و در ایران چه خواهد شد.

دکتر کوچکی در مقدمه به شکل گیری حیات در کره زمین اشاره کرد و اظهار داشت : هوشمندی انسان از حدود 10 هزار سال پیش و در واقع با شروع کشاورزی، آغاز شده است و کشاورزی نقطه کلیدی در شکل گیری تمدن­ های بشری و تکامل انسان بوده است. اساس تکامل هوشمندی انسان، کلید فعالیت ­های بعدی و پیشرفت ­های صنعتی در ایران و جهان می باشد. از آنجا که انسان همواره نگران آینده بوده به طرق مختلفی سعی در پیش بینی آینده داشته است بر همین اساس نیز امروزه علم آینده پژوهی به یکی از علوم اصلی انسان تبدیل شده است و در بخش کشاورزی نیز امروزه آینده پژوهی مورد توجه می باشد.

وی ادامه داد: بیش از 20 درصد جمعیت جهان در حوزه کشاورزی در 4/1 میلیارد هکتار از اراضی جهان مشغول به فعالیت هستند و در واقع کشاورزی بزرگترین اکوسیستم مصنوعی جهان را تشکیل می دهد. در جهان بیش از 570 میلیون مزرعه و 500 میلیون خانوار کشاورز وجود دارد و در ایران نیز 5/4 میلیون بهره بردار در بخش کشاورزی و 5 میلیون کارگر در مزارع به کار مشغولند. در تاریخ تکامل انسان کمتر از 5 درصد جمعیت انسان کشاورز به معنای اصلی آن بوده و در حال حاضر هنوز بیش از 80 درصد مواد غذایی توسط کشاورزان خرده پا تامین می شود. به علاوه حدود 6000 هزار گونه گیاهی در دنیا کشت می شود که 30 گونه از آنها 95 درصد انرژی غذایی مورد نیاز جمعیت جهان را تامین می کنند و از این میان نیز دو سوم انرژی و پروتئین مورد نیاز انسان ها از سه گیاه ذرت، برنج و گندم تأمین می شود. با توجه به جمعیت رو به رشد جهانی و گسترش فرهنگ های غلط تغذیه ای، مواد غذایی که در 40 سال آینده بایستی تولید شود به اندازه کل مواد تولید شده در 6 هزار سال پیش است.

دکتر کوچکی در خصوص آینده پژوهی نیز اظهار داشت : باید ابتدا متذکر شد که آینده را می توانیم به سه نوع آینده محتمل، ممکن و مطلوب تقسیم بندی کنیم. حال اگر محقق به صورت خنثی و خارج از فرایند بازی عمل کند مقوله آینده پژوهی (Futures Study) شکل می­گیرد اما اگر محقق به دنبال اهداف خاصی بوده و آینده مطلوبی را مد نظر داشته باشد، آینده نگاری (Foresight) شکل می­گیرد. آینده نگاری در واقع به معنای آینده محتملی است که از نظر ما مطلوب است. روش های مختلفی نیز در آینده پژوهی وجود دارد که از آن میان می­توان به شبیه سازی و سناریو نویسی اشاره کرد. در واقع آینده پژوهی به منظور اطلاع از حوادث آینده برای مقابله با چالش­ها و مدیریت مناسب آنها است. در استفاده از فناوری های نو نیز باید دقت کرد که هیچ فناوری بدون در نظر گرفتن جنبه های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی نمی تواند به درستی عمل کند و انسان یا خود را بایستی برای تغییر آماده کند و یا آنکه تبعات تغییر را بپذیرد. در کشاورزی نیز فناوری های مختلفی وارد شده اند که می توان به کشاورزی هوشمند، چاپگرهای سه بعدی، استفاده از ربات ها، تکنولوژی اطلاعات، تکنولوژی های ژنی و بسیاری دیگر اشاره کرد که امروزه نیز استفاده از بخشی از آنها در سیستم های پیشرفته قابل ملاحظه می باشد.

وی در ادامه اظهار داشت : در آینده دور شکل تولید مواد غذایی تغییر خواهد کرد و هر انسان به کمک فناوری های دقیق از جمله روبات ها، چاپگرهای سه بعدی و چهاربعدی، بیوتکنولوژی، طراحی اقلیم و غیره غذای خود را تأمین خواهد کرد. تولید غذا به عنوان یک حرفه جمعی به یک کار فردی تبدیل خواهد شد و هر کسی در منزل خود غذای مورد نیاز خود را تولید خواهد نمود. البته شکل مزارع و محیط های تولید فعلی کاملاً دگرگون خواهد شد و همه چیز صنعتی و فناورانه و متکی به کار فردی یا خانوادگی خواهد بود. موضوع مهم در اینجا این است که از ابعاد فلسفی و اخلاقی در این مقوله تکلیف "انسان" و گونه Homosapience چه خواهد شد. آیا اندام های تکامل یافته انسان با پیشرفت تکنولوژی های تولید غذا از نظر نوع و کیفیت غذا در دراز مدت دچار آسیب نخواهد شد، آیا این تکنولوژی ها با دستکاریهایی که انجام خواهند داد انسان را در خدمت خود در نخواهند آورد و یا آن را با انسان تلفیق نخواهند کرد. اینها سوالاتی است که مطرح هستند. بدون تردید اینجانب با ذهنیت اکولوژیکی که دارم این روند را مطلوب محیط زیست و عناصر بیولوژیکی آن به خصوص انسان نمی دانم.

در ادامه آقای دکتر کوچکی به پرسش های حضار پاسخ دادند.

30501

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار