معرفی مجتمع آموزشی پژوهشی صنایع غذایی دانشگاه فردوسی مشهد در گفتگو با مدیرگروه آموزشی علوم و صنایع غذایی دانشگاه

ارسال شده در تاریخ :
معرفی مجتمع آموزشی پژوهشی صنایع غذایی دانشگاه فردوسی مشهد در گفتگو با مدیرگروه آموزشی علوم و صنایع غذایی دانشگاه

مجتمع آموزشی پژوهشی صنایع غذایی دانشگاه فردوسی مشهد با هدف ایجاد پیوند میان دانش صنایع غذایی و تولید کنندگان محصولات غذایی و خوراکی و همچنین با هدف تولید غذای سالم با بهره گیری از دانش و فناوری های جدید فعالیت خود را به صورت رسمی با  عنوان بخش تحقیق و توسعه صنایع غذایی در حوزه نان سالم در تیرماه سال 1395 آغاز نمود.

دکتر مصطفی مظاهری مدیرگروه آموزشی علوم و صنایع غذایی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: در اولین اقدام موفق این مجتمع در همکاری با بخش صنعت، ایجاد و اجرای پایلوت بخش تحقیق و توسعه نان با مشارکت صنایع پخت مشهد و نان مزرعه بوده است.

این طرح که به صورت کاملا علمی به تولید نان سالم و به طور نمونه نان سنگک سبوس دار با آرد کامل به شکل صنعتی منجر گردیده است، هم اکنون محصولات این نان سنگک در غذاخوری های دانشگاه مورد استفاده قرار می گیرد. پروسه پژوهش بر روی نان برای کاهش اسید فیتیک و آکریل آمید که یک ماده سرطان زا به شمار می آید همچنان ادامه دارد و پس از تکمیل پژوهشها و به دست آمدن محصول مورد نظر به کیفیت و ماندگاری بالا و انتقال آن به بخش صنعت، این محصول به شکل انبوه تولید خواهد شد.

مدیر مجتمع آموزشی پژوهشی صنایع غذایی دانشگاه فردوسی مشهد در ادامه پیرامون پژوهش های انجام گرفته بر روی محصولات لبنی نیز توضیح داده و افزود، این پژوهش ها که به صورت کاملا کاربردی و با هدف تولید انبوه صورت می گیرد از آبان ماه سال 1395 با مشارکت انجمن همگن صنایع غذایی استان خراسان فعالیت خود را آغاز نموده است. محصولات مورد پژوهش لبنی که به صورت پایلوت در این مجتمع تولید می شوند انواع ماست، شیر، دوغ و در آینده نزدیک پنیر بوده که همگی از شیر تولید شده در گاوداری دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد می باشند. این محصولات کاملا مطابق با دانش روز و بدون افزودن هیچ ماده مضر برای انسان و به صورت تازه تهیه می گردد.

مهندس بینا عضو هیئت مدیره انجمن همگن صنایع غذایی استان خراسان نیز در ادامه سخنان دکتر مظاهری افزود: در حال حاضر سه محصول شیر ، ماست ، دوغ در این پایلوت ارائه می شود که تا پایان آبان ماه پنیر به این محصولات اضافه خواهد شد که از ویژگی قابل توجه آن می توان به غنی سازی با کلسیم ، امگا 3 ویتامین دی اشاره کرد که نقش بسیار مهمی در سلامت مصرف کننده دارد. عضو هیئت مدیره انجمن همگن صنایع غذایی استان خراسان، هدف اصلی این پایلوت ها را انجام تحقیقات دانست که می توان به شناسایی مشکلات صنعت و ارائه ی آنها به اساتید دانشگاه و هدفمند کردن تحقیقات در گروه متناسب با نیاز صنعت غذا اشاره کرد.

مهندس بینا ، ، طی گفتگو با روابط عمومی دانشگاه بیان کرد : با هدف بهبود ارتباط میان صنعت و دانشگاه و با توجه به همکاری های صورت گرفته میان دانشگاه و انجمن های صنایع غذایی، از هر واحد صنعتی ، پایلوتی را به منظور آموزش کاربردی دانشجویان در سطوح مختلف ، آموزش عملی کارشناسان صنایع غذایی در کارخانه ها و ادارات و نیز انجام تحقیقات فراهم شده است .

دکتر مظاهری در پایان این گفتگو اظهار داشت مجمتع آموزشی پژوهشی صنایع غذایی محیطی کاملا واقعی برای آموزش تکنیک های تولید محصولات مختلف به دانشجویان دوره کارشناسی و همچنین محیطی کاملا علمی برای پژوهش های دانشجویان دوره های کارشناسی ارشد و دکتری رشته های صنایع غذایی می باشد. وی همچنین راه اندازی بخش پایلوت میوه و سبزی با همکاری شرکت شاداب و پایلوت فراوردهای گوشتی را با همکاری مهندس کافی از فعالان صنعت فراورده های گوشتی از برنامه های آینده این مجتمع ذکر کرد و افزود: شرکت های فعال در حوزه صنایع غذایی که با این مجتمع همکاری می نمایند ضمن مشارکت در بخش های آموزشی و پژوهشی و استفاده از دانش روز و نوآوری های علمی در عرصه محصولات غذایی می توانند به شرکت های دانش بنیان تبدیل شوند.

سایت مجتمع آموزشی پژوهشی صنایع غذایی دانشگاه فردوسی مشهد   :

http://erftc.um.ac.ir/index.php?lang=fa

gh.2

gh.4

gh.1

gh.3

gh.5

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار