ضرورت احیای قنات، حلقه گمشده حل بحران آب کشور

ارسال شده در تاریخ :
ضرورت احیای قنات، حلقه گمشده حل بحران آب کشور

در حاشیه نمایشگاه پژوهش و فناوری که از روز یکشنبه در نمایشگاه بین المللی مشهد آغاز کرده است ، دستاورد انجمن علمی گروه علوم و مهندسی آب دانشگاه فردوسی مشهد ، ماکت پر مفهوم کاریز به چشم میخورد که جای افسوس دارد امروزه، کاریز این هنر مردمان قدیم ایران به فراموشی سپرده شده است.

دکتر کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ضمن بازدید از غرفه های دانشگاه، از این ماکت نیز دیدن نمود و بر اهمیت حفظ و احیای این میراث با ارزش تاکید کرد.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد همچنین نظر مثبت خود را مبنی بر تاسیس موسسه ای به منظور شناساندن و ارزش نهادن به این تمدن باستانی ابراز کرد.

مهندس سنوری، کارشناس میراث فرهنگی و مسئول قنات قصبه گناباد نیز ضمن بازدید در گفتگویی با روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد به تحسین این سازه و ذکر برخی خواص استثنائی کاریز نسبت به چاه های عمیق و نیمه عمیق پرداخت.

لازم به ذکر است : ماکت یاد شده با طول سه متر که به همت انجمن علمی گروه علوم و مهندسی آب دانشگاه فردوسی مشهد و زیر نظر مهندس علی رحمتی، دبیر انجمن علمی این رشته ساخته شده است ، به عنوان نماد تمدن باستانی ما ایرانیان که در به طور کاملا واضح تمام خصوصیات یک حوزه آبی و یک قنات را به نمایش گذاشته است و دانشجویان این رشته تحقیقات و مطالعات خود را در جهت شناساندن این میراث ماندگار به حضار ارائه می دهند همچنین این ماکت نظر خبرنگار صدا و سیما خراسان رضوی را نیز به خود جلب کرد و با فیلمبرداری از ماکت اقدام به تهیه گزارش کاملی از آن کردند.

خبرنگار : سمندری

PJ2015

PJ2014

.

کانال اخبار دانشگاه فردوسی مشهد

https://telegram.me/ferdowsium

      
    نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.

    نظرات (0 نظر)

    آخرین اخبار